S výnimkou Slobodného fóra a sčasti Hnutia za demokraciu však majú mizivé šance, myslí si sociológ Pavel Haulík. Podľa neho sa budú skôr spájať alebo sa pokúsia osloviť silnejších partnerov a získať miesta na ich kandidačných listinách.
Ambície Ľudovej únie, ktorá vznikla po odchode prvých 11 poslancov z HZDS, sa postupne zrútili. Viacerí poslanci ju opustili. Ján Gabriel z ĽÚ však hovorí, že bývalé osobnosti HZDS sa pred voľbami spoja. "Je to široká skupina ľudí a rozhodne máme pri klesajúcich preferenciách HZDS šance," verí. Nechcel povedať, či sa ĽÚ zlúči s HZD, ktoré zakladal prezident Ivan Gašparovič.
Bývalá poslankyňa za HZDS Oľga Keltošová je presvedčená o opaku. "Aj ďalšie bývalé osobnosti HZDS hľadajú zaradenie v iných stranách. Ľudová únia je mŕtva," myslí si. O vstupe do veľkej politiky povedala, že je vecou ponuky, ale "momentálne sa venujem vnúčatám a komunálnej politike".
Haulík prípadnému spojeniu bývalých členov HZDS dáva istú šancu, ale pochybuje, či sa dokážu dohodnúť. Podľa neho úbytok hlasov pre HZDS je očividný, voliči Mečiarovej strany sa však väčšinou presúvajú do Smeru a SNS.
Spolupráca sa črtá medzi Stranou zelených na Slovensku a Ficovým Smerom. Obe už odporučili svojím krajským štruktúram, aby spolupracovali v župných voľbách. Podľa šéfa zelených Jozefa Pokorného je rozhodujúce, že Smer má záujem o partnerskú spoluprácu. Podľa Haulíka pre Smer je zaujímavá najmä medzinárodná značka zelených.
Občianska konzervatívna strana sa síce neobjavuje v prieskumoch verejnej mienky, ale tiež sa chce zúčastniť na župných a parlamentných voľbách. Za najbližších partnerov považuje KDH a SMK.
Predseda OKS Peter Tatár povedal, že forma partnerstva závisí od ďalšieho vývoja politickej scény. OKS môže podľa Tatára ponúknuť softvér pre konzervatívne strany, jasný imidž i politickú skúsenosť z vlády, parlamentu i regiónov.
Poslanec SMK Gyula Bárdos ani podpredseda KDH Július Brocka spoluprácu s OKS nevylúčili.
(sp)
Prehľad malých strán a ich ambícií
Slobodné fórum (SF)
podľa prieskumov verejnej mienky má najväčšie šance na vstup do parlamentu. Preferencie strany sa v poslednom čase priblížili k potrebným piatim percentám. Predsedníčka Zuzana Martináková hovorí, že strana sa bude usilovať o samostatný postup do parlamentných volieb. SF však môže byť zaujímavým partnerom aj pre ďalšie strany. Hovorí sa o ANO, ale i o Smere.
Hnutie za demokraciu (HZD)
po zvolení jej predsedu Ivana Gašparoviča za prezidenta preferenčne upadá. V septembri chce predstaviť nové tváre. V minulosti sa uvažovalo o zlúčení s ĽÚ, napokon sa tak pre nezhody nestalo. V kuloároch sa hovorí o novom lídrovi, ktorý by mohol nahradiť jej terajšieho šéfa Jozefa Grapu. HZD má blízko k Smeru.
Ľudová únia (ĽÚ)
vznikla po odchode 11 poslancov z HZDS. Jej prvý šéf Vojtech Tkáč úniu opustil a dnes je v poslaneckom klube Smeru. ĽÚ šéfuje poslanec Gustáv Krajči. Strana sa v prieskumoch už neobjavuje.
Strana zelených na Slovensku (SZS)
sa stala súčasťou parlamentu už vo voľbách v roku 1990. O štyri roky neskôr kandidovala v koalícii s SDĽ a v ďalšom období získala miesta v parlamente ako súčasť SDK. Dnes má blízko k Smeru.
Demokratická strana (DS)
Na istý čas sa vytratila z prieskumov verejnej mienky. Po nedávnom kongrese DS, na ktorom sa stal staronovým šéfom minister práce Ľudovít Kaník, sa v nich opäť objavila a jej podpora je okolo jedného percenta. Kaník je za užšiu spoluprácu s Dzurindovou SDKÚ vrátane prípadného zlúčenia.
Hnutie Vpred
vzniklo len na jar, jeho zakladateľom je Ivan Švejna z Nadácie F. A. Hayeka, ktorý sa uchádza o kreslo bratislavského župana. Hnutie zatiaľ ide len do regionálnych volieb. Podľa Švejnu vzniklo aj na protest proti spojenectvu Mikuláša Dzurindu a Vladimíra Mečiara.
Občianska konzervatívna strana (OKS)
Stranu založili koncom roka 2001 bývalí členovia DS - Peter Zajac, Peter Tatár, Peter Osuský, František Šebej, Ondrej Dostál. Medzi jej základnými cieľmi bola obnova dôvery v reformy. Za blízkych partnerov označuje KDH a SMK.
Misia 21 - Nová kresťanská demokracia
mala ustanovujúci konvent len pred mesiacom. Jej šéfom sa stal zakladateľ a poslanec Ivan Šimko. Označuje sa za proeurópsku neokonzervatívnu stranu. Po prázdninách zvolá ďalší konvent, na ktorom by sa mala zaoberať programom. Chce sa zúčastniť na župných a parlamentných voľbách. Za najbližších partnerov považuje KDH a SDKÚ.
Demokratická únia (DU)
Predseda obnovenej DU Ján Budaj hovorí, že strana sa na jeseň zaktivizuje a kongres rozhodne o ďalšom postupe. Nechcel predbiehať, či osloví aj niektoré bývalé osobnosti DU ako napríklad Jozefa Moravčíka alebo Ľubomíra Haracha.
Strana menšín
založil ju bývalý poslanec KSS Herman Arvay. Jeho cieľom je nájsť na spoluprácu stranu, čo by sa stotožnila s programom menšín. Sympatizuje viac s liberálnymi politickými prúdmi a blízke mu je aj sociálne cítenie. Konkrétnu stranu však nespomenul.
Úsvit
založil bývalý poslanec KSS Ivan Hopta. Inšpiroval sa názvom straníckych novín komunistov, ktoré sám viedol. Tento ťah mu nepriniesol výraznejší úspech, zvažuje preto, že Úsvit premenuje na Komunistickú stranu Slovenskej republiky (KSSR). (sp)