Policajt kontroluje batožinu mladého muža na železničnej stanici London Bridge v Londýne. FOTO - TASR/AP |
Pre londýnske metro sú charakteristické dve výzvy pre cestujúcich. Prvá nabáda, aby ste si svoju batožinu držali pri sebe. Jej význam je pochybný odvtedy, čo sa objavila prvá štvorica samovražedných útočníkov. Druhá nabáda, aby ste si pri vystupovaní dali pozor na medzeru medzi vagónom a nástupišťom. Známe 'mind the gap' si niektorí ľudia so zvláštnym humorom zmenili na 'mind the blast' - dávajte si pozor na výbuchy. Želanie, ktorým môžete vyprevadiť deti do školy, či ráno sa rozlúčiť so svojím partnerom.
Štvrtkové atentáty spustili vlnu špekulácií. Jedna z teórií napríklad tvrdila, že za tým môžu byť fašisti, ktorí chcú, aby ľudia nenávideli moslimov. Zábery z kamier, ktoré zverejnili nasledujúci deň túto hypotézu vyvrátili. Prečo nevybuchla ani jedna zo štvrtkových bômb odborníkov dráždi, pretože taká veľká náhoda je prakticky nemysliteľná. Jedno z nepríjemných vysvetlení je, že išlo o šialencov na voľnej nohe, takže ich pohyb je úplne nekontrolovateľný.
Psychologickou obranou bežného obyvateľa sú špekulácie. Podľa úvah londýnskeho učiteľa Chrisa máte v meste, kde sa pohybuje 12-miliónov obyvateľov, väčšiu šancu vyhrať lotériu ako zahynúť pri explózii. Strach je presne to, čo útočníci chceli vyvolať, a tak sa menej pozerá na televíziu a dáva si väčší pozor na autá, štatisticky oveľa častejšiu príčinu smrti.
Práve dnes začína BBC vysielať trojdielny dokument o nových podobách al-Káidy. Mierny optimizmus začal šíriť aj autor dokumentu o samovražedných útočníkoch Kevin Toolis. Železným pravidlom každej teroristickej organizácie podľa neho je dať všetku silu do prvej rany. "Z ich pohľadu je prvá rana proti mocnému protivníkovi vždy najlepšia, pretože spí," tvrdí Toolis.
Autor: ANDREA ERTLOVÁ, Londýn pre SME