Brigádnici už časť budúceho vodného lesa "popretkávali" systémom hrádzí. FOTO PRE SME - MIRA KOVÁČIKOVÁ |
"Denne tu pracuje stovka brigádnikov a skautov zo štrnástich krajín Európy, do konca augusta chceme systém vodoholdingových nádrží dokončiť, od polovice októbra začneme s výsadbou prvých stromov," povedal autor projektu vodného lesa Michal Kravčík z mimovládnej organizácie Ľudia a voda. Tá spolu so Štátnymi lesmi TANAP-u získala na vodný les financie a dokončiť ho chce k prvému výročiu novembrovej kalamity v Tatrách.
Na každodennú prácu v teréne sa nesťažovali ani brigádnici. Väčšina z nich verí, že práve zadržanie vlahy systémom nádrží môže prispieť k obnove lesa a pomôcť ako prevencia pred povodňami. "Je škoda, že sa takto nedá upraviť celá plocha, kde spadol les, lenže na každých dvoch metroch robiť priehradky na takom veľkom území, to by sa asi ani nedalo," zauvažovali skauti z Hradca Králové.
Postup prác na vodnom lese ocenil aj riaditeľ Štátnych lesov TANAP-u. "Ide im to pekne. Robia vodné hrádze, ktoré zabezpečia stratené funkcie spadnutého lesa. Účinnosť vodného lesa budeme vyhodnocovať a ak sa potvrdí, je šanca, že by sme takýto projekt vedeli aplikovať na viacerých plochách," povedal riaditeľ lesov Peter Líška. Ako poznamenal, po kalamite vzniklo na území TANAP-u 800 hektárov rizikového územia, kde hrozí presúšanie pôdy, zrýchlený odtok vody a erózia. (kim)