Šéf hráčskej asociácie NHL Bob Goodenow sa po zverejnení návrhu novej kolektívnej zmluvy dostal pod paľbu kritiky mnohých hráčov, ale má aj zástancov. FOTO - ČTK/AP
BRATISLAVA, TORONTO - Hokejisti klubov NHL hlasovali včera popoludní a večer nášho času o novej kolektívnej zmluve (CBA). Asi 230 hráčov povedalo svoje áno či nie priamo na mítingu v kanadskom Toronte, kým zvyšné dve tretiny hokejistov hlasovali z rôznych končín sveta cez internet. Na prijatie zmluvy treba nadpolovičnú väčšinu hlasov a aj keď z radov hráčov zaznela kritika na dohodnuté podmienky, dalo sa čakať, že ju prijmú. Dnes by mala CBA ratifikovať aj Rada guvernérov a brány NHL sa po ročnej prestávke môžu opäť otvoriť.
Goodenow ako medzi mlynskými kameňmi
Na strane hráčov sa radosť z prijatia novej zmluvy mieša so sklamaním z podmienok, na aké nakoniec pristal ich hlavný vyjednávač Bob Goodenow. Pred rokom a ešte aj vo februári tohto roku boli totiž lepšie. Ukazuje sa, že hokejisti zbytočne stratili celú sezónu a prišli tak o značnú sumu peňazí.
"Myslím si, že keď tú zmluvu schválime, Goodenow by mal vstať a oznámiť nám, že končí. My mu zatlieskame, dáme mu nejaký darček na rozlúčku a Bob si pôjde hľadať prácu niekde inde," nešetril šéfa organizácie NHLPA v kanadskej televízii TSN skúsený útočník Jeremy Roenick z Philadelphia Flyers. Po prijatí 24-percentného zníženia platov Roenickovi klesne dohodnutý kontrakt 6,5 milióna dolárov na 4,94, stratí vyše 1,5 milióna dolárov.
Jednako našlo sa aj dosť hokejistov, ktorí sa Goodenowa zastávajú. "Robil iba to, čo sme od neho žiadali," vravel Jeff O'Neill z Caroliny. "Nie je férové ukazovať na niekoho prstom. V danej chvíli sa vyjednávači zachovali tak, aby vybojovali pre hráčov čo najvýhodnejšie podmienky," doplnil Mike Peca z New York Islanders a pridal sa aj jeden z vyjednávačov-hráčov Trevor Linden z Vancouver Canucks: "Zistili sme, ako tvrdo dokážu majitelia klubov obhajovať svoje záujmy." Americký hokejový reprezentant Doug Weight zo St. Louis Blues: "Byť generálom po bitke a tvrdiť, že toto sme mohli mať už vlani, to nikomu nepomôže. Goodenow aj výkonný výbor odviedli dobrú prácu."
Ottawa má napätý limit
Ak príde dnes k podpísaniu CBA, spustí sa lavína rokovaní o nových kontraktoch hráčov. Viac než polovica zo 700 hokejistov je bez zmlúv a kluby majú teraz obmedzené limity na platy medzi 21,5 - 39 miliónmi dolárov. Ako do nich vojsť, bude závisieť aj od šikovnosti generálnych manažérov.
Napríklad Ottawa Senators má teraz 10 podpísaných hráčov s výdavkami na 23,6 milióna dolárov a medzi desiatimi chránenými hokejistami sú slovenský útočník Marián Hossa alebo Čech Martin Havlát. V kanadských médiách preto špekulujú, že klub sa bude chcieť zbaviť opôr v obrane nášho Zdena Cháru (3,7 mil. dolárov po znížení), Kanaďana Wada Reddena (3,7), aby sa zmestil do platového stropu 39 miliónov. A hoci je na listine Ottawy po sezóne 2003/04 medzi nechránenými hráčmi aj ďalší slovenský hokejista Peter Bondra, je takmer isté, že si bude musieť hľadať iný klub. Záujem vraj prejavila Florida, kde majú zatiaľ podpísaných len sedem hráčov na celkových 6,4 milióna a tým aj veľký manévrovací priestor. Bondra by však najradšej zostal pri rodine vo Washingtone, kde odohral 14 sezón. Klub z hlavného mesta má omladený tím a hráč so skúsenosťami 37-ročného Bondru by sa mu zišiel. (on)