Detské domovy nepotrebujú priateľov, tých potrebujú deti

Takmer štyritisíc detí na Slovensku nežije so svojimi biologickými rodičmi. Len päťdesiat z nich rodičov skutočne nemá. Ostatné sú „sirotami žijúcich rodičov“. Detstvo prežijú za múrmi domova. Slovo detský domov je pritom v zahraničí anachronizmom. Domovy

nahradili krízové centrá, ktoré dieťa v čo najkratšom čase umiestnia do niektorej z profesionálnych náhradných rodín. Podobná transformácia na Slovensku prebieha veľmi pomaly.

Simulujú rodiny

„Najdrahší je práve prechod. Domovy fungujú na doraz, nevládzu platiť odstupné personálu a súčasne plat profesionálnym rodičom, ktorí sa stávajú zamestnancami domova. Keď však prekonajú túto fázu, ukáže sa, že transformáciou náklady klesli,“ hovorí generálny riaditeľ sekcie rodinnej politiky ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Guráň.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Mnohé slovenské detské domovy sa zatiaľ snažia rodinu aspoň simulovať. Vznikajú tzv. samostatné výchovné skupiny so stabilnými vychovávateľmi - mužom a ženou, v ktorých sa deti učia starať o domácnosť, upratovať, variť. Napriek tomu však tento model nie je ideálny. Fingovaní rodičia na noc odchádzajú a deti sa vracajú do spoločnej spálne s „tetou nočnou“.

Ide o dieťa

„Ide o deti, pre ne je najideálnejšie vyrastať v rodine,“ hovorí Marek Roháček zo združenia Návrat, ktoré pomáha domovom pri transformácii. „Často sa dieťa dostane do domova len preto, že matka nezvláda výchovu, nikto ju napríklad nenaučil variť, starať sa o dieťa či hospodáriť s peniazmi. Na Slovensku sa poradenstvu pre rodiny v kríze nevenuje dostatočná pozornosť. Sociálna práca by sa mala presunúť do terénu,“ myslí si Marek Roháček.

SkryťVypnúť reklamu

V susednom Maďarsku, ktoré má transformáciu domovov úspešne za sebou, napríklad zákon nepripúšťa, aby sa do domova dostalo dieťa pre zlú ekonomickú situáciu v rodine. U nás to nie je ničím výnimočným.

Prácu s rodinou v kríze ponúkajú na Slovensku detské diagnostické centrá či liečebné sanatóriá. Každý kraj má jedno centrum.

Terapeutické stretnutia rodičov sú raz za dva týždne. Náprava teda stojí na dieťati. Počas troch mesiacov sa učí, že nič nie je zadarmo. Pomôcť má „hodnotový systém“. Strata bodu hrozí za večerný prechod na cudziu izbu rovnako ako za šikanovanie či fetovanie.

Ak bolo dieťa hodnotené ako „najhoršie“, nemôžu ho napríklad navštíviť príbuzní. „Deti sa hodnotia každý týždeň, takže sa nestane, že sa nestretnú s rodičmi dlhodobo. Chceme, aby dieťa urobilo niečo preto, aby mohlo mať návštevu,“ vysvetľuje riaditeľ centra v Bratislave Albín Škoviera.

SkryťVypnúť reklamu

Z diagnostického centra sa do rodiny vráti len polovica detí. Pre druhú polovicu je šanca žiť so svojimi rodičmi stratená. Odchádzajú do domovov, „polepšovní“ či internátnych osobitných škôl.

Mnohí vychovávatelia pred partnerským prístupom uprednostňujú utlmujúce tabletky. „Pamätám sa na dievča, ktoré doma týrali. Zo strachu nemohla zaspať. Nasadili jej rohypnol, silný uspávač. A pritom stačilo, aby sa jej niekto večer venoval, aby získala pocit uvoľnenia a bezpečia,“ hovorí jedna z vychovávateliek.

Život je peklo

Poslednou šancu dostať sa z domova do rodiny je pre dieťa často adopcia. Adoptívni rodičia sa však zďaleka vyhýbajú rómskym deťom. Pre tie je nádejou medzinárodná adopcia. Ročne takto svoju rodinu nájde asi 20 slovenských detí.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasná legislatíva však neumožňovala slovenským orgánom kontrolovať, v akých rodinách deti vyrastajú. Práve dnes by však mali poslanci ratifikovať Dohovor OSN o ochrane detí, ktorý by umožnil neustále kontrolovať výchovu dieťaťa v zahraničí.

Deti, ktoré zostávajú v domove do dospelosti, majú právo požiadať o predĺženie pobytu do dovŕšenia 25 rokov. Väčšina však odchádza, a odrazu sa starajú sami o seba. Nie vždy to vyjde. V mnohých prípadoch domov nahradí ulica alebo väzenie.

„Prostitútkou som sa stala, lebo ma nevlastný otec v dvanástich rokoch chcel znásilniť. Ušla som, túlala sa a nakoniec som skončila v domove. Keď ma pustili, domov som sa nevrátila. Zoznámila som sa s chlapcom, pri ktorom som začala drogovať,“ hovorí Michaela. Pre seba a svojho priateľa zarába na drogy ako prostitútka na Krížnej ulici v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Milan Marček z Pedagogickej fakulty UK vo svojej diplomovej práci píše, že 29 z 36 väzňov oddelenia výnimočných trestov v ilavskej väznici pochádza z nefunkčných rodín. Dvadsať percent z odsúdených prežilo detstvo v ústavoch. „Pamätám si, že v detstve som nemohol mať vlastný názor,“ priznávajú sa odsúdení. „Keď som bol ako dieťa v domove, myslel som, že je to peklo. Dnes viem, že peklo je všade.“

ANDREA HAJDÚCHOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 586
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 120
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 338
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 913
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 395
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu