Znovuzjednotenie bolo pre Nemecko ekonomickou katastrofou

Po černobyľskej atómovej tragédii sa pre katastrofy zaužívala v nemčine skratka "Gau", čo preložene znamená "najväčšia možná, predstaviteľná nehoda". Pre absolútne katastrofy zase pojem "Supergau".

Pád Berlínskeho múra bol politickým úspechom a ekonomickou katastrofou. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR

Po černobyľskej atómovej tragédii sa pre katastrofy zaužívala v nemčine skratka "Gau", čo preložene znamená "najväčšia možná, predstaviteľná nehoda". Pre absolútne katastrofy zase pojem "Supergau".

A práve tento superlatív používa publicista Uwe Müller v titulku svojej najnovšej knihy. Pod názvom "Supergau nemecká jednota?" ju vydalo berlínske nakladateľstvo Rowohlt.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Autor sa ako redaktor a komentátor denníka Die Welt už dlhé roky zaoberá východonemeckou problematikou. Zozbieral množstvo faktov o ekonomickej a spoločenskej situácii v nových spolkových krajinách. Niektoré z nich sú šokujúce.

Príklad: každé tretie euro, ktoré vydávajú štátne inštitúcie na území bývalej NDR, pochádza z vnútronemeckých finančných vyrovnávacích transferov. Tieto miliardové peňažné toky sú mimochodom väčšie ako HDP Maďarska či Českej republiky.

Prirýchlo bohatí

Bývalý západonemecký politik a po znovuzjednotení špičkový východonemecký manažér Lothar Späth raz lakonicky konštatoval: "Helmut Kohl urobil v procese znovuzjednotenia politicky všetko správne a ekonomicky všetko zle." Uwe Müller uvádza tak ekonomické fakty, ako aj názory renomovaných hospodárskych odborníkov, ktorí sú presvedčení, že ani Kohlov následník na kancelárskom stolci, Gerhrad Schröder, nezožne historické vavríny ekonomického záchrancu východného Nemecka. Skôr naopak: Schröder vlastne podľa Müllera iba pokračoval v Kohlovej transformačnej slepej uličke.

SkryťVypnúť reklamu

Uwe Müller zdôrazňuje, že zásadné chyby urobili bonnskí politici ešte v rokoch 1989 a 1990: zle nastavili transformačné výhybky. Uvádza, podobne ako prezident mníchovského infoinštitútu, profesor Hans-Werner Sinn, že okamžité razantné zdvihnutie zárobkov bolo smrteľným úderom pre východonemecké podniky. Týmto opatrením boli pracovníci v ex-NDR šmahom západonemeckej politickej ruky zbavení jedinej komparatívnej výhody: nízkych platov. Výsledkom bol, "jeden z najväčších deindustrializačných programov v dejinách". V tejto súvislosti Müller uvádza, že "odhliadnuc od šťastných náhod sa musíme rozlúčiť s predstavou, že východné Nemecko získa investície do výrobných prevádzok s veľkým osadenstvom". V súlade s väčšinou nemeckých ekonomických odborníkov sa s uznaním pozerá na výsledky transformácie v nových členských štátoch EÚ: "Zatiaľ čo reformné štáty si stále zlepšujú svoju pozíciu, nové spolkové krajiny zaostávajú čím ďalej, tým viac".

SkryťVypnúť reklamu

Múr ekonomickej reality

Doterajší proces znovuzjednotenia sa podľa Müllera podobá stredovekému obchodovaniu s odpustkami: západné Nemecko pumpuje ťažké miliardy do východnej časti znovuzjednotenej vlasti so snahou umlčať prípadné prejavy nevôle s dosiahnutým stavom. Toto však nejde donekonečna. V poslednom čase narazilo Nemecko a jeho ekonomika na múr reality: hospodárstvo v oboch častiach sa nachádza v nedobrom stave a západonemecká ekonomika v čoraz väčšej miere stoná pod ťaživým bremenom vnútroštátnych finančných transferov.

Kam zo znovuzjednocovacích konopí? Uwe Müller sa zaraďuje vedľa bývalého kancelára Helmuta Schmidta medzi zástancov vytvorenia takzvanej "osobitnej hospodárskej zóny", v ktorej by platili špeciálne ekonomické pravidlá a právne predpisy, odlišné od západonemeckých. Nešlo by iba o preriedenie byrokratickej džungle (pod špeciálnou mačetou by sa teoreticky nachádzalo približne 80 000 vykonávacích predpisov a paragrafov!), ale aj povedzme o zníženie daňového a odvodového zaťaženia, ktoré by pritiahlo investície, znížilo nezamestnanosť a generovalo ekonomický rast. Východné Nemecko by sa konečne vymanilo z pevného byrokratického zovretia svojho západného brata a vykročilo na vlastných nohách do ekonomickej budúcnosti.

SkryťVypnúť reklamu

O tom, či sa sen Helmuta Schmidta, Uwe Müllera a ďalších stane skutočnosťou, sa budeme môcť presvedčiť po predčasných parlamentných voľbách v septembri tento rok. Napätie by sa zvýšilo najmä vtedy, ak by sa kancelárkou stala šéfka najväčšej opozičnej strany CDU Angela Merkelová, ktorá väčšiu časť svojho života prežila vo východnom Nemecku.

 

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  5. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  6. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  7. Probiotiká nie sú len na trávenie
  8. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 446
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 085
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 696
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 631
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 042
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 1 939
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 722
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 577
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu