Vychádza z diela komunistického historika Viliama Plevzu, ktorý mal blízko k prezidentovi Gustávovi Husákovi. Seriál jasne poznačila doba, v ktorej vznikal, okrem historických nepresností jednostranne zvýrazňuje úlohu komunistov pri organizácii SNP. Televízia však v upútavkach tvrdí, že ide o reprezentatívny pohľad na históriu.
Úplne odlišný pohľad na SNP má historik Jozef Jablonický. Počas normalizácie sa stal pre režim nepohodlným a nesmel publikovať. Rozhodujúcu úlohu komunistov v Povstaní odmieta. "Je to paškvil," hovorí o seriáli. Plevzu označil za hlavného tvorcu Husákovho kultu.
Dušan Kováč, ďalší historik, je presvedčený, že Plevza v seriáli sledoval Husákovu interpretáciu Povstania a tá bola poznačená jeho subjektívnym pohľadom. "Veľmi by som sa čudoval, keby to bolo v súlade s dnešným poznaním."
František Cséfalvay z Vojenského historického ústavu filmu okrem iného seriálu vyčíta preceňovanie Husákovej úlohy a, naopak, potláčanie úlohy občianskeho odboja a povstaleckej armády, ktorá bola najpočetnejšou a najvýznamnejšou zložkou Povstania. Na jej úkor sa zvýrazňuje podiel partizánov.
Branislav Zahradník z vedenia STV tvrdí, že treba oddeliť to, čo je v upútavke, "od samotného produktu". "Nevnímame to tak, že je to učebnica dejepisu."
Časť historikov je presvedčená, že si seriál vyžaduje vysvetlenie. Cséfalvay si myslí, že STV mala usporiadať diskusiu, aby občania vedeli rozlíšiť, čo z filmu je poznačené dobou vzniku. "Je škoda, že neprizvali odborníkov, aby o tom diskutovali, či sú niektoré scény pravdivé a obstoja v súčasnosti," hovorí.