Víťazný Číňan Hu Jia v akcii. FOTO - SITA/AP |
MONTREAL - Čínania si vydýchli. Krajina, ktorá na vlaňajšej olympiáde v Aténach získala v skokoch do vody šesť z ôsmich zlatých medailí, mala skvelý štart aj na MS v Montreale. Vyhrala prvé dve finálové disciplíny, no na ďalšie prvenstvá čakali jej zástupcovia až do záverečných dní skokanských súťaží. Na najvyšší stupeň počas víkendu vystúpil Hu Jia po finále z 10 m veže, na 3 m doske v sobotňajšom hustom daždi dominovala Guo Jingjing. Usporiadatelia pekinskej olympiády v roku 2008 si tak aspoň trochu vydýchli. Hoci len štyri zlaté z ich parádneho odvetvia sa výprave pochopiteľne málili. "Pre mňa to dopadlo výborne. Dva veľké ciele som si už splnil. Mám olympijské i svetové zlato," tešil sa Hu Jia.
Najväčším konkurentom mu bol Kubánec Jose Antonio Guerra Oliva, ktorý získal striebro a pre svoju krajinu vôbec prvú medailu z majstrovstiev sveta v plaveckých športoch. Kuba z vody ešte nevylovila ani žiadnu olympijskú. Keď sa Guerru pýtali, ako montrealský úspech zmení jeho situáciu v krajine, odpovedal vtipne. "Nijako. Castro (kubánsky prezident - pozn. red.) s tým nemá nič spoločné. Nemyslím si, že k nejakej zmene dôjde. Ani nemusí. Nežijem si v luxuse, ale ani v biede. Mne to stačí," vravel Guerra.
Dvadsaťpäťkilometrový maratón diaľkových plavcov zvládol najlepšie Španiel David Meca, pre ktorého je to už druhý titul majstra sveta. Premiérový si pred piatimi rokmi na 10 km trati vyplával v americkom Honolulu. Bol to boj do posledných metrov, druhého Austrálčana Brendana Capella zdolal Meca len o 2,2 sekundy.
Meca v roku 1999 pozitívne testovali na anabolický steroid nandrolon, no počas dvojročného dištancu plávať neprestal. Zvládol rekordnú plavbu cez Gibraltársky prieplav i trasu z väzenia Alcatraz do San Francisca s putami na nohách. Návrat do vrcholového športu sa mu vydaril. V Barcelone 2003 si na 25 km doplával po striebro a na 10 km trati pridal bronz.
Ženský maratón na 25 km patril Holanďanke Edith van Dijkovej, ktorá si doplávala po šiesty titul majsterky sveta a štrnástu medailu z MS celkovo. V dramatickom závere, keď o medaily bojovalo až šesť plavkýň, skončila so stratou troch desatín sekundy druhá Nemka Britta Kamrauová (rh, sita)