vujú slovenské zákony na činnosť politických strán a združení," vyhlásil Daniel Milo zo združenia.
Podanie na prokuratúre štandardne pridelia príslušnému odboru, potvrdila včera Jana Tökölyová z tlačového oddelenia. Ak sa stotožnia s argumentmi aktivistov, generálny prokurátor posunie podnet Najvyššiemu súdu, ktorý by o ňom rozhodol definitívne. Ak by stranu zrušil, bolo by to po prvýkrát v ponovembrovej histórii Slovenska. "Najvyšší súd zatiaľ z takýchto dôvodov nerozpustil žiadnu politickú stranu," povedala Natália Hattalová z ministerstva vnútra.
V programe pospolitosti sa hovorí o zlyhaní parlamentnej demokracie a jej nahradení stavovským princípom budovania spoločnosti. Text opakovane spomína. že Slovensko by malo byť budované na národnom princípe a ak to príslušníkom národnostných menšín nevyhovuje, "budú mať možnosť opustiť územie Slovenska a žiť vo svojom materskom štáte".
O podobných prípadoch už rozhodoval Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu, podľa ktorého politická strana musí rešpektovať základné demokratické princípy.
V kauze Vazar verzus Turecko súd rozhodol, že strana, ktorej politický projekt nerešpektuje jedno alebo viacero pravidiel demokracie, "alebo sleduje jej deštrukciu, ako aj neuznávanie práv a slobôd, nemôže využívať ochranu dohovoru". Myslí sa tým Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Na Generálnej prokuratúre je od minulého týždňa aj trestné oznámenie na pospolitosť od anonymného oznamovateľa. Podal ho pre podozrenie z trestného činu podpory a propagácie hnutí smerujúcich k potlačeniu práv a slobôd občanov. Tökölyová informovala, že podanie postúpia príslušnej nižšej prokuratúre.
(rp)