Dnes u našich južných susedov vysielajú tri verejnoprávne kanály, dva prevádzkuje Maďarská televízia (MTV) a jeden televízia Dunaj (Duna TV), ktorá vysiela hlavne pre maďarské menšiny v susedných štátoch.
Vedeniam oboch inštitúcií pri rozvíjaní ich plánov neprekáža, že sú dlhodobo výrazne stratové a prežívajú iba vďaka mimoriadnym štátnym dotáciám. MTV ročne vykazuje stratu vo výške asi 1,5 až 2 miliardy korún.
Navyše sú pochybnosti, či je pre ďalšie kanály spoločenský dopyt. Prvý program maďarskej televízie sleduje v priemere asi 15 percent divákov, sledovanosť druhého programu aj televízie Duna je v Maďarsku okolo dvoch percent. Sledovanosť Duna TV menšinami možno iba odhadovať, no v miestach, kde možno prijímať maďarské komerčné televízie, je pravdepodobne takisto nízka.
Prvý z avizovaných kanálov MTV by niesol názov Demokracia a mal by vysielať nezostrihané zábery z parlamentu a straníckych podujatí. Možno aj preto by vraj s jeho spustením nemal byť problém, politici ho podporujú.
Druhým kanálom by mal byť V4 TV, spoločná kultúrna televízia Visegradských krajín. Na jej spustení sa dohodli šéfovia verejnoprávnych televízií V4 v máji, vysielať by mala od septembra budúceho roku. Centrum televízie bude v Poľsku a náklady na jej prevádzku si krajiny rozdelia.
Dva nové kanály s názvami Autonómia a Únia chce spustiť aj DUNA TV. Prvá by sa mala zaoberať samosprávnymi iniciatívami menšín, druhá by sa zamerala na mládež. Meno prvého z plánovaných kanálov už vyvolalo protesty v susedných krajinách.
Ich prevádzka by mala DUNA TV podľa jej vedenia vyjsť asi na 150 až 200 miliónov korún ročne. Časť peňazí vraj televízia získa z úspor, jej šéf László Cselényi však podľa vlastných slov počíta aj s "veľkorysosťou poslancov", čiže injekciou z rozpočtu.
Nápad na nové verejnoprávne kanály sa nepáči káblovým spoločnostiam, ktoré ich musia zo zákona prevziať a vysielať. Do svojich balíčkov ich však pre obmedzené prenosné kapacity môžu zaradiť iba vtedy, ak z nich vraj vynechajú sledovanejšie programy.
"Doteraz sa hovorilo o tom, či potrebuje Maďarsko tri verejnoprávne kanály a naraz ich má byť najmenej sedem, MTV totiž uvažuje aj o ďalších, napríklad športovom," povedal novinár denníka Népszabadság Zoltán Haszán, podľa ktorého ešte nikto nevidel plán financovania nových kanálov. "Najsprávnejšie by bolo MTV rozohnať, zavrieť a čo sa dá, privatizovať," reagoval na plány televízie novinár internetového denníka Index Árpád W. Tóta.
PETER MORVAY