Juraj, nemáte zvláštne pocity, keď na vode míňate loď, v ktorej ste získali štyri tituly majstra sveta?
"Vôbec nie, trénujem v singli ako najlepšie viem. Čakajú ma majstrovstvá Európy, azda i na svetový šampionát. Zmena v lodi nie je kľúčový problém, ktorý ma trápi. Štval ma spôsob, ako som sa to dozvedel. Poznáte azda vy priame, slušné, profesionálne vysvetlenie problému? (Naznačil protiotázkou.)
Polhodinku predtým, keď som ho poprosili o "kúsok reči", kráčajúc hore mostíkom, prehodil: "Samozrejme, nikdy som nemal problém hovoriť s novinármi. O všetkom." Vo vzduchu som na chvíľu zacítil zvýšený adrenalín odpovede, hoci kajakár povedal absolútnu pravdu.
Michal Riszdorfer (28 rokov), ktorý spolu s Bačom získal dva svetové tituly v dvojkajaku a štyri v štvorke, zase neskrýval - budeme sa baviť o téme, ktorá je mi nepríjemná, lezie mi už na nervy. Napokon odpovedal jednoznačne, ochotne a jasne.
Bronzový komárňanský štvorkajak z vlaňajších olympijských Atén sa v tejto sezóne zmenil. Baču (28) vystriedal v posádke - Richard (24) a Michal Riszdorferovci, Erik Vlček (24) - Róbert Erban (33). Žiadne "béčko" - účastník štyroch olympiád, v štvorkajaku, dvakrát štvrtý (Barcelona 1992 a Sydney 2000), v Atlante 1996 ôsmy v singli, v Aténach semifinalista v K1.
"Starší Riszdorfer s Bačom jazdili spolu pridlho. Museli si liezť na nervy, teda sa aj pohádali. Dnes už vášne utíchli," zjednodušil na začiatok 33-ročný Piešťanec.
"My sme kamaráti. Chodievame napríklad spolu na dovolenky. Mišo s Ďurom sú povahové protipóly a často tvrdohlaví," stručne naznačili Vlček a Riszdorfer mladší.
Tréner štvorkajaku Tibor Soós, muž rozhľadený a vtipný, bol tentoraz striktný - poviem málo. "Hľadať pôvodcu sporov je čistý nezmysel. O takom by som sa cítil ako rozvodový sudca, ktorý má rozsobášiť najbližších priateľov a niekoho označiť za vinníka. Každý má na ňom svoj podiel."
V rodinnom práve však jestvuje pojem "neprekonateľný odpor", podpichol som. "O tom výmena na jednom mieste v posádke určite nie je," jednoznačne odvetil Soós.
Pätorka kajakárov slová trénera nepočula, ale zhodla sa s ním. Ani jeden z nich nevylúčil možné ďalšie výmeny, trebárs návrat k pôvodnému, ale ani zachovanie dnešného.
Problém de facto už neexistuje. Vyriešil sa voľným pádom a medializáciou, o ktorej Michal Riszdorfer povedal, že mu lezie na nervy.
Soós pripustil, že hroziacej podobe "kauzy" sa dalo predísť elegantnejším spôsobom zverejnenia. Akým? - zostalo visieť vo všeobecnom vzduchoprázdne.
Kanoistický zväz je príkladom včasnej a dôslednej "oznamovacej povinnosti" v každej maličkosti. Informáciu pre istotu zverejňuje viackrát a rôznymi kanálmi. Pri dobrých správach, úspechoch na veľkých podujatiach, návratoch z vydarených sústredení, vždy organizuje rýchle, improvizované, ale vysoko profesionálne besedy. Mal tak urobiť aj pri chúlostivej téme. To je elegantné. Nebol by zvýšený adrenalín ani "lezenie na nervy".
Návšteva v Komárne jasne ukázala - nejde o žiadnu senzáciu alebo dokonca "prípad".