Izraelskí policajti zasahujú proti ortodoxným židom počas včerajších protestov v Gaze. FOTO - REUTERS |
Účastníci zakázaného protestného pochodu proti plánu na evakuáciu Gazy si včera museli urobiť malú prestávku. Polícia totiž obkľúčila ich tábor, ktorý si postavili pri mestečku Kfar Maimon.
Sedemtisíc demonštrantov, tretina z nich deti, sa zastrájali, že budú pokračovať v pochode. Dnes mali byť podľa plánu v Gaze. Už im zostávalo iba 15 kilometrov. Policajný šéf Moše Karadi tvrdil, že sa tam nedostanú a vyzval ich, aby sa pobrali domov.
Ľudia z organizácie Ješa, ktorá združuje osadníkov z Gazy a západného brehu zatiaľ uvažovali ako obísť Karadiho príkazy. Včera večer navrhovali rozdeliť protestujúcich do menších skupín, a tak preniknúť do Gazy. Najradikálnejším mladíkom sa to podľa izraelských médií podarilo.
O tom, ako by sa mali poľnými cestami zakrádať matky s kočíkmi a skupiny s deťmi, vodcovia protestov nechceli špekulovať. "Do Gazy sa určite dostaneme, otázkou je kedy a ako," opakoval včera šéf Ješy Benzi Liebermann. Podľa denníka Jerusalem Post bol ľahko zranený, keď sa pokúšal preraziť policajný kordón.
Demonštranti medzitým tancovali, modlili sa a vymieňali si názory s presilou policajtov, niekde padali aj údery. Sedem ľudí zatkli. Polícia posilnená ľuďmi, ktorých posťahovali z dovoleniek, tvrdí, že sa chce vyhnúť násiliu. To vyhlasujú aj účastníci protestu. Obe strany sa zároveň obviňujú z provokácií.
Zväčša silne pravicoví náboženskí radikáli získali nových advokátov: na ich obranu sa postavili ľavicové ľudskoprávne organizácie. Tie väčšinou obhajujú Palestínčanov, teraz hovoria o nedostatku demokracie, ktorý ohrozuje aj Izraelčanov.
Nepriamu podporu dostali demonštranti aj z Najvyššieho súdu. Ten rozhodol, že štát je povinný do Kfar Maimon poslať autobusy, ktoré budú rozvážať ľudí. V pondelok totiž polícia v evidentnej snahe zabrániť demonštrantom, aby sa zhromažďovali v Gaze, odobrala vodičské preukazy šoférom prenajatých autobusov. Súd však označuje protestný pochod za nezákonný.
V Gaze už týždeň platí zákaz vstupu pre tých Izraelčanov, ktorí tam nemajú trvalý pobyt. Na vstup sa vydáva špeciálne povolenie. Jeho cieľom je eliminovať prítomnosť "radikálnych živlov".
Protesty osadníkov opäť obnovili volanie po odklade plánu evakuácie Gazy. Na podnet náboženských strán sa touto alternatívou bude opäť zaoberať Knesset. Vláda premiéra Ariela Šarona vyhlasuje, že odklad neprichádza do úvahy. Kritizuje takisto Ješu za to, že zbytočne zamestáva bezpečnostné sily. Tie teraz musia riešiť pokračujúce palestínske násilie v Gaze.
(mik)