BRATISLAVA - Symfonický orchester Slovenského rozhlasu vystupuje v zahraničí pod cudzími značkami. Takéto obvinenie padlo tento týždeň na zasadnutí Rozhlasovej rady z úst jej predsedu Michala Dzurjanina. Zároveň naznačil, že niektoré príjmy orchestra plynú do "rôznych eseročiek".
Anonymný podnet na túto tému riešila rada už v máji a v minulom roku dokonca aj polícia, ale na nič neprišla. Aj vedenie rozhlasu i orchestra rade tvrdili, že také niečo je vylúčené.
Dzurjanin v utorok na rade problém znovu otvoril. Malo ísť o "utajené" vystupovanie orchestra v Nemecku. Podľa správy SRo orchester bol v marci na turné v 14 nemeckých mestách vrátane Berlína. S ohlásenými sólistami a programom však napríklad 21. marca v sále Berlínskej filharmónie či 19. marca v Lübecku vystúpil "Orchestra dell' Opera Italiana".
Novinár Michael Georg Müller v denníka Neue Ruhr Zeitung sa v článku zo 4. marca o večere nazvanom Belcanto-Operngala v Düsseldorfe a Essene pozastavil nad tým, že členovia orchestra "nevyzerali taliansky" a vystúpili z autobusov so slovenskou poznávacou značkou. "Poriadne to roztočili. Hrali ohnivo, i keď slabo intonovali. Nič to. Na to je človek pri lacných orchestroch z východnej Európy zvyknutý," napísal Müller. Na otázku SME potvrdil, že členovia orchestra určite nehovorili po taliansky, ale nejakým slovanským jazykom, a na ich autobuse videl značku SK.
V júni zas podľa oficiálneho výkazu orchester hral vo Viedni na koncerte konzervatória, rakúsky program však spomína len "bratislavských symfonikov".
Pôvodný anonymný podnet, ktorý Rozhlasovej rade odstúpil Najvyšší kontrolný úrad pre nedostatok vlastných kapacít, upozorňoval aj na to, že dirigent Kirk Trevor, častý spolupracovník rozhlasových symfonikov, vystupuje v zahraničí ako sprostredkovateľ, pričom cez neho asi prechádzajú aj platby. Vedenie rozhlasu to vysvetľovalo tým, že orchester má zmluvu s Trevorovou manželkou Máriou Dúhovou-Trevor.
Vladimír Valovič z vedenia orchestra ešte v máji pred radou oceňoval Trevorov prínos k propagácii. Rada vtedy usúdila, že informácie sa nepotvrdili a anonymný podnet sa nedá ďalej preverovať.
Podobný podnet riešil vlani aj policajný Úrad boja proti korupcii, trestné stíhanie však zastavil. Policajti nedávno Dzurjanina informovali, že pred rokom v rozhlase nezistili "ani náznaky nelegálnej činnosti".
K novým informáciám o "utajenom" vystupovaní orchestra v Nemecku sa člen rady a huslista Peter Michalica nechcel vyjadriť, "kým sú to len nepriame náznaky".
Predseda dozornej komisie rozhlasu Roman Černák povedal, že sa novými informáciami bude spolu s radou hlbšie zaoberať. "V interných výkazoch nenájdete nič," odpovedal na otázku, ako sa komisia venovala nedávnemu anonymnému podnetu.
Riaditeľ rozhlasu Jaroslav Rezník sa nateraz nevyjadril. K téme SME prisľúbil rozhovor Valovič, ktorý je v zahraničí, podobne aj ďalší manažér orchestra Marián Turner. Obaja okrem práce pre orchester aj podnikajú v hudobnom biznise.
Ľudia z vedenia orchestra podnikajú - v hudbe
Marián Turner z vedenia Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu má firmu Belcanto, ktorá podľa výpisu z obchodného registra vyrába, rozmnožuje a predáva audiovizuálne diela.
Vladimír Valovič, známy najmä ako šéf Big Bandu, má podľa obchodného registra niekoľko obchodných spoločností zameraných aj na veľmi podobné oblasti, akej sa venuje v rozhlasovom orchestri. Spoločnosť Kassandra, kde je spoločníkom i konateľom spolu s Janou Slovákovou z manažmentu orchestra, je umeleckou agentúrou, vydavateľstvom, predáva a požičiava zvukové nosiče. Spoločnosť Media Intercontact, kde je spoločníkom a zástupcom riaditeľa, poskytuje služby v oblasti reklamy a CD-nosičov. V spoločnostiach IPC a MAX je spolu s Valovičom aj Peter Bogun z Nemecka, ktorý je podľa internetu umeleckým agentom. IPC má v náplni aj výchovno-vzdelávacie podujatia či sprostredkovanie služieb, MAX je okrem klubovej a reštauračnej činnosti zameraná aj na agentúrnu činnosť.
"Ponúk z domácich zdrojov dostávame síce stále menej a menej, ale na nedostatok príležitostí zo zahraničia sa sťažovať nemôžeme," povedal o orchestri v januári Turner pre časopis Formát. "Skôr nás mrzí, keď nám podkopávajú nohy ľudia z vlastných radov. Niektorí nám vyčítajú, že sa zaoberáme komerčnou činnosťou, ktorá v preklade neznamená nič iné ako realizáciu projektov s externým zahraničným partnerom. Sú to však spolupráce, ktoré si vážime a sú našou hlavnou pracovnou náplňou."(zu)
Orchester síce veľa hrá, ale zarába dosť málo
V roku 2004 zarobili podľa výročnej správy Slovenského rozhlasu jeho hudobné telesá, symfonický orchester, ľudová hudba a detský zbor 3,8 milióna korún, v roku 2003 iba 2,6 milióna. Náklady na ich prevádzku rozhlas v správe osobitne nevyčíslil, ako podnikateľskú činnosť samostatne spomenul iba aktivity Odboru mediálneho výskumu.
Aj v správe však rozhlas vyzdvihoval komerčnú činosť svojho symfonického orchestra. Okrem viacerých zahraničných turné totiž orchester pravidelne nahráva hudbu k zahraničným filmom, naposledy k americkému filmu Goodbye Mr. Chips, k projektu BBC The Lost Prince, či A wrinkle in time pre spoločnosť Miramax. Správa spomína až 14 filmových projektov, ako aj hudbu k dvom počítačovým hrám Star Wars Trilogy a Cat Woman.
Spomínané výnosy za všetky hudobné telesá teda nepôsobia, že by zodpovedali trhovým cenám za hudobné výkony. (zu)
Symfonický orchester SRo má slávnu minulosť
SOSR vznikol v roku 1929 ako prvé profesionálne hudobné teleso, ktoré slúžilo potrebám rozhlasového vysielania. V roku 1942 začal aj s pravidelnými verejnými koncertmi, živo prenášanými rozhlasom, o čo sa zaslúžil najmä vtedajší šéf hudobného vysielania Alexander Moyzes.
Šéfdirigentmi orchestra boli významný chorvátsky umelec Krešimír Baranovič, Ľudovít Rajter, Ladislav Slovák, Václav Jiráček, Otakar Trhlík, Bystrík Režucha a Ondrej Lenárd, krátko aj Róbert Stankovský. Orchester mal úspešné koncertné turné do Rakúska, Talianska, Nemecka, Holandska, Francúzska, Bulharska, Španielska, Japonska a na Maltu. Spolupracoval s takými významnými umelcami, ako sú José Carreras, Peter Dvorský, Václav Hudeček, Sherill Milnes, Eva Marton, Franco Bonisolli, Ray Charles, Lisa Minelli a ďalší.
S hudobníkom Petrom Breinerom nahral napríklad hymny na olympiádu v Aténach. (zu)
Autor: mim