Sú na nich odtlačky prstov a vzorky DNA. Na rozdiel od prvých útokov teraz vie, aké boli bomby aj pred výbuchom.
Pozná aj atentátnikov, ich druhá várka sa namiesto smrti dočkala úteku. Bezpečnostné kamery, ktoré sú všade v centre Londýna, ich tak nezachytili len ako prichádzajú na vražednú misiu, ale ako z nej zbehli. Polícia vypočula desiatky svedkov, ktorí s nimi cestovali.
To všetko by malo polícii výrazne uľahčiť pátranie. Ani odhalenie podrobností však neznamená, že sa polícii bude brániť Londýn jednoduchšie. Teroristi si ho vybrali za cieľ a zabrániť ďalším útokom je v takom živom meste nemožné.
Napriek stopám, ktoré polícia má, stále nie je jasné, kto to urobil a prečo bomby nevybuchli. K útokom sa včera prihlásila al-Káida. Tvrdí to tá istá skupina ako pred dvoma týždňami.
Súvislosť s útokmi zo 7. júla je zjavná. Nielen preto, že oba mali rovnaký scenár: tri vlaky metra, jeden autobus, bomby v ruksakoch odpálené takmer v rovnakom čase. Vyšetrovatelia tvrdia, že teroristi použili ten istý typ výbušniny. Boli aj rovnako veľké. Podľa polície však tentoraz vybuchli len rozbušky.
V médiách sa objavilo viacero špekulácií. Podľa televízie Sky
News bomby zle vyrobili. Dali do nich príliš veľa acetónu. Práve acetónový zápach vydesil ľudí v metre, ktorí sa báli chemického útoku. Podľa druhej teórie boli bomby z rovnakej várky ako tie spred dvoch týždňov. Pripravil ich ten istý človek, za dva týždne však stratili na sile. Pri triacetónperoxidových výbušninách sa to údajne môže stať.
Kým polícia neukončí rozbor výbušnín, nedá sa vylúčiť ani tretia verzia: bomby mali len vystrašiť. Ten, kto ich urobil, ich zámerne nenechal vraždiť. Odborníci na výbušniny denníku Guardian povedali, že bomba je zložitá vec a nemusí vždy vybuchnúť. Je však veľmi zvláštne, ak nevybuchnú štyri bomby naraz.
Nič to nemení na veci, že teroristom sa podarilo všetkých vydesiť. Ukázali, že ani najprísnejšie bezpečnostné opatrenia ich nezastavia.