Členovia nemeckého Ústavného súdu rozhodli, že eurozatykač je v Nemecku neplatný. FOTO - ČTK/AP |
Nemecký Ústavný súd rozhodol, že zákon zavádzajúci v tejto krajine nový európsky zatykač, je v rozpore s tamojšou ústavou. Jeden z hlavných nástrojov v potláčaní terorizmu tak stratil platnosť.
Dôsledky môžu byť podľa expertov na terorizmus ďalekosiahle. Značne frustrujúca je nečakaná situácia pre vyšetrovateľov a sudcov.
Vzápätí totiž museli prepustiť na slobodu sýrsko-nemeckého občana Mamouna Darkazanlího, ktorý je podozrivý z väzieb na teroristickú sieť al-Káida a ktorý dal eurozatykač na Ústavný súd. Rovnako tak budú môcť vyjsť z väzenia ďalší podozriví nemeckí občania vydaní do iných členských krajín.
Európska komisia totiž potvrdila, že už asi v stovke prípadov Nemecko svojich občanov vydalo justícii v niektorej z ostatných štátov únie.
Ešte pred niekoľkými dňami si eurokomisár Franco Frattini pochvaľoval, ako európsky zatykač urýchlil vydávanie podozrivých osôb a zefektívnil boj proti terorizmu. Teraz sa však v Nemecku budú súdy musieť vrátiť k extradičným metódam, ktoré sú omnoho zdĺhavejšie. Pritom práve Nemecko často fungovalo ako základňa na prípravu veľkých teroristických akcií. V Hamburgu bola teroristická bunka, ktorá neskôr uskutočnila samovražedné útoky na USA v roku 2001.
"Toto je určite čierny deň pre európsky boj proti terorizmu," poznamenal nemecký expert na terorizmus Rolf Tophoven.
Verdikt Ústavného súdu v Karlsruhe však neznamená, že eurozatykač ako taký je neplatný i v ostatných krajinách. Podporil však jeho kritikov. V Poľsku už skúmajú, či nie je eurozatykač v rozpore aj s ich ústavou a v Česku skupina zákonodarcov opozičnej ODS dala sťažnosť na Ústavný súd.
Európa sa pritom nachádza v situácii, keď sú teroristi stále o krok vpred pred políciou. Britské tajné služby museli priznať, že o príprave londýnskych útokov nemali ani tušenie. Už po atentátoch na Madrid vlani v marci sa začali členské krajiny zaoberať prísnejšími postupmi proti teroristom. Väčšina návrhov však zostala na papieri. Až po Londýne sa na tlak Británie zišli ministri vnútra tento týždeň, aby v podstate len znovu potvrdili celý zoznam opatrení proti terorizmu.
Európska komisia nechce zostať pozadu. Včera schválila prísnejšiu kontrolu výbušnín, rozbušiek a strelných zbraní. Dokonca aj predaj určitých druhov hnojív používaný na výrobu výbušnín by sa mal registrovať.
Jednotlivé krajiny by sa mali vzájomne tiež informovať o nových hrozbách doma vyrábaných bômb. "Je to ďalší z dôležitých krokov v boji proti terorizmu," vyhlásil hovorca komisie. Aby sa však tieto opatrenia premenili na skutočnosť, musia ich zaviesť úrady v jednotlivých členských krajinách únie rovnako ako eurozatykač.
Autor: JOHANNA GROHOVÁ, Brusel