BRATISLAVA - Ministerstvo financií je zatiaľ naďalej proti znižovaniu odvodov, ale pracuje na návrhu, aby ľuďom s nízkymi platmi štát platil daň namiesto toho, aby ju buď vyberal alebo vôbec nežiadal. Ten, kto pracuje za minimálnu mzdu, by tak už od januára 2006 dostával od štátu navyše zhruba 400 korún.
Ministerstvo chce začať upratovať daňový a sociálny systém. Hlavný analytik ministerstva Ľudovít Ódor si myslí, že je "politicky priechodné, aby sa zrušila dnešná odpočítateľná položka a nahradil ju daňový bonus".
Odpočítateľná položka funguje tak, že mzda, ktorá zostane po zaplatení sociálnych a zdravotných odvodov, sa zdaňuje len od istej výšky. Preto ľudia s hrubým príjmom do 8400 korún neplatia žiadnu daň.
Pri daňovom bonuse by sa najprv zaplatila 19-percentná rovná daň z každej zarobenej koruny a vypočítanú daň by si každý bez rozdielu znížil o určitú sumu.
Minister práce Ľudovít Kaník chce naďalej presadiť priame zníženie odvodov o dve až tri percentá, no pripúšťa aj kompromis s ministerstvom financií.
Znižovanie odvodového zaťaženia je podľa niektorých ekonómov nevyhnutné, ak má ďalej rásť zamestnanosť. "Treba zvýšiť motiváciu firiem, aby sa im oplatilo prijať aj zamestnancov s nízkymi mzdami," povedal riaditeľ nadácie F. A. Hayeka Martin Chren. Upozornil, že slovenské odvody sú dnes druhé najvyššie v Európe.
Hlavný ekonóm ING Bank Ján Tóth návrh ministerstva financií pochválil. Samotné zníženie sociálnych odvodov o dve-tri percentá bezo zmeny systému považuje "za najmenej rozumnú reformu".
Ministerstvo financií pripravuje zmenu tak, aby chudobní dostali viac a bohatí nedostali menej, ale bez toho, aby utrpel štátny rozpočet. Zaplatiť by to mala samospráva, ktorej ubudne z daní z príjmov, čo si rozdeľujú obce. Podľa Ódora by však obce dostali aj tak viac peňazí, ako majú dnes.