Mnohí Briti na mieste nešťastia v metre brazílskej rodine pozostalých vyjadrili sústrasť a zanechali tam kytice. FOTO - REUTERS
Britská polícia má po atentátoch v Londýne licenciu na zabíjanie a na účte tragickú smrť nevinného brazílskeho elektrikára na stanici metra Stockwell. Päť výstrelov do hlavy usmrtilo muža, ktorý s teroristami nemal nič spoločné, hoci to polícia pôvodne tvrdila. Jean Charles de Menezes sa stal nevinnou obeťou vojny proti terorizmu. Brazílsky šéf diplomacie Celso Amorim požaduje dôkladné vyšetrenie prípadu.
Scotland Yard priznal, že zabil nevinného a šéf londýnskej polície Ian Blair sa ospravedlnil pozostalým. Incidentu sa venujú dva tímy. Ian Blair ale včera povedal, že policajti majú ďalej právo strieľať do hlavy na pravdepodobných samovražedných teroristov. Zásada je, že mieria na hlavu, pretože na trupe by mohli mať výbušninu.
Brazílčan v piatok vyšiel z domu, ktorý po štvrtkových útokoch strážila polícia. Mal na sebe zimný kabát, pod ktorým podľa niektorých mohol niečo skrývať a pôdobil podozrivo. V pätách mal vzápätí policajtov v civile. Pri vchode do metra ho chceli zastaviť, on ale preskočil turnikety. Dostihli ho až vo vozni, keď zakopol, a zastrelili ho.
Prečo de Menezes utekal? Podľa brazílskeho spravodajcu BBC vyrastal v Sao Paule v chudobnej štvrti s vysokou kriminalitou. Ak tam na vás niekto mieri pištoľou, najlepšie je dať sa na útek. 27-ročný Brazílčan žil v Londýne legálne už tri roky.
Najmä moslimovia sa teraz cítia ohrození. "Udeliť licenciu na strieľanie len na základe podozrenia, vzbudzuje veľké obavy," povedal pre BBC Azzam Tamími z Moslimskej asociácie vo Veľkej Británii.
Policajti v Británii bežne strelné zbrane nenosia. Predstava, že policajt v civile môže zastreliť niekoho, kto sa čudácky oblečie a býva zhodou okolností v štvrti sledovanej políciou, mnohých desí. "Ak si hrozby, ktorým polícia aj my ostatní čelíme, vynucujú paľbu, máme právo poznať pravidlá, kedy takto môže postupovať," napísal denník The Observer. Podľa londýnskeho starostu Kena Livingstonea nesú za tragickú smrť zodpovednosť teroristi. "Polícia konala podľa najlepšieho presvedčenia, aby ochránila životy verejnosti."
Bývalý londýnsky policajný šéf John Stevens včera v nedeľníku News of the World vysvetľoval, prečo vyslal policajné tímy na školenie do Izraela, ktorý má skúsenosti so samovražednými útokmi. "Tam sme sa naučili strašnú pravdu. Je len jeden spôsob, ako zastaviť samovražedného útočníka, odhodlaného splniť svoju misiu - zničiť jeho mozog, úplne. To znamená zastreliť ho so zničujúcou silou do hlavy, okamžite ho zabiť."
Atentátnici z oboch útokov boli spolu na rafte
LONDÝN - Pátranie po páchateľoch atentátov neprinieslo zásadnejší prielom. Polícia zatkla ešte v piatok neskoro večer dvoch ľudí, no nezverejnila žiadne detaily. Nie je jasné, či sú medzi zadržanými muži podozriví zo štvrtkových útokov. Fotografie atentátnikov, ktorým zlyhali na troch staniciach metra a v autobuse výbušniny, zverejnili v piatok.
Britské médiá s odvolaním sa na policajné zdroje informovali, že vyšetrovatelia majú dôkaz o súvislosti medzi štvrtkovými útokmi a útokmi zo 7. júla. Dvaja atentátnici z prvého útoku navštívili raftingový výcvik vo Walese rovnako ako niektorí z útočníkov z 21. júla. Dôkaz údajne našli v jednom z batohov po neúspešnom výbuchu. Vo Walese boli atentátnici na prípravnom sústredení.
V sobotu v kroví v štvrti Little Wormwood Scrubs zadržala polícia podozrivú batožinu podobnú ruksakom zo štvrtkových útokov. V súvislosti s nimi prehľadala aj dom v južnom Londýne. (mch, reuters)