Psychológ Robert Máthé tvrdí, že vrážd na Slovensku pribúda. Súdneho znalca robí od začiatku 80. rokov. "Vtedy bola rarita, keď som robil posudok na vraha, teraz sa takmer každý posudok, ktorý robím, týka vraha," hovorí. Na druhej strane upozorňuje, že za socializmu sa časť vrážd tajila a štatistiky neboli presné.
Máthé nevylučuje, že zrušenie trestu smrti v roku 1990 mohlo vplývať na zvýšenie počtu vrážd. Väčší význam však pripisuje uvoľneniu spoločenských pomerov, ktoré "nesie so sebou prechodne aj vzostup závažnej trestnej činnosti".
Odstrašujúci účinok trestu je podľa Máthého otázny. "Jednu skupinu to odrádza a druhí si zas povedia, že či dostanú doživotie, alebo smrť, je úplne jedno," povedal. Platí to najmä o tých, čo už spáchali nejaký ťažký zločin a stratia zábrany.
Máthé si spomína na konkrétny prípad, v ktorom robil posudok na vraha. Súd sa ho pýtal, aká je perspektíva nápravy páchateľa. "Na základe vyšetrenia, ktoré som urobil, som povedal, že zlá." O 10 rokov vraha prepustili z väzenia. O ďalšie dva roky ho Máthé pre vraždu vyšetroval opäť. "A znova sa ma pýtali, aká je perspektíva resocializácie. Tak im hovorím - už pred 12 rokmi som vám povedal, že zlá." Myslí si, že nové pravidlo trikrát a dosť môže pôsobiť preventívne. (rp)