Štvorkajak zaberal počas tréningu na plné obrátky - zľava: Richard Riszdorfer, Michal Riszdorfer, Erik Vlček, Róbert Erban.
Komárňanská hladina pod štvorkajakom sa upokojila, staronový muž v lodi Róbert Erban tvrdí, že Michal (Riszdorfer) a Juraj (Bača) si po toľkých spoločných rokoch už museli liezť na nervy, dnes sa všetci pripravujú na majstrovstvá EurópyV parádnej listine úspechov štvorkajaku (bratia Riszdorferovci, Vlček, Bača), ktorému nikto nepovedal inak ako zlatý komárňanský, je vpísaná bronzová olympijská medaila, štyri prvenstvá z majstrovstiev sveta, tri zlaté z európskych šampionátov. Michal Riszdorfer a Juraj Bača vyhrali dvakrát svetový a raz kontinentálny šampionát v dvojkajaku. Muži z rýchlej lode zvyknú vzácne výsledky skutočne začínať bronzom.
Bol on možným zárodkom rozkolu? Od zlatých sa čaká zlato, tak rozmýšľa Slovensko. Aj náznak úvahy o možnom aténskom zlyhaní chlapci odmietli, aj keď pred olympiádou hovorili o tlaku na hranici únosnosti, s ktorým sa však dokázali psychicky vyrovnať.
Bača: Publicita nie je na škodu
Juraja Baču zvykli označovať za hovorcu štvorky, lídra, kapitána lode. Nemal rád tieto prívlastky. Tvrdí však: "Publicite som sa nebránil. Mám na mysli tú normálnu, bez lezenia do intímneho súkromia. Nevyhľadával som ju, ale myslím si, že je dobré, keď sa o nás hovorí a píše." S kajakárom sa dá hovoriť skutočne o všetkom - o politike, stave slovenského športu v širokých súvislostiach. Aj o móde alebo trebárs využívaní mobilných telefónov.
Bača začal študovať psychológiu, pokračuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Formulovaním myšlienok, všeobecným prehľadom, jazykovými vedomosťami evidentne patrí k nadpriemeru. Zdôrazňuje, že jeho súčasnou profesiou je šport, nie vždy vzbudzuje iba taký dojem.
Michal Riszdorfer v lete promoval na fakulte telesnej výchovy a športu. Rozhovory s ním o kanoistike, futbale, hokeji, olympiádach sú zážitkom. Intelektom patrí tiež k nadpriemeru. Rozhodne môže byť raz výborným trénerom, Juraj zase pravdepodobne skôr špičkovým marketingovým odborníkom alebo možno novinárom.
Tréner Soós spomenul, že občas uvažoval o profesionálnom manažérovi, ktorý by režíroval kajak. "V športovej oblasti je u nás marketingových fachmanov ako šafranu. Najlepší pracujú v lukratívnejších odvetviach ako je kanoistika," povedal. Mnohé zabezpečoval priamo on, ústredný tréner Pavel Blaho, a neraz Juraj Bača.
Juraj a Michal: Nikdy sme neboli extra kamaráti
"Firmy občas oslovili priamo mňa. Priznávam sa, nie som samaritán, niektoré aktivity boli a sú moje vlastné. Pre posádku som vybavil veľa vecí, hoci netvrdím, že ostatní nie. Po olympijskej sezóne sme hovorili, že tento rok môže byť oddychový. Začali sme však so zimnou prípravou ako každý rok. V decembri sme si povedali, že potiahneme ďalší štvorročný olympijský cyklus. Tak som sa pri viacerých rokovaniach osobne zaviazal, že budeme pokračovať. Dal som džentlmenské slovo. Pred mnohými topmanažérmi teraz vyzerám ako neseriózny človek. V slovenskom športe niet profesionality, stále sme na úrovni familiárnych riešení," vysvetlil Bača príčinu, prečo tvrdí - nenahneval ma obsah, ale forma rozchodu.
Juraj potvrdil, že s Mišom nikdy neboli nejakí extra kamaráti. Rešpektovali sa, hoci z času na čas sa ostrejšie pohádali. Napokon, jazdili spolu pätnásť rokov, pomyslenie na spoločné mesiace pod jednou strechou pri dlhých zimných sústredeniach navodzujú myšlienku - ponorková choroba.
"Mám svoju partiu, ktorá je úplne mimo kanoistiky. Myslím si, že je to dobré. Nemôžem sa stále baviť o lodiach, pádlach, sile Maďarov, Nemcov," povedal Bača.
Išlo o konflikt: Bača - M. Riszdorfer
Ústredný tréner slovenskej rýchlostnej kanoistiky Pavel Blaho hovoril o tom, čím argumentoval Riszdorfer. Potvrdil: "Aj v štvorkajaku je prvoradá individuálna rýchlosť každého z posádky. Nie je to však jediné kritérium."
Štyria najlepší šprintéri ešte nemusia zvíťaziť v štafete, podobne ani štyria najlepší cyklisti v časovke družstiev. Ide aj o spoluprácu.
V slovenskom štvorkajaku zaškrípala. "Každému, kto do toho vidí, je jasné, že ide o konflikt medzi Mišom a mnou. Napokon, nejde o nový poznatok. Mali sme škriepky už dávnejšie. Spájal nás spoločný športový cieľ. Že som individuálne pomalší ako on, je pravda. To bol jeho tromf. Riči je Michalov brat, Erika postavili pred hotovú vec, ale pridal sa k nim. Vnímam to tak, že ma nechcú traja. Tento rok som singlista. Vždy, až na detské roky, som jazdil v posádkach. ,Kájednotka' nie je moja perspektíva, čo som sa nenaučil za pätnásť rokov, už určite nedoženiem. Budem hľadať spoluprácu v dvojkajaku alebo ,štyráku'. Ak sa to do dvoch rokov, do olympijskej kvalifikácie nepodarí, tak skončím."
Ďalšie zmeny nevylučujú
Bača nevylúčil návrat do bývalej lode. A zrazu sa vaše vzťahy s Mišom zlepšia? zareagoval som.
"Iste nie, ale rovnaké boli aj pred piatimi - siedmimi rokmi. Spoločný cieľ urobí veľa. Kompromisom sa nevyhneme. Ja sa budem musieť asi prispôsobiť v priamej športovej príprave, Michal v oblastiach, ktoré s ňou súvisia. Iste sa zásadne povahovo nezmeníme. Nie sme nepriatelia na život a na smrť - buď ja, alebo Mišo. To by som nemohol prísť do lodenice a položiť si kajak na vodu. Boli sme predsa spolu šesťkrát majstri sveta. V kanoistike, a v športe vôbec, nejestvujú nemenné ako v matematike. Zmeny sa robia všade. Maďari prestali jazdiť spolu v štvorkajaku po triumfe v Sydney. Nerozišli sa v dobrom. Pred OH v Aténach sa vrátili k pôvodnému, a vyhrali zase."
Tréner Blaho zdôraznil, že Bača je v tréningu príkladom pracovitosti. "Niekedy až priveľkej. Netrpezlivo chcel zlepšovať technické nedostatky, hoci to chcelo čas."
Podľa výsledkov je Bača z pätorky, z ktorej vznikla nová elitná štvorica, skutočne najpomalší. "V tomto mi singlová sezóna môže napríklad pomôcť," reagoval Juraj. Blaho naznačil: "Bača je momentálne minimálne rovnako rýchly ako vo svojich najlepších rokoch."
M. Riszdorfer: Šéfom lode je tréner
Michal Riszdorfer nepopieral, že prvotný, hoci nie kľúčový podnet na zmenu dal on. Bývalí juniorskí majstri sveta Richard Riszdorfer - Erik Vlček začali opäť, a dobre skúšať dvojkajak. Bratom sa sen o spoločnej posádke mohol ťažko naplniť, lebo obaja sú "háčikovia", teda tí, ktorým najlepšie sedí pozícia prvého v posádke viacčlennej lode.
"Za týchto okolností som oslovil Roba Erbana, či by to so mnou neskúsil vo dvojke." Piešťanec sa ihneď priznal: "Mišovi som odvetil, a prečo nie vo štvorke, teda aj mňa môžete označiť sa strojcu zmeny."
Riszdorfer starší sa po tréningu, už v pokoji klubovne, nadýchol: "Ďuro má vodcovské sklony. Nič proti tomu, ale nemôže ísť všetko podľa neho. Podľa mňa v štvorkajaku nie je šéfom nikto. Ten je na brehu - tréner. Snahu získať sponzorov sme vyvíjali všetci. Nemám pocit, že by som bol menej aktívny ako Juraj. Musím uznať, bol férový, všetko, čo sme získali, sme delili štyrmi. Jeho osobné aktivity ma nezaujímali, nezávidím. Problém bol v rivalite. V detských minikajakoch bol Ďuro jednotka. Potom som ho však začal predbiehať. Čoraz častejšie, stále s väčším náskokom. Ťažko to znášal. Z rivality sa stala averzia. Pravda, ani ja nevylučujem, že Ďuro sa do lode vráti. Tiež som nezabudol na spoločné úspechy a pekné dni. Vyrastali sme spolu, niektoré škriepky sme, žiaľ, nedoriešili. Budeme si ich musieť vysvetliť. Ak bude rýchly a dobrý, každá averzia a rivalita musí ísť bokom."
Nový je Michal, nie Robo, podpichol brat
Michal mal na Baču ťažké srdce už pred olympiádou v Sydney. Dvojkajak majstrov sveta 1998, 1999 patril k spolufavoritom, ale Juraj si nešťastne poranil rameno pri rekreačnej lyžovačke. Na päťstovke vypadli v semifinále, na tisícke šiesti. To bol skutočne neúspech.
Róbert Erban na OH 2000 sedel v štvorkajaku spolu s Richardom Riszdorferom, Jurajom Tarrom, Erikom Vlčekom - deväť stotín za bronzovým stupienkom.
Pri debate o vzťahoch bežalo v klubovni naplno čerstvé video z tréningovej jazdy novej posádky. Vlček s Riszdorferom mladším potichu "kritizovali" technické chyby - Riči brata nešetril, aby pri zmienke o "štyráku" v Sydney odľahčil. Staršieho súrodenca podpichol: "Novým mužom v štvorkajaku nie je Robo, ale Mišo."
Erban: Aj mňa po úspechu vymenili
Erbanovi sme vtipnú Ričiho poznámku pripomenuli. "Po Sydney nasledovala situácia ako cez kopirák totožná so súčasnou. Najskôr som si v roku 2000 myslel, že tí mladí chlapci žartujú, že chcú takého ,starčeka'. Ani mne sa nechcelo medzi holubov, ale zvykli sme si na seba, lipol som na nich. A zrazu mi povedali, že štvorkajak, ktorému ušla na olympiáde medaila o vlas, sa mení, že ma z neho vyhadzujú. Ani pes neštekol, všetko prebehlo potichu. Chystal som sa mohutne protestovať. Márny boj, sklopil som uši. Jazdil som singl, bol som na majstrovstvách Európy piaty i štvrtý, na svetovom šampionáte ôsmy. Mne zmena rozhodne prospela, a myslím si, že celej lodi."
Róbert je z Piešťan, do Komárna dochádza. Platí však aj opak, trojica trávi "týždňovky" na Sĺňave. "V lodi mám dobrý pocit, ale o nejakých cieľoch neviem povedať nič, okrem - uvidíme. Do finále by sme asi mali postúpiť. Múdrejší budem po majstrovstvách Európy koncom tohto týždňa v Poznani. V poolympijskom roku sa lode menia. Maďari zostali vo víťaznej aténskej zostave, silnejší budú Poliaci, do nórskeho štvorkajaku sa posadil skvelý singlista Larsen."
Neznáša dlhodobé prognózy
Erban sa priam rozčúlil, ak sme spomenuli v súvislosti s jeho menom OH v Pekingu 2008. "Neviem, čo bude o rok. Vrátim sa k tomu roku 2000. Ak by sme boli zostali, možno by sme o rok boli majstri sveta. Aj Komárňanom trvalo dva roky kým sa zohrali. Poolympijská sezóna je v kanoistike špecifická. Niekto odpočíva, iný skúša. Sú aj takí, čo nič nemenia, ale zvoľnia. Je to čas hľadania. Na Slovensku je zatiaľ dosť kajakárov, aby sme mohli postaviť dobrý štvorkajak. Porovnávať rok s rokom, ako to robia mnohí naši kanoistickí ,odborníci', je nemožnosť, ba nevedomosť. Netvrdím, že nechcem ísť do Pekingu, ale znelo by hlúpo, keby som to označil za svoj cieľ."
Vlček s Riszdorferom tvrdia, že loď vzadu s Erbanom jazdí o čosi plynulejšie, ale potrebuje čas na zohranie. "Robova prítomnosť má pre nás veľký význam, veď štartoval na olympiáde, keď sme mali jedenásť a prvý raz sadali do kajaku," vyzdvihli Erbanove skúsenosti Erik a Riči. Oni o Pekingu premýšľajú, ale nie zásadne v súvislosti so štvorkajakom. "Skúsime štarty v dvoj- i vo štvorkajaku. Poolympijský rok je skutočne časom skúšok. Priznávame, dvojkajak znamená pre nás istotu."
Vlček: Ďuro je silný, Robo pokojný
Vlčeka považujú za nášho najlepšieho singlkajakára. Na trojkombináciu si ešte netrúfa. Najmladší z bývalého i súčasného štvorkajaku sa po kratšom zamyslení osmelil: "Zmena ma zaskočila. Chýba mi Ďurov silný odpichový záber na štarte a záťah na doraz v cieli. Cítil som to najviac, sedel som pred ním. Ďuro robil vždy všetko maximálne. S Robom je to pokojnejšie."
Zhodnotiť - čo je lepšie - nedokáže zatiaľ nik. Ústredný tréner Pavel Blaho si povzdychol: "Viem povedať iba - som zvedavý."
Blaho: Sú dobrí, za nimi, žiaľ, medzera
Inou kapitolou bol jeho nasledujúci monológ: "Našťastie, máme zatiaľ dosť pretekárov, z ktorých môžeme poskladať štyroch, aj dva razy dvoch. Dokonca dvakrát. V Poznani pôjde tisícku dvojkajak Tarr - Wiebauer, a päťstovku štvorkajak M. Riszdorfer - Wiebauer - Tarr - Erban, singl Bača. Roky sa však bavíme o kombinácii týchto mien. Nie sú to síce žiadni veteráni, ale za nimi zíva diera. Nedbal by som, keby sme mohli vyskúšať v posádke práve v poolympijskom roku nejakého dvadsiatnika s finálovým cieľom. To je však fikcia."
Čo dosiahli
(uvádzame iba finálové umiestnenia na vrcholných podujatiach)
Róbert Erban
Narodený 9. júla 1972 v Piešťanoch
Olympiáda
1992 - 4. v K4 (1000 m, 500 m v K4 sa na OH nejazdí) v Turzom, Kadnárom a Szabóom, 1996 - 8. v K1 na 500 m, 2000 - 4. v K4 s R. Riszdorferom, Tarrom, Vlčekom.
Majstrovstvá sveta
1991 - 3. v K2 na 10 000 m, 7. v K2 na 500 m, 1993 - 6. v K1 na 1000 m, 6. v K4 na 1000 m, 4. v K2 na 10 000 m, 1997 - 6. K2 na 1000 m, 1998 - 4. v K4 na 1000 m, 2001 - 8. v K1 na 500 m, 2002 - 7. v K2 na 1000 m.
Majstrovstvá Európy
1997 - 6. v K1 na 500 m, 5. v K2 na 500 m, 4. v K2 na 1000 m, 2000: 2. v K4 na 500 m (spolu R. Riszdorferom, Tarrom, Vlčekom), 2001 - 4. v K1 na 500 m, 5. v K1 na 1000 m, 2002 - 7. v K2 na 500 m, 2. v K2 na 1000 m, 2004 - 5. v K1 na 1000 m.
Michal Riszdorfer
26. mája 1977 v Bratislave
Olympiáda
2000 - 6. v K2 na 1000 m, 2004 - 3. v K4 spolu s R. Riszdorferom, Vlčekom a Bačom.
Majstrovstvá sveta
1998 - 9. v K2 na 200 m, 1. v K2 na 500 m, 4. v K4 na 1000 m spolu s Kadnárom, Erbanom a Bačom, 1999 - 5. v K2 na 500 m, 1. v K2 na 1000 m (všetky umiestnenia v K2 sú s Bačom), 2001 - 3. v K4 na 500 m, 6. v K4 na 1000 m, 2002 - 1. v K4 na 500 i 1000 m, 2003 - 1. v K4 na 500 i 1000 m (všetko s R. Riszdorferom, Vlčekom a Bačom).
Majstrovstvá Európy
1997 - 5. v K4 s Bačom, Hluškom, Bogdánym, 2. v K4 na 1000 m (rovnaké zloženie), 1999 - 3. v K2 na 500 m, 1. v K2 na 1000 m, 2000 - 4. v K2 na 200 m, 7. v K2 na 1000 m (všetko s Bačom), 2001 - 6. v K4 na 200 m, 2. v K4 na 500 m, 1. v K4 na 1000 m, 2002: 1. v K4 na 500 m, 1. v K4 na 1000 m (všetko s R. Riszdorferom, Vlčekom a Bačom).
Richard Riszdorfer
17. marca 1981 v Komárne
Erik Vlček
29. decembra 1981 v Komárne
R. Riszdorfer a Vlček dosiahli všetky úspechy spolu.
Olympiáda
2000 - 4. V K4 v Tarrom a Erbanom, 2004 - 3. s M. Riszdorferom a Bačom.
Majstrovstvá sveta
2001 - 3. v K4 na 500 m, 6. v K4 na 1000 m, 2002 - 1. v K4 na 500 i 1000 m, 2003 - 1. v K4 na 500 i 1000 m (všetko s M. Riszdorferom a Bačom).
Majstrovstvá Európy
2000 - 2. v K4 na 500 m (s Tarrom a Erbanom), 2001 - 6. v K4 na 200 m, 2. v K4 na 500 m, 1. v K4 na 1000 m, 2002 - 1. v K4 na 500 i 1000 m (všetko s M. Riszdorferom a Bačom).
Tréneri to majú na prvý pohľad ľahké - zľava ústredný tréner slovenskej kanoistiky Pavel Blaho (vľavo) a kouč komárňanského štvorkajaku Tibor Soós sledovali tréning z motorového člna.
Juraj Bača jazdí túto sezónu sám.