Záplavy si už v Rumunsku vyžiadali najmenej 28 ľudských životov. Z veľkej časti ide o starých ľudí, čo nedostali varovanie úradov pred pohromou, alebo svoje domy napriek naliehaniu záchranárov odmietli opustiť. Podmáčané obydlia často postavené z nepálených tehál ich potom zavalili. FOTO - ČTK/AP |
Vstup Rumunska do Európskej únie spolu s Bulharskom 1. januára 2007 je stále pochybnejší. Brusel vysiela do Bukurešti jeden signál za druhým, že prípravy krajiny na členstvo nepokračujú podľa jeho predstáv. Chvíľami to už vyzerá, že iba hľadá presvedčivú zámienku na uplatnenie bezpečnostnej poistky, ktorú si do prístupovej zmluvy presadila. Podľa nej môže byť rozšírenie v prípade nesplnení podmienok o rok odložené.
Rumunskí predstavitelia naopak Brusel ubezpečujú, že ich krajina bude do januára 2007 na členstvo plne pripravená. "Tento termín zostáva absolútne realistický," tvrdil pri svojej poslednej návšteve Bruselu minister zahraničia Mihai-Razvan Ungureanu.
Brusel Rumunsku vyčíta viac vecí, azda najdôležitejšou je miera korupcie a nefungujúce a spolitizované súdnictvo. Práve balík zákonov na reformu súdnictva, ktorý by vláde umožnil personálne obmeny sudcov, bol rozbuškou poslednej politickej krízy, ktorá skoro viedla k predčasným voľbám.
Po odmietnutí zákonov ústavným súdom, zviazaným s dlhé roky panujúcou postkomunistickou socialistickou stranou, oznámil rumunský premiér Calin Tariceanu na začiatku mesiaca demisiu. Jeho krok mal umožniť predčasné voľby, už dlho presadzované prezidentom Traianom Basescom. Podľa prieskumov by sa mohla v nových voľbách hlavná vládna sila, stredovo-pravá koalícia DA, výrazne posilniť.
Prezident aj premiér tvrdili, že predčasné voľby sú potrebné na urýchlenie reforiem, ktoré narážajú na odpor parlamentnej opozície socialistov a nacionalistov. Podľa mnohých pozorovateľov však bolo odmietnutie zákona iba zámienkou na vyvolanie volieb, ktoré by DA umožnili vládnuť bez koaličných partnerov.
Aj keď premiér tento týždeň osobne v Bruseli únijných politikov presviedčal, že predčasné voľby príprave krajiny na úniu iba prospejú, európsky komisár pre rozšírenie Olli Rehn po stretnutí s ním hovoril skôr o obavách z politickej nestability.
Aj to Tariceana presvedčilo, aby plánovanú demisiu odvolal. Dobrou zámienkou mu boli záplavy, ktoré Rumunsko v posledných dňoch postihli. "Odvážny vodca neopúšťa svoj ľud vystavený krutej skúške. Bola by to zbabelosť, ak by som dnes odstúpil," povedal v utorok premiér. PETER MORVAY
V Rumunsku rastie množstvo prepraných peňazí
BUKUREŠŤ - Problémy krajiny potvrdila aj správa, ktorú včera zverejnil rumunský úrad na boj s praním špinavých peňazí. Hodnota finančných transakcií, podozrivých z toho, že slúžili na tento účel, dosiahla v Rumunsku za prvých šesť mesiacov tohto roku asi 246 miliónov eur, čo je dvojnásobok hodnoty za rovnaké obdobie roku minulého.
Pre Rumunsko, ktorého súčasná vláda vystupuje ako rozhodný spojenec USA, je táto správa obzvlášť nepríjemná pre podozrenie, že môže časť prepraných peňazí slúžiť na financovanie terorizmu. V Rumunsku žije veľa arabských podnikateľov a pôsobí tu viac moslimských organizácií a nadácií, ktorých činnosť je podľa amerických úradov podozrivá.
V Rumunsku mohli rozkvitať najmä vďaka spojeniu na postkomunistov a ich lídra, bývalého prezidenta Iona Iliesca. Tí pozitívny vzťah k arabským režimom zdedili ešte z čias komunistického diktátora Nicolae Ceausesca. (pm, čtk)