BRATISLAVA - Prezident Ivan Gašparovič je pripravený podpísať euroústavu, hoci mu Ústavný súd minulý týždeň povedal, že by mal s jej podpisom počkať. Kedy sa však prezident rozhodne pre podpis, nie je známe, zatiaľ tak neurobil.
Prezident dnes odchádza na dva týždne dovolenky do Chorvátska, euroústavou sa preto zaoberať nebude. Jeho hovorca Marek Trubač hovorí, že Ivan Gašparovič má čas do novembra budúceho roku, dokedy by sa podľa dohody Európskej únie mali zhromaždiť ratifikačné listiny.
Ústavný súd nedávno prijal sťažnosť skupiny občanov z Konzervatívneho inštitútu, ktorí tvrdia, že boli porušené ich práva zúčastňovať sa na správe vecí verejných. Sú presvedčení, že zmluva o Ústave pre Európu je medzinárodnou zmluvou o vstupe Slovenska do štátneho zväzku s inými štátmi a vyžaduje si schválenie ústavným zákonom, ktorý potvrdia občania v referende.
Politici, až na KDH a KSS, však referendum nepodporovali a tvrdili, že stačí len rozhodnutie parlamentu a následný súhlas prezidenta.
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova prezident vychádza zrejme z toho, že prevažná väčšina obyvateľstva podporuje členstvo v únii, "bolo by však veľmi zlé", keby nepočkal na rozhodnutie Ústavného súdu. Mohol by totiž svojím podpisom vyvolať vnútri štátu pochybnosti o platnosti zmluvy.
Mesežnikov si myslí, že prezident chce svojím postojom prezentovať nezávislé postavenie, ale podľa neho "by bolo lepšie počkať na rozhodnutie súdu".
Marek Trubač odmieta, že by chcel prezident Ústavnému súdu robiť "natruc". Na otázku, či Gašparovič takto vyjadruje svoju politickú pozíciu zástancu európskej integrácie, Trubač odpovedal protiotázkou, či "Ústavný súd nevyjadruje svoju politickú pozíciu a blízkosť politickým hnutiam a stranám, ktoré sú odporcami európskej integrácie".
Trubač neprezradil, či prezidentovi radil aj šéf jeho administratívy a bývalý šéf Ústavného súdu Milan Čič. Stanovisko k rozhodnutiu súdu pripravoval podľa Trubača legislatívny odbor spolu s prezidentom. "Ústava má čestné miesto na jeho stole, má ju zaškrtanú a vyfarbičkovanú, lebo ju používa každý deň," dodal Trubač. (sp)
Aké môže byť pozadie sporu o euroústavu?
Prezident Ivan Gašparovič má vraj s podpisom euroústavy čas do novembra budúceho roku. Dovtedy by mal Ústavný súd rozhodnúť o sťažnosti, či malo byť o euroústave aj referendum, a prezident sa tak môže vyhnúť sporu o jej podpis.
Ústavný súd totiž rozhodol o odklade vykonateľnosti uznesenia parlamentu, ktorým poslanci schválili euroústavu. V odôvodnení súd napísal, že odklad vykonateľnosti uznesenia znamená, že prezident do právoplatného rozhodnutia Ústavného súdu nemôže euroústavu ratifikovať.
V stanovisku prezidenta sa hovorí, že takéto rozhodnutie súdu nie je preňho záväzné. Podľa ústavy prezident ratifikuje medzinárodné zmluvy, podľa Gašparoviča však ústava neuvádza na ratifikáciu ďalšie podmienky.
Podľa zdroja blízkeho Prezidentskému palácu Ústavný súd môže o sťažnosti rozhodnúť až vtedy, keď bude euroústava ratifikovaná a vyhlásená podľa zákona. To znamená až vtedy, keď ju podpíše aj prezident, a to sa zatiaľ nestalo.
Právnik, ktorý však nechcel byť menovaný, tvrdí, že "ak je to tak, tak si to v Prezidentskom paláci zle vykladajú". Podľa neho fakt, že európska ústavná zmluva ešte nenadobudla platnosť tým, že ju nepodpísal prezident, nemá priamu súvislosť so sťažnosťou občanov. Tí totiž namietajú, že im boli upreté základné práva a slobody, keď nemohli o euroústave rozhodnúť v referende. (sp)