V slovenských väzeniach žije niekoľko ľudí, ktorých zrušenie trestu smrti v roku 1990 zachránilo pred istou smrťou. Najznámejším zabijakom je Tibor Polgári. Ide o nebezpečného recidivistu, ktorý navyše vraždil brutálnym spôsobom.
V roku 1991 sa spolu s ďalšími šiestimi kumpánmi pokúsil o útek z leopoldovskej väznice a zavraždili pritom päť ľudí. Do 24 hodín boli všetci pochytaní. Polgári si teraz odpykáva doživotný trest v Ilave.
Na šibenici by určite skončili aj dvaja mafiáni, ktorí v Dunajskej Strede vystrieľali 10 členov gangu pápayovcov. Polícia ich ešte nepozná, ale ak by sa tak aj stalo, dostali by doživotie.
Tri mesiace sa koncom leta a začiatkom jesene 2002 pred políciou skrýval Štefan Gemer z Tupej pri Leviciach. V auguste tento rok zastrelil rodičov a ich ročného syna. Po dolapení sa priznal, že vraždil, trest smrti by bol v jeho prípade veľmi pravdepodobný. Dá sa to povedať aj Henrichovi Masárovi, ktorý stojí pred súdom. 16. júla v rukojemníckej dráme zavraždil troch ľudí. Priťažila by mu kriminálna minulosť. (rp)
Vývoj trestu smrti na Slovensku
Feudalizmus - trest smrti sa bežne používal. Používali sa aj brutálne tresty ako upálenie či pochovanie zaživa za čarodejníctvo.
18. storočie - osvietenský panovník Jozef II. trest smrti zrušil. Prípustný bol iba v prípade stanného práva. Po jeho smrti bol trest smrti opätovne zavedený od roku 1796. Vykonával sa obesením.
Predvojnové Československo - popravovať sa mohlo iba v prípade, že bolo vyhlásené stanné právo alebo u doživotne odsúdených, čo spáchali rovnaký trestný čin, za aký už boli odsúdení.
Slovenský štát - trest smrti zostal zachovaný.
1946 - 1948 - bolo popravených 746 ľudí. Dvaja za vraždu, 737 na základe retribučných dekrétov. Zvyšok spáchal iné trestné činy.
1948 - 1989 - bolo popravených 433 ľudí. Najmä v 50. rokoch zomrelo množstvo politických väzňov odsúdených na smrť vo vykonštruovaných procesoch. Za vraždu bolo v tomto čase udelených 192 hrdelných trestov. Popravy sa vykonávali obesením, vo výnimočnom stave zastrelením. V roku 1978 podpísalo 350 ľudí petíciu proti trestu smrti.
8. jún 1989 - bola vykonaná posledná poprava na našom území.
1990 - novelou Trestného zákona bol trest smrti zrušený.
1991 - trest smrti bol zrušený aj ústavne.