Reprezentatívny prieskum pre SME urobila agentúra MVK. Trest smrti podporuje 61,7 percenta všetkých opýtaných. Proti je 30 percent, zvyšok sa nevedel vyjadriť. Podobné výsledky priniesol aj nedávno prieskum v Česku. Tam by trest smrti odsúdeným doprialo 66 percent opýtaných.
"Postoj je oveľa menej diferencovaný, ako pri oveľa menej závažných problémoch," hovorí sociológ Pavel Haulík v súvislosti s tým, že rozdiely v názoroch takmer vôbec nie sú ovplyvnené sociálnou situáciou opýtaných ani ich vzdelaním. "Zrejme je to dané prechodnosťou obdobia, keď sa formujú postoje ľudí."
O čosi väčšiu podporu má absolútny trest u starších ľudí. Sociológ si to vysvetľuje tým, že patria do generácie, ktorá bola na trest smrti zvyknutá.
Výrazné rozdiely možno nájsť jedine u sympatizantov politických strán. Jednoznačne najviac podporujú trest smrti prívrženci KDH, takmer 80 percent. Je to v rozpore s tým, že veriaci celkovo trest smrti podporujú menej ako ateisti. "Vyjadruje to skutočnosť, že KDH zbiera konzervatívnych voličov aj spomedzi veriacich," vysvetľuje si zdanlivé protirečenie Haulík.
Protikladom voličov KDH sú sympatizanti KSS a najmä HZDS, hoci medzi nimi je veľa starších ľudí. Haulík u nich očakával vysokú mieru podpory trestu smrti a výsledok prieskumu ho prekvapil. "Je to ťažko vysvetliteľné zistenie," povedal. Nadpriemerne vysokú podporu trestu smrti vyjadrili aj prívrženci ANO, ktorá sa navonok prezentuje ako liberálna strana.
Podľa prieskumu MVK majú všetky prísne tresty na verejnosti podporu. Nasvedčuje tomu aj 80-percentná podpora nového inštitútu trikrát a dosť, ktorý hrozí recidivistom za závažné trestné činy doživotím. Pomerne veľa ľudí by privítalo aj výraznejšie zníženie vekovej hranice trestnej zodpovednosti. Tá je 15 rokov, od januára klesne na 14. Zníženie má podporu vyše polovice opýtaných, až 15 percent by ich bolo za to, aby sa znížila aj na deti mladšie ako 13 rokov.
(rp)