Mark Spitz FOTO - REUTERS |
"Bol som ohromený ich mohutnosťou," priznal šéf slovenského olympizmu. František Chmelár sa zo singapurského zasadania Medzinárodného olympijského výboru vrátil do Viedne len na to, aby prestúpil z jedného lietadla do druhého. Minulý týždeň strávil v Tel Avive ako hosť izraelského olympijského šéfa Zvi Varshaviaka.
Na desaťdňových hrách, ktoré svetové médiá zjednodušene nazývajú židovskou olympiádou, štartuje okolo sedemtisíc športovcov z 56 krajín. Len v britskej delegácii ich je takmer pol tisícky, v americkej bez pár desiatok dokonca tisícka. Na jej čele stojí legendárny plavec Mark Spitz, sedemnásobný víťaz mníchovskej olympiády. "Vždy prichádzam do Izraela vo zvláštnych chvíľach a ani túto som nemohol vynechať," vyhlásil.
"Potrebujeme vás teraz viac ako kedykoľvek dosiaľ," zalíškal sa všetkým účastníkom na slávnostnom otvorení izraelský premiér Ariel Šaron. Do hľadiska naň prišlo tridsaťpäťtisíc divákov a program mal veľkolepé rozmery. Oheň zapaľoval windsurfista Gal Fridman, ktorý vlani v Aténach získal pre Izrael historickú prvú olympijskú zlatú medailu.
"Izraelský šport nemá zatiaľ na konte veľa úspechov, ale robí všetko pre to, aby ich pribúdalo," vraví Chmelár. "Pozvali ma na slávnosť, na ktorej odmeňovali posledné úspechy. Už aj tie, ktoré dosiahli na práve skončenom Európskom olympijskom festivale mládeže v talianskom Lignane - izraelská výprava získala viac medailí ako slovenská."
Podľa nášho olympijského šéfa, je to dôsledok systémových možností rozvoja, ktoré má šport v tejto krajine.
"Olympijský výbor, ktorý zastrešuje celý izraelský šport, nedostáva zo štátneho rozpočtu ani korunu - treba si uvedomiť, že polovica z neho ide na obranu a bezpečnosť. Prináležia mu však štyri percentá z výnosov Tota, štátnej stávkovej spoločnosti, čo predstavuje približne dva milióny amerických dolárov," pripomína Chmelár. "Zvyšok dostávajú iné športové subjekty, najmä zväzy. Z podpory štátu, ktorá však klesá, žije izraelský Národný športový inštitút, pri ktorom pôsobí aj čosi ako naša fakulta telesnej výchovy, liaheň najmä trénerských kádrov - má približne 4500 študentov. Skvelými podmienkami disponuje športové centrum na telavivskej univerzite. Pritom funguje na súkromnej báze: z príspevkov sponzorov a desaťtisícky členov."
Podľa Chmelára je to "obdivuhodné, až závideniahodné".
(mo)
Najväčšou výpravou na 17. makabských hrách je americká. FOTO - REUTERS |