Každé zvýšenie poteší, ale tento rok niektorých penzistov zarmútilo, že sa im dôchodky zvýšili až od výplatného termínu. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV TASR
BRATISLAVA - Mnohých dôchodcov tohtoročné zvyšovanie penzií sklamalo. Dôchodky sa zvýšili od termínu ich výplaty, kým minulý rok dostali výnimočne doplatky aj za dni od začiatku mesiaca po výplatný termín. "Čakali sme takéto zvyšovanie aj tento rok ako samozrejmosť. Na dobré si ľahko zvyknete," hovorí dôchodkyňa Ľudmila Črepová.
Nový zákon o sociálnom poistení od roku 2004 priniesol pravidelné každoročné zvyšovanie dôchodkov. Hovorí, že všetky "sa zvyšujú od prvého júla" a dôchodky, ktoré poisťovňa prizná medzi 1. júlom a 31. decembrom, sa zvyšujú "od dňa ich priznania".
Táto časť zákona - známeho ako reforma prvého, priebežného, dôchodkového piliera - sa však doteraz v praxi neuplatnila. Minulý rok poslanci v inom zákone - o starobnom sporení - rozhodli, že dôchodky sa zvýšia dvakrát, vo februári a decembri, a porastú od prvého dňa v mesiaci. Tak dôchodcovia dostali spomínané, pre nich výnimočné doplatky.
Tento rok zas poslanci v novele ďalšieho zákona - o rodičovskom príspevku - rozhodli, že dôchodky rozdelia do štyroch skupín, pričom v každej porastú o iné percento, a to od výplatného termínu.
Ani na budúci rok štát zrejme nezvýši dôchodky podľa pôvodného zákona o sociálnom poistení. Ministerstvo práce navrhuje ďalšiu zmenu. Dôchodky delí podľa ich výšky do dvoch skupín.
V návrhu novely zákona o sociálnom poistení navyše ministerstvo zohľadnilo požiadavku Sociálnej poisťovne, aby sa dôchodky valorizovali až od výplatného termínu po prvom júli, povedal Peter Húska z jeho tlačového odboru. Húska pripomenul, že tak sa dôchodky valorizovali aj v minulosti a pre poisťovňu je to administratívne jednoduchšie. Hovorkyňa poisťovne Vladimíra Pôbišová potvrdila, že pre poisťovňu je výhodnejšie postupovať tak, ako to bolo "historicky do roku 2004".
Rast dôchodkov od prvého dňa v mesiaci je pre poisťovňu drahší. Minulý rok prekročila výdavky z dôchodkového fondu takmer o 2 miliardy 235 miliónov korún oproti rozpočtu. Dôvodom bolo aj zvýšenie dôchodkov od prvého dňa v mesiaci, ktoré z tejto sumy zvýšilo náklady takmer o 209 miliónov.
(haj)
Čo hovoria o zvyšovaní dôchodkov zákony
Zákon o sociálnej pomoci, paragraf 82
Dôchodky sa zvyšujú od 1. júla o percento určené ako súčet jednej polovice percenta medziročného rastu spotrebiteľských cien a jednej polovice percenta medziročného rastu priemernej mzdy v hospodárstve.
Dôchodky, ktoré sú priznané od 1. júla do 31. decembra, sa zvyšujú odo dňa ich priznania.
Zákon o starobnom sporení, paragraf 293a:
Na zvyšovanie dôchodkov v roku 2004 sa nepoužije § 82 z. o sociálnom poistení. Dôchodky priznané pred 1. februárom 2004 sa zvyšujú od 1. februára 2004 o 4 percentá mesačnej sumy dôchodku, na ktorú má poistenec nárok ku dňu, od ktorého sa dôchodok zvyšuje. Dôchodky priznané od 1. februára 2004 do 31. decembra 2004 sa takto zvýšia odo dňa ich priznania.
Dôchodky priznané pred 1. decembrom 2004 sa zvyšujú od 1. decembra 2004 o percento určené ako súčet jednej polovice percenta medziročného rastu spotrebiteľských cien a jednej polovice percenta medziročného rastu priemernej mzdy znížené o 4 percentá. Dôchodky priznané od 1. decembra sa takto zvýšia odo dňa ich priznania.
Zákon o rodičovskom príspevku
Na zvyšovanie dôchodkových dávok v roku 2005 sa nepoužije § 82 zákon o sociálnom poistení.
Dôchodky vyplácané k 1. júlu 2005 a dôchodkové dávky priznané od 1. júla 2005 do 31. decembra 2005, ktorých suma je
a) do 3906 Sk, sa zvyšujú o 10,2 %
b) 3907 - 3956 Sk, sa zvyšujú na 4306 Sk
c) 3957 - 10 937 Sk o 8,85 %
d) 10 938 - 11 077 Sk na 11 907 Sk
e) 11 078 - 14 719 Sk o 7,5 %
f) 14 720 - 15 824 Sk na 15 825 Sk
g) vyššia ako 15 824 Sk sa nezvyšujú
Dôchodky priznané od 1. júla 2005 do 31. decembra 2005 sa takto zvyšujú odo dňa ich priznania.
Návrh novely zákona o sociálnom poistení
(mala by upravovať valorizáciu v roku 2006)
Dôchodky vyplácané k 1. júlu a dôchodky priznané od 1. júla do 31. decembra, ktorých suma je
a) nižšia ako 0,7-násobok priemernej mzdy za kalendárny rok, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku, sa zvyšujú indexom zvyšovania určeným ako aritmetický priemer indexu medziročného rastu spotrebiteľských cien a indexu medziročného rastu priemernej mzdy za kalendárny rok, ktorý predchádza príslušnému kalendárnemu roku,
b) od 0,7-násobku priemernej mzdy v hospodárstve do sumy určenej ako súčin 0,7-násobku priemernej mzdy a podielu indexu zvyšovania podľa písmena a) a indexu priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien, sa zvyšujú na sumu určenú ako súčin 0,7-násobku priemernej mzdy a indexu zvyšovania podľa písmena a),
c) vyššia ako súčin 0,7-násobku priemernej mzdy a podielu indexu zvyšovania podľa písmena a) a indexu priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien, sa zvyšujú indexom priemerného medziročného rastu spotrebiteľských cien.
Dôchodky vyplácané k 1. júlu sa zvyšujú od 1. júla. Dôchodky priznané od 1. júla do 31. decembra sa zvyšujú odo dňa ich priznania.
Príklad zvyšovania dôchodkov
Ľudmila Črepová dostáva dôchodok 18. dňa v mesiaci. Minulý rok sa dôchodok zvyšoval v dvoch termínoch - o 4 percentá do februári a o 3,34 percenta v marci, keďže rozhodnutie o rozdelení valorizácie prijali poslanci neskoro, Sociálna poisťovňa už nestihla dôchodky zvýšiť vo februári, ale zvýšila ich v marci s doplatkom za február.
Pani Črepová teda od poisťovne dostala v marci rozhodnutie, v ktorom jej oznámili, že jej dôchodok porastie o 4 percentá, teda o 276 korún a za obdobie od 1. februára do 17. marca, teda do prvého výplatného termínu, dostáva doplatok 433 korún.
Ďalšie rozhodnutie dostala v decembri, písalo sa v ňom, že jej dôchodok porastie o 3,34 percenta, teda mesačne o 244 korún, no za dni od 1. decembra do 17. decembra dostane doplatok 139 korún.
Tento rok v júli dostala informáciu, že sa jej dôchodok zvýšil o 8,85 percenta a to od prvého výplatného termínu v júli. Dnes dostáva starobný dôchodok 8053 korún.
Príklad z minulosti
V minulosti sa zvyšovanie dôchodkov určovalo zákonom, pričom platil strop, ktorý dôchodky nemohli presiahnuť. Pred platnosťou dôchodkovej reformy sa naposledy zvyšovali dôchodky zákonom o zvýšení dôchodkov zo septembra 2001. Ten od januára 2002 zvýšil dôchodky o sedem percent, pričom však "suma dôchodku alebo úhrnu dôchodkov vrátane zvýšenia dôchodku pre bezvládnosť nesmie po zvýšení podľa tohto zákona presiahnuť sumu 8 282 korún mesačne," informovala vtedy Sociálna poisťovňa.
Zvýšila sa teda aj najvyššia výmera úhrnu vyplácaných dôchodkov pevne zo 7 740 korún mesačne na sumu 8 282. Suma vdoveckého dôchodku sa upravila z 1977 na 2116 korún mesačne.