Václav Havel a Pavel Dostál boli dobrí osobní priatelia. Podľa Havla bol Dostál ministrom, ktorý mal kultúru naozaj rád, lebo z nej vzišiel. Václava Havla i jeho manželku Dagmar správa o úmrtí hlboko zasiahla. FOTO - ČTK
V nedeľu zomrel na rakovinu český minister kultúry Pavel Dostál (62). Prednovembrový disident, divadelník a novinár vydržal z ponovembrových politikov vo funkcii ministra najdlhšie.
Posledná rozlúčka s Pavlom Dostálom sa rozdelí medzi Prahu a Olomouc. Vo štvrtok sa s ním na pietnom akte v pražskom Národnom divadle rozlúčia priatelia z politiky i z umeleckých kruhov, v Olomouci, kde žil, sa má v piatok už len v úzkom rodinnom kruhu uskutočniť pohreb.
Okrem kondolenčných listín na ministerstve a v Olomouci si pamiatku zosnulého ministra pripomína i Poslanecká snemovňa. Vo vestibule je pult potiahnutý čiernym súknom, na ktorom je ruža a Dostálova fotografia. Na budove veje čierna zástava.
V Bratislave možno kondolenčnú listinu podpísať ešte dnes do 16.00 na českom veľvyslanectve.
Dostál prišiel do vlády so svojím priateľom Milošom Zemanom v lete 1998 a na čelo ministerstva kultúry si ho vybrali aj všetci traja Zemanovi nástupcovia.
Dostál bojoval od septembra minulého roku s rakovinou, vo funkcii však zostával s tým, že mu práca pomáha. Na ministerstve kultúry sa mu podarilo presadiť mnoho zmien, k najväčším úspechom zaraďoval nový autorský zákon, prijatý v roku 2000.
Výrazné zmeny do fungovania cirkvi v novembri 2002 priniesol nový cirkevný zákon. Dostál, ktorý bol najobľúbenejším českým politikom a uznávala ho aj celá umelecká obec, vrátane rozporného šéfa galérie Milana Knížáka, mal s predstaviteľmi cirkví napäté vzťahy.
V jednom z posledných rozhovorov v júni povedal, že po budúcich voľbách s politikou skončí. Okrem zdravotných dôvodov ho k tomu viedlo aj znechutenie z politických pomerov. "Ja už naozaj nemám silu triasť sa strachom, či na hlasovanie o niektorom mojom zákone, prídu všetci poslanci ČSSD," povzdychol si pred mesiacom. Namiesto toho sa chcel vrátiť k písaniu a divadlu, ktorým počas politickej kariéry venoval málo času.
Dostálovým posledným projektom bola vlani na jeseň hra Dvaja na smetisku, ktorú v 80. rokoch napísal s Miroslavom Horníčkom a pred rokom ju upravil pre Divadlo Radka Brzobohatého. Sľubovanú novú komédiu podľa O'Henryho už k premiére nedoviedol.
Umelecká kariéra Pavla Dostála bola niekoľkokrát prerušená. Divadlu sa začal venovať v polovici 60. rokov, režíroval, venoval sa novinárčine a písal aj pre televíziu. V auguste 1968 sa podieľal na protiokupačnom vysielaní rozhlasu a režim mu ďalšiu kariéru v divadle znemožnil.
Pracoval ako kurič či skladník a k divadlu sa vrátil až v polovici 80. rokov. Rehabilitáciu mu priniesol až november 1989, keď sa začal angažovať aj v politike. Už za normalizácie sa angažoval v Obrode a ako neskôr povedal, "vždy bol presvedčený, že demokracia musí mať svoju sociálnu dimenziu".
V 60. rokoch bol Dostál členom KSČ, vstúpil do nej v roku 1962 a vystúpil v roku 1969, keď na čelo strany zasadol Gustáv Husák. V tom sa nezhodol s otcom, presvedčeným stalinistom, ktorý sa vraj "21. augusta 1968 tešil, že nás Sovieti konečne prišli oslobodiť od kontrarevolúcie".
V januári 1990 Dostál nastúpil na miesto šéfa olomouckého hudobného divadla, v júni sa stal poslancom Federálneho zhromaždenia a z divadla odišiel. Politickú kariéru spojil po krátkej epizóde v OF s ČSSD, do ktorej vstúpil v marci 1991. Veľmi blízky vzťah mal k Milošovi Zemanovi, po prezidentských voľbách v januári 2003 však ochladol. (čtk)
Dokument o ňom predbehol aj pápeža
Možnosť pripomenúť si Dostálovu osobnosť mali aj diváci Českej televízie, ktorá v deň ministrovho úmrtia zaradila do vysielania vyše polhodinový dokument Biela labuť Pavla Dostála.
Dokument zachytávajúci posledné mesiace jeho života videlo v nedeľu večer o 20.00 h podľa ČT 1,15 milióna divákov, teda 13,5 percenta dospelej populácie. Podľa televízie sa tak na sledovanosti odrazila značná popularita zosnulého politika.
ČT po smrti významných osobností občas ponúka podobné spomienkové programy. Stalo sa tak napríklad po úmrtí pápeža Jána Pavla II. Dokument, ktorý ČT odvysielala bezprostredne po pápežovej smrti (v sobotu 2. apríla o 23.00 h), sledovalo 605 000 divákov, čo je 7,1 % dospelých. Druhý dokument ponúkla o deň neskôr (v nedeľu o 20.00 h) a pozeralo ho 758 000 divákov.
(čtk)
Dôležité dátumy
25. februára 1943
Narodil sa v Olomouci.
1957 - 1961
Učeň v odbore prevádzkový chemik v Setuze Ústí nad Labem.
1960 - 1964
Pracoval ako chemický technik.
1962
Vstúpil do KSČ, do roku 1969.
1964
Absolvoval priemyslovku.
1965 - 1969
Dramaturg PKO Olomouc a umelecký vedúci divadla Experiment.
1966
Publikoval divadelnú prvotinu nazvanú Keby všetci chlapci sveta. Neskôr spolupracoval okrem iného s Miloslavom Horníčkom.
August 1968
Podieľal sa na organizácii protiokupačného vysielania Československého rozhlasu.
1969 - 1989
Robotnícke povolania, kurič, skladník.
1984
Po druhý raz sa oženil.
Január až jún 1990
Riaditeľ a umelecký vedúci olomouckého hudobného divadla.
9. júna 1990
Zvolený za OF do Snemovne národov Federálneho zhromaždenia,.
Marec 1991
Vstúpil do ČSSD.
1992 - 1993
Režisér Moravského divadla v Olomouci.
1993
Začiatok spolupráce s denníkom Právo, pre ktorý písal komentáre.
November 1994
Zvolený do mestského zastupiteľstva v Olomouci.
Jún 1996
Zvolený do Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR.
22. júl 1998
Vymenovaný za ministra kultúry, znovu sa ním stal v júli 2002 a auguste 2004.
August 2004
Lekári mu pri testoch pred operáciu kolena objavili rakovinu.
24. júla 2005
Zomrel. (čtk)
Povedali o ňom
MILAN LASICA: "Mal porozumenie pre ľudí z divadla, lebo sám bol divadelník, ale predovšetkým to bol veľmi čestný a priamy človek. Je nám veľmi ľúto, že už nie je medzi nami. Pavel Dostál bol človek, ktorý veľmi pomáhal nielen českému, ale aj slovenskému divadlu. V kruhoch českých divadelníkov som o ňom nepočul ani jedno škaredé slovo."
JURAJ NVOTA: "Vnímal som ho ako ministra, ktorý sa skutočne vo svojom rezorte pohyboval. Vnímal som ho na všetkých premiérach, festivaloch, či filmových, alebo divadelných. O svoj rezort sa bil."
Kolegovia - ministri
Ladislav Snopko: "Jeho pôsobenie vo funkcii ministra kultúry oveľa prevýšilo bežnú politickú povinnosť udržať zverený rezort v chode. V ponovembrovom období sa mu ako jedinému ministrovi v Česku aj na Slovensku podarilo stabilizovať úlohu štátu v tejto oblasti. Dokázal pritom komunikovať s umelcami rôzneho presvedčenia v prospech kvality tvorby. Obdivuhodný bol jeho neutíchajúci záujem o všetko živé, čo sa v českej kultúre a umení dialo."
MILAN KŇAŽKO: "Boli sme kolegovia, boli sme partneri vo Visegráde a spolupracovali sme i v inom medzinárodnom kontexte. Predovšetkým sme boli priatelia a blízki ľudia. Mne osobne bude veľmi chýbať."
Rudolf Chmel: "Mal vyhranenú predstavu, ako treba kultúru v tomto konzumnom svete dvíhať, vedel byť dobrým úradníkom aj slobodným bohémom, svojou bezprostrednosťou lámal bariéry škrobenej oficiálnosti. Jeho nápady, iniciatívy, ale najmä konkrétne počiny sa stali fundamentom novej spolupráce našich kultúr po rozdelení Česko-Slovenska. Slovenskú kultúru, nielen divadelnú či filmovú, vnímal veľmi bytostne a na našej neformálnej kultúrnej vzájomnosti mu záležalo ako na máločom."
FRANTIŠEK TÓTH: "Slovenská kultúrna obec i celá verejnosť do poslednej chvíle verili, že Pavel Dostál svoj najťažší boj vyhrá. Osud rozhodol inak."
Renaud Donnedieu de Vabres, francúzsky minister: "Po boku svojich európskych kolegov venoval veľký zápal a vieru do budovania veľké kultúrnej Európy, ktorá v ňom stráca jedného z najhorlivejších a najskvelejších obhajcov." (čtk)
Dostál o Zemanovi nedávno povedal, že je "kľúčovou postavou polčasu rozpadu ČSSD". Dodal však, že má bývalého šéfa strany stále rád, aj keď ho uráža, že ho Zeman zaraďuje medzi jedného z tých, čo ho vo voľbách nepodporili. FOTO - ČTK
Pavel Dostál so svojím obľúbeným Miroslavom Horníčkom pri oslave jeho 80. narodenín. FOTO - ČTK