Predčasné voľby sa teraz musia podľa ústavy uskutočniť do 60 dní, najpravdepodobnejším termínom tak zostáva 18. september, čo je prvá nedeľa po parlamentných prázdninách. Posledné slovo však bude mať Ústavný súd. Očakáva sa, že jeho verdikt padne krátko pred septembrovým termínom volieb, takže do poslednej chvíle nebude jasné, či voliči k urnám skutočne pôjdu.
Bolo to určite jedno z najťažších Köhlerových rozhodnutí v úrade prezidenta. Už pred jeho zverejnením vedel, že minimálne dvaja vládni poslanci sa chcú obrátiť na Ústavný súd a že až ten bude mať posledné slovo. V prípade, že by označil prezidentovo rozhodnutie za protiústavné, znamenalo by to s určitosťou koniec Köhlerovej krátkej prezidentskej kariéry.
Príliš na výber však prezident nemal. Ak by predčasným voľbám bránil, stratil by priazeň verejnosti. Väčšina Nemcov a všetky politické strany si voľby želajú už v septembri, teda rok pred riadnym termínom.
Prezidentov súhlas s voľbami sa očakával, ale aj tak sa napätie včera v Nemecku dalo krájať. Ešte napoludnie sa nevedelo, kedy a ako svoj ortieľ hlava štátu oznámi. Lehota, ktorú zo zákona mal, sa končí dnes a právni experti i novinári špekulovali, či ju využije do poslednej minúty.
Novinári zisťovali prezidentov pracovný program i program kancelára Gerharda Schrödera, ktorého mala hlava štátu informovať ešte pred zverejnením. Rozhodnuté bolo vo chvíli, keď denník Passauer Neue Presse s odvolaním sa na vládne kruhy informoval, že kancelár Schröder preruší dovolenku a vracia sa do Berlína.
Až potom prezidentská kancelária oficiálne oznámila, že prezident sa vyjadrí k žiadosti kancelára vyhlásiť predčasné voľby, keď Gerhard Schröder 1. júla nezískal dôveru parlamentu. Tento kontroverzný krok rozdelil expertov na dva tábory: prví tvrdia, že je to len zinscenovaná nedôvera, keďže vláda v parlamente väčšinu má. Druhá skupina pripomína rozhodnutie Ústavného súdu z roku 1983, podľa ktorého vyslovenie nedôvery kancelárovi s cieľom rozpustiť parlament je prípustné v situácii, keď si vláda "nemôže byť istá stálou parlamentnou väčšinou".
Či je to prípad aj Schröderov vlády, rozhodne Ústavný súd. Dovtedy pobeží predvolebná kampaň v krajine naplno.