na uhorkách a pleseň zemiakovú na zemiakoch
a rajčiakoch. Pri ochrane uhoriek a rajčiakov je nevyhnutné zosúladiť ochrannú dobu použitých prípravkov so zberom plodov. Vlhké počasie podporuje
aj septóriovú škvrnitosť zeleru, proti ktorej sa ošetruje
po zapojení porastu alebo až po objavení sa prvých príznakov prípravkami Kuprikol 50 a Cuprocaffaro.
Upozorňujeme aj na obaľovače na kôstkovinách. V oblastiach 1. signalizačného pásma Slovenska, teda v okresoch Dunajská Streda, Komárno a juh okresov Galanta, Šaľa a Nové Zámky, je od 23. do 27. júla aktuálne ošetrenie proti druhej generácii obaľovača slivkového prípravkami Calypso 480 SC, Decis EW 50, Decis 25 Flow, Sumithion super a Zolone EC, ale iba vtedy, ak sme pred týždňom nepoužili prípravky proti vajíčkam. Proti obaľovačovi broskyňovému možno v rovnakom termíne použiť prípravky Decis EW 50, Decis 25 Flow, Karate 2,5 WG, Karate Zeon 5 SC, Sumithion super a Zolone EC. V oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce treba uvedené termíny posunúť približne o 3 dni neskôr. Pri obaľovačovi slivkovom možno ešte v ostatných severnejších oblastiach v závislosti od nadmorskej výšky úspešne použiť prípravky účinkujúce proti vajíčkam, ako sú Dimilin 48 SC a Rimon 10 EC v termíne od 26. júla do 1. augusta. Upozorňujeme na dodržanie ochrannej doby pred zberom, najmä pri skorých odrodách broskýň.
Pokiaľ ide o výskyt obaľovača jablčného, pripomíname, že ošetrovanie pre 1. signalizačné pásmo je aktuálne od 23. do 26. júla najprv prípravkami proti vajíčkam, a to Dimilin 48 SC, Integro, Match 050 EC, Nomolt 15 SC a Rimon 10 EC. V oblastiach ohraničených približne okresmi Bratislava, Trnava, Nitra, Levice, Lučenec, Rimavská Sobota, Košice a Michalovce je to od 26. do 29. júla; v ostatných oblastiach od 2. do 8. augusta - podľa nadmorskej výšky. Ďalšie prípravky možno použiť približne o 10 dní neskôr od uvedených termínov. V regiónoch v nadmorskej výške nad 600 metrov nespôsobuje obaľovač jablčný významnejšie škody, preto možno ochranu proti nemu aj vynechať, a to hlavne v tomto daždivom a teplotne priemernom roku.
Pri viniči pripomíname potrebu ochrany proti všetkým trom hospodársky významným chorobám a vo všetkých vinohradníckych oblastiach. Pri skorých odrodách treba dodržať ochrannú dobu použitých prípravkov pred začiatkom oberačky.
Autor: Ing. STANISLAV BAROK