Isaac Merritt Singer urobil zo strojov jednoduché singerky

Nevymyslel šijací stroj. Napriek tomu si to mnohí myslia. Isaac Merritt Singer sa stal nesmrteľným, lebo z komplikovaných strojov vyrobil jednoduché mašiny pre domáce paničky. Na singerkách šijú mnohé ženy dodnes. Singer bol pritom dobrodruh a bohém.

FOTO - ARCHÍV

Vynálezy dlho bral len ako spôsob, ako rýchlo zarobiť na divadlo, na ženy a deti. Mal najmenej päť manželiek a 19 detí. Isaac Merritt Singer zomrel pred 140 rokmi. Keď zomieral bol už bohatým a uznávaným mužom. Podľa niektorých zdrojov založil prvú nadnárodnú spoločnosť.

Narodil sa do židovskej rodiny amerických prisťahovalcov z Nemecka. Bol zručný technik, túžil však po divadle. Dlhé roky preto utekal od práce a usadeného života. Hral s kočovnými divadlami, žil nespútane. Jednu manželku mal v New Yorku, druhú v Baltimore a potom ďalšie a ďalšie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

K technike sa vracal iba z núdze. Keď potreboval zarobiť. Aj to však spájal s kumštom, nemal záujem robiť otroka v dielni. Keď pracoval, vymýšľal. Prvý vynález, ktorý mu patentovali, bol stroj na vŕtanie kameňa. Predal ho za 2000 dolárov, splatil všetky dlhy a znovu sa vrátil k divadlu. A potom zase vymyslel stroj na rezanie dreva a kovu.

Odišiel do Bostonu, kde chcel stroj predať. V dielňach Orsona Phelpsa robili šijacie stroje. Singer čakal na objednávky na jeho rezačky a popritom začal obzerať šijacie stroje. Boli to zložité prístroje, ktoré sa ťažko vyrábali a ešte ťažšie používali. Hneď na úvod si poznamenal, že stroj musí mať rovnú ihlu a na tom potom postavil svoj úspech.

Pridal ešte niekoľko zmien a v auguste 1851 si dal patentovať prvý šijací stroj pre každého. Mašinu, ktorá nebola určená pre veľké krajčírske dielne ako to bývalo dovtedy. Mohli si ju dovoliť aj obyčajné ženy. Jednoducho sa ovládala a vedeli ju zaplatiť. Bola síce drahá, jeden kus stál 125 dolárov, no Singer vymyslel predaj na splátky.

SkryťVypnúť reklamu

Singer urobil na stroji niekoľko technických zmien, najdôležitejšie bolo, že zmenil spôsob, ako sa robili stehy. Dovtedajšie stroje šili akoby jedným stehom. Nevýhodou bolo, že keď sa nitka začala párať, odišiel celý steh. Singer vymyslel uzlíkové stehy, ktoré sa tak rýchlo nepárali.

V momente, keď Singer prišiel na trh so singerkami, objavili sa podobné stroje od ďalších štyroch výrobcov. Najprv sa sporili o to, kto komu ukradol patent. Potom však pochopili, že každý z nich urobil niečo jedinečné a keď sa spoja vznikne z toho ešte lepší stroj. Spojili sa a namiesto právnych sporov mali veľké zisky.

I. M. Singer a spol. v roku 1856 vyrábal ročne 2654 strojov, o štyri roky neskôr to už bolo 13-tisíc. Otvorili obchod v New Yorku, neskôr v Rio de Janeiro, potom sa vybral aj do Európy. Otvoril pobočku v Británii a v Paríži. Podľa niektorých zdrojov vznikla prvá americká nadnárodná spoločnosť.

SkryťVypnúť reklamu

No ešte predtým musel presvedčiť ženy, že jeho stroje sú naozaj dobré. Využil všetok svoj herecký talent. Dostal šialený nápad: zobral svoju mašinu a novinárov a vybral sa do najväčšej krajčírskej dielne v New Yorku. Posadil sa vedľa troch najrýchlejších a najlepších šičiek a začal šiť. Singerka tri ženy porazila a stehy boli pevné. Novinári híkali od úžasu a v šoku boli aj majitelia dielne. Veľmi rýchlo sa singerky stali hitom.

Singerovi sa darilo, bohatol a dostával sa do vyššej spoločnosti. Veľmi rýchlo však musel New York opustiť. Boli za tým ženy. S prvou manželkou sa rozviedol, druhá naňho zavolala políciu, keď zistila, že ju podvádza s mladou zamestnankyňou. Singer s ňou utiekol do Londýna. Keď sa situácia upokojila a Singer dokonca odrazil aj útoky jeho druhej ženy, ktorá sa snažila získať časť jeho majetku, vrátil sa do Ameriky. Začal sa stretávať s krásnou Isabellou Eugenie Boyer Summerville, ktorá vraj stála ako model na Sochu slobody.

SkryťVypnúť reklamu

Singer zomrel ako bohatý muž. Svoj majetok rozdelil medzi viaceré deti. Do hrobu si však zobral množstvo prvenstiev, ktoré mu právom i neprávom pripisovali. Legendy ho opisujú ako muža, ktorý vyrobil prvý dobrý šijací stroj, naštartoval prvú masovú výrobu, začal predávať na splátky a pochopil aj silu reklamy. Jeho firma vraj bola prvá na svete, ktorá ročne vrazila do reklamy milión dolárov.

Zajtra - Eugene Francois Vidocq

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 593
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 322
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 716
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 136
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 346
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 889
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 876
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 381
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu