FOTO |
Majitelia pozemkov, na ktorých sa stavia cesta pre Kia, by chceli, aby aj do ich obce zavítal premiér Mikuláš Dzurinda so svojím autobusom alebo na bicykli. "Nech sa príde pozrieť, ako sa v tomto štáte kradne, a ako sa chráni súkromné vlastníctvo," povedal jeden z rozhorčených majiteľov na včerajšom proteste proti výstavbe.
Nespokojní majitelia sa včera stretli na svojich pozemkoch, kde ťažké stavebné mechanizmy stavajú cestu. Ich cieľom je, aby vláda doplatila tým, ktorí predali pozemky pod automobilku po 140 korún za meter štvorcový toľko, koľko dostali majitelia, ktorí vytrvali a napokon prinútili štát zaplatiť trhovú cenu 350 korún. Hovoria, že pôdu predali pod nátlakom, lebo sa im štát i samospráva vyhrážali vyvlastnením. Potom sú ochotní pozemky určené pre infraštruktúru továrne okamžite predať.
Na miesto protestu a výstavby prišiel aj šéf investície Stanislav Vinc. Najskôr musel čeliť ostrým slovám. Nespokojným vlastníkom opakoval, že s advokátom a nezávislým poslancom Miroslavom Abelovským, ktorý ich zastupuje, sa dohodol, že vláde pripravia spolu s ministrom hospodárstva Pavlom Ruskom z ANO návrh, aby im sumu doplatila.
Majitelia mu však neveria. Hovorili, že ich už v minulosti oklamal, že vláda nemusí návrhu vyhovieť, a najmä, že o ňom bude rokovať, až keď bude cesta hotová.
Vinc tvrdil, že má na práce povolenie od ich petičného výboru. "Súhlas mu dali dvaja, ktorí predali pod Kia za 350 korún a aj tu dostali rovnako. Ja som im to nepodpísala," povedala Justína Kozánková z vedenia výboru. Druhý advokát vlastníkov, poslanec Ján Drgonec pripomenul, že petičný výbor nemôže rozhodovať o súkromnom vlastníctve, ale najmä, že stavať sa nesmie bez stavebného povolenia, ktoré Vinc nemá.
Spolu s tretím advokátom vlastníkov Marošom Uháľom, Abelovského kolegom, sa priamo na stavenisku dostali aj do slovnej výmeny názorov s Vincom. Ten im povedal, že ak súd na ich podnet zastaví práce na pozemkoch, odvolá sa a dovtedy "budeme pokračovať v činnosti, ktorú považujeme za nutnú". Podľa neho sa len pripravujú podkladové plochy, "to, čo potrebujeme na archeologický prieskum". Na Uháľovu otázku, či je ochotný zastaviť práce dovtedy, kým sa veci právne nedoriešia, odpovedal: "Rokovať môžeme. Pán doktor, robte si svoju prácu, ja si robím svoju." Potom sadol do auta a chcel odísť. Dav vlastníkov mu však zatarasil cestu a zo staveniska ho nepustil. Vinc s nimi napokon asi pol hodinu vášnivo diskutoval.
Vlastníci pozemkov zavolali na miesto čiernej stavby aj políciu. Policajti, ktorí prišli im povedali, že sú z poriadkovej polície a keďže poriadok nikto neruší, odchádzajú. Ešte predtým majiteľom poradili, že ak sa na ich pozemkoch pohybujú osoby, ktoré tam nemajú čo robiť, a vykonávajú nejaké práce, musia podať trestné oznámenie.
Asi o 15 minút sa policajti vrátili a požiadali advokátov, aby - ak majú pocit, že dochádza k trestnej činnosti - išli podať podnet na ich oddelenie, aby "sa nehovorilo, že polícia nič nerobí". Drgonec to nakoniec urobil. (rk)
Asi 100 majiteľov pozemkov sa stretlo, aby protestovalo proti výstavbe cesty pre automobilku Kia. Väčšina majiteľov pozemkov sú starší občania. Tvrdia, že pozemky kúpili ich rodičia za peniaze, ktoré zarobili aj prácou v Amerike. FOTO SME - ROMAN KRPELAN a ČTK |
Advokát a poslanec Ján Drgonec, ktorý zastupuje majiteľov pozemkov si vymieňal názory so šéfom investície Stanislavom Vincom. FOTO SME - ROMAN KRPELAN |