Medzinárodné izolovaný režim dlhuje stovky miliónov dolárov Medzinárodnému menovému fondu (MMF). Termín aktuálnej splátky vyprší na budúci týždeň. Mugabe, samozrejme, nemá peniaze.
Súčasné devízové rezervy Zimbabwe podľa juhoafrickej tlače "stačia len na nákupné orgie diktátorovej manželky Grace v zahraničí". Nezvyšuje na lieky pre nemocnice ani na benzín pre verejné čerpacie stanice. V júni pre nedostatok paliva skolaboval aj národný letecký dopravca Air Zimbabwe.
Diktátor sa preto s osobnou žiadosťou o ďalšiu pôžičku obrátil na juhoafrickú vládu. Tá mu vyhovela. Juhoafrický denník Business Day včera zverejnil podrobnosti finančnej injekcie pre Zimbabwe v neuveriteľnej výške jednej miliardy dolárov.
Médiá a opozičné strany sú na barikádach. Dlhodobo totiž lobujú za to, aby vláda u susedov nad diktátorom otočila vypínačom. Dodávky elektriny do Zimbabwe kontroluje juhoafrický energetický koncern Eskom, väčšinou na dlhodobý úver, ktorý Mugabe viac nespláca, ako spláca.
Diktátorovo ministerstvo financií tvrdí, že peniaze od juhoafrickej centrálnej banky použije "na humanitárne účely". Mimovládne organizácie však pochybujú, že by si diktátor požičiaval na riešenie krízy, ktorú sám spôsobil násilným presídlením asi 400 000 obyvateľov z miest na vidiek po tohtoročných marcových voľbách.
OSN včera v tejto súvislosti uverejnila kritickú správu, ktorá Mugabeho režim usvedčuje z porušovania ľudských práv. Diktátor, ktorý svojich kritikov automaticky obviňuje z rasizmu, tu narazil na problém. Správu OSN si objednal jej generálny tajomník Kofi Annan a spracovala ju komisárka Anna Tibaijuková z Tanzánie.
Autor: Roman Lipták, Kapské Mesto pre SME