BUDAPEŠŤ - Maďarsko by malo zmeniť svoje rozpočtové plánovanie, ak chce dosiahnuť cieľ zaviesť euro v roku 2010. Analýza maďarskej ekonomiky, ktorú vypracovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) totiž zistila, že maďarskej vláde sa s najväčšou pravdepodobnosťou nepodarí naplniť očakávania o rozpočtovom schodku.
OECD očakáva, že deficit rozpočtu Maďarska dosiahne tento rok 4,2 percenta hrubého domáceho produktu. Vládne dohady pritom rátajú s deficitom len 3,6 percenta HDP. Budúci rok podľa organizácie síce deficit klesne len na 4,1 percenta, no stále zostane vysoko nad vládou programovanou úrovňou 2,9 percenta HDP. Podmienkou na prijatie eura je schodok do troch percent HDP.
Podľa OECD sa Maďarsku nedarilo ani v uplynulých troch rokoch plniť rozpočtové kritériá. Objavili sa tak pochybnosti, či sa krajine podarí splniť ambiciózny plán, ktorý ráta so vstupom do eurozóny v roku 2010. OECD upozorňuje, že ak chce Maďarsko znížiť rozpočtový deficit, mala by vláda pristúpiť hlavne na zníženie výdavkov.
Kladne OECD hodnotí rast maďarskej ekonomiky, ktorý dosahoval slušné hodnoty. Zlepšenie zistila analýza aj v štruktúre ekonomického rastu, najmä vďaka tomu, že výrobu ťahali investície a vývoz. Tento rok by mal rast dosiahnuť 3,5 percenta a v roku 2006 zrýchliť tempo na štyri percentá.
Priaznivý je aj vývoj inflácie, ktorá by mohla v tomto roku klesnúť pod štyri percentá, a centrálna banka by tak mohla ďalej znižovať úrokové sadzby. Emisná banka očakáva, že inflácia bude štyri percentá.
Uspokojivá inflácia umožnila Maďarskej centrálnej banke znížiť základnú úrokovú sadzbu, ktorá však zostáva stále najvyššia medzi krajinami V4. Základný oficiálny úrok klesol opäť o štvrť percentuálneho bodu na 6,75 percenta a sadzba je teraz najnižšia za posledné viac ako dva roky. Celkovo už v tomto roku znížila banka základnú sadzbu o 2,7 percentuálneho bodu. Proces uvoľňovania menovej politiky sa začal začiatkom minulého roku, keď bola sadzba na 12,5 percenta. (čtk, reuters)