Ramalláh/Brusel 6. februára (TASR) - Európska únia považuje podporu palestínskemu prezidentovi Jásirovi Arafatovi za jeden zo základných faktorov riešenia krízy na Blízkom východe. Takéto stanovisko dnes v predjordánskom Ramalláhu po stretnutí s Arafatom prezentoval zmocnenec EÚ pre región Miguel Moratinos. Dodal, že EÚ tlmočila tento postoj americkej administratíve.
Moratinosovo vyhlásenie je ďalším príkladom odlišného európskeho a amerického prístupu k urovnaniu nepriateľstva medzi Izraelčanmi a Palestínčanmi.
Moratinos vyhlásil, že "európsky blok dal Washingtonu jasne najavo nevyhnutnosť podporovať vedúcu pozíciu Jásira Arafata i orgány Palestínskej samosprávy".
Izraelský premiér Ariel Šaron je na čele izraelskej delegácie, ktorá dnes odletela do Spojených štátov. Najvyšší predstaviteľ židovského štátu má v úmysle presvedčiť amerického prezidenta Georgea W. Busha, aby prerušil kontakty s Jásirom Arafatom, ktorého Tel Aviv od decembra drží v domácom väzení v predjordánskom Ramalláhu. Uvoľnenie Arafatovej blokády Izrael podmieňuje vydaním vrahov izraelského ministra turizmu Rehavama Zeeviho.
Hlavným bodom štvrtkovej schôdzky medzi Bushom a Šaronom v Bielom dome bude 16 mesiacov trvajúce palestínske ľudové povstanie, ktoré sa začalo v septembri 2000 po tom, čo sa izraelsko-palestínske mierové rokovania v americkom Camp Davide dostali do slepej uličky.
Americký prezident minulý týždeň vyjadril nespokojnosť s Arafatovými zásahmi proti palestínskym militantom a žiadal od neho, aby v tomto smere odviedol "lepšiu prácu".
Bude to v poradí štvrtá Šaronova návšteva v USA od Bushovho nástupu do Bieleho domu. Arafat sa zatiaľ pozvania do Washingtonu nedočkal.
Ministri zahraničných vecí európskej pätnástky sa tento týždeň na zasadaní v Španielsku pokúsia vypracovať nový mierový návrh pre Blízky východ, ktorý by sa mal zaoberať aj deklaráciou na vyhlásenie palestínskeho štátu.