na poslednom úseku bežal Jerome Young, ktorý mal v roku 1999 pozitívny dopingový test na anabolický steroid nandrolón a podľa medzinárodne platných pravidiel mal mať dvojročný dištanc. Young sa proti výsledkom testov ohradil a americký odvolací panel mu povolil účasť na hrách v Sydney.
Medzinárodná asociácia atletických federácií s týmto rozhodnutím nesúhlasila a navrhla odobrať zlaté medaily všetkým šiestim členom tímu USA na 4 x 400 m z OH 2000 za to, že v rozbehoch a semifinále nastúpili Američania s Youngom v zostave. Proti tomu sa však postavil Olympijský výbor USA a obrátil sa na lausannský Športový arbitrážny súd. Vo finále sydneyskej štvrťkárskej štafety štartovali USA v zložení Antonio Pettigrew, Calvin Harrison, Alvin Harrison, Michael Johnson, v rozbehoch a semifinále bežali ešte Angelo Taylor a Jerome Young.
"Rozhodli sme na základe pravidiel platných v čase sydneyských hier, a preto by mali výsledky štafety mužov na 4 x 400 m ostať v platnosti. O zlatú medailu by mohol prísť iba Jerome Young," uvádza sa v stanovisku arbitrážneho súdu, ktorý zároveň zdôraznil, že podľa súčasných regúl atletickej asociácie by v rovnakom prípade prišla o zlato celá štafeta.
Hovorca medzinárodnej atletickej asociácie Nick Davies pre agentúru AFP komentoval výsledok lausannského verdiktu: "IAAF je veľmi nespokojná s rozhodnutím arbitrážneho súdu. Vlani v júli Rada IAAF v záujme dobrého mena nášho športu rozhodla, že výsledky finálového behu na 4 x 400 m by sa mali zmeniť, lebo jeden z členov štafety USA Jerome Young štartoval na olympijských hrách neoprávnene. Tohto atléta neskôr diskvalifikovali na doživotie pre druhý vážny dopingový priestupok. Napriek tomu súd rozhodol, že verdikt Rady IAAF nebol správny. Ľutujeme, že dospel k takémuto názoru, ale jeho rozhodnutie rešpektujeme a je pre nás záväzné." (sita, ap)