Američan Michael Phelps pláva obľúbený motýlik. FOTO - SITA/AP
Svetový šampionát v Montreale odštartuje zajtra (o 15.30 h stredoeurópskeho času) najsledovanejšiu časť bohatého programu. Vo vyše trojmiliónovej metropole quebeckej provincie rozbehnú svoje súťaže bazénoví plavci. Bude to zvláštny šampionát, mnohé hviezdy vlaňajšej olympiády v Montreale chýbajú.
Thelokeho poslali domov
Oddych pred ďalším šampionátom si vybral 11-násobný majster sveta Austrálčan Ian Thorpe, aténsky olympijský víťaz z krauliarskej stovky Holanďan Pieter van den Hoogenband i šampión z polovičnej trate Američan Gary Hall. Neštartuje ani holandská svetová rekordérka na 100 m motýlik Inge DeBruijnová, zlatá z rovnakej trate vAténach, Austrálčanka Petria Thomasová s plávaním skončila. Hoci možný návrat nevylúčila.
Nepláva ani dlhoročná kráľovná polohových tratí Ukrajinka Jana Kločkovová. Bronzový olympijský medailista zo znakárskej stovky Nemec Steve Theloke síce do Montrealu dorazil, ale po kritike šéfa nemeckej výpravy Ralfa Backmanna ho okamžite poslali domov. "Škoda, mal šancu na medailu," lakonicky skonštatoval hovorca tímu Gerd Heydn.
Na blokoch aj slovenské trio
"Bude to šampionát mladých tvárí, to však neznamená, že bude jednoduchšie presadiť sa," vyhlásila pred odchodom do druhého najväčšieho kanadského mesta slovenská plavecká jednotka Martina Moravcová. Uspieť si trúfa len na motýľkarskej stovke, ktorá ju čaká hneď na úvod programu. V prípade postupu z rozplavieb popláva v semifinále zajtra po polnoci, finále je na programe v noci z pondelka na utorok.
V hre bude zajtra kompletná slovenská trojica. Spolu s Moravcovou si 100 m motýlik vyskúša aj čerstvá bronzová medailistka z juniorských ME v Budapešti z polovičnej trate Denisa Smolenová. Znakár Ľuboš Križko si na rozbeh zvolil 50 m motýlik.
Phelps: Bol som idiot
Pri neúčasti toľkých majstrov sveta bude najväčším ťahákom Američan Michael Phelps. Šesťnásobný olympijský šampión z Atén tiež chvíľu montrealský štart zvažoval, ale napokon priletel. "Aspoň sa otestujem, koľko zvládnem," tvrdí momentálne najvšestrannejší plavec sveta.
Vlani zažil vrchol slávy i pád na dno. Za nehodu pod vplyvom alkoholu v Salisbury ho zatkli, ale sudca sa nad ním zľutoval a udelil mu len 18 hodín verejnoprospešných prác plus pokutu 250 dolárov. "Bol som idiot, ale beriem to ako životnú skúšku. Poučila ma," vyhlásil 20-ročný Baltimorčan.
Rovnako ako v Aténach (kde k šiestim zlatým pridal dva bronzy) sa prihlásil na osem tratí. Namiesto polohovej štvorstovky a motýľkarskej dvojstovky, kde by na 99 percent opäť vyhral, si vybral dve krauliarske trate - 100 a 400 m. Narysoval tak zaujímavý súboj so šampiónom dlhých tratí vo voľnom štýle Austrálčanom Grantom Hackettom. "Ja viem, že riskujem, ale aspoň je to zaujímavé. Je po olympiáde a chcem sa aj zabávať. Ťažkú hlavu z prípadnej prehry si určite robiť nebudem," tvrdí Phelps.
"Už sa na neho teším. Boj o tituly s plavcami takého rangu beriem ako veľkú výzvu. Takéto duely sú na plávaní najzaujímavejšie," povedal na štvrtkovej tlačovej besede v dejisku MS 25-ročný Hackett. Do Kanady letel Grant s veľkým snom - ak uspeje vo finále 1500 m voľný spôsob, bude prvým plavcom histórie, ktorý krauliarsky maratón na MS vyhral štyri razy za sebou.
Austrália síce omladila tím, ale nové tváre sa po úspešnom vystúpení v Aténach razom stali favoritmi MS. Devätnásťročná Alice Millsová vedie svetové tabuľky na 50 i 100 m voľný spôsob (v oboch je nahlásená aj Moravcová), na 100 m prsia si už 16-ročná Leisel Jonesová okrem zlata z Atén stihla privlastniť i svetový rekord. Tabuľkám na 100 m motýlik dominuje Libby Lentonová a v hre je i svetová rekordérka na 100 m voľný spôsob Jodie Henryová.
"S olympiádou sa to nedá porovnať. Nikdy predtým som v tíme takú pohodu nezažila," tvrdí na stránkach austrálskej plaveckej federácie Leiseel Jonesová. Náladu celej výprave ešte zdvihla správa z letiska. Stratená batožina sa po dvoch dňoch našla.