Okrem policajtov v uliciach pátrajú po pôvodcoch atentátov aj odborníci sledujúci "finančnú stopu". FOTO - SITA/AP |
"Teraz musíme zodpovedať viacero otázok," povedal šéf protiteroristického oddelenia londýnskej polície Peter Clarke. "Kto ich podporoval? Kto ich financoval? Kto ich vycvičil? Kto ich povzbudzoval?"
Kľúčom na odkrytie teroristickej siete môže byť práve druhá otázka. Vo Veľkej Británii, tak ako aj inde, nemôže nikto existovať bez toho, aby za sebou zanechal finančnú stopu. Fakt, že atentátnici boli Briti, môže vyšetrovanie ešte viac uľahčiť, myslia si experti. Jedným z nich je Dennis Lormel, ktorý až do vlaňajška pracoval pre FBI. Po rokoch práce špecialistu na pranie špinavých peňazí bol 12. septembra 2001 poverený založením Sekcie teroristických finančných operácií FBI, ktorá mala zistiť, ako sa financovali útoky z predchádzajúceho dňa.
"Vytvoríte čo najkomplexnejší finančný profil a snažíte sa vystopovať jeho vývoj čo najďalej do minulosti. Keď ho dáte dokopy s komunikačnými záznamami, môžete zostaviť chronológiu. Medzi telefonátmi a peniazmi uvidíte mnoho prepojení na ďalších ľudí," hovorí Lormel. Medzi surovými dátami, ktoré treba spracovať, sú informácie o bankových účtoch, kreditných kartách (minimálne jeden z teroristov je podozrivý z ich falšovania), výpisy z obchodných a policajných registrov, či zoznamy voličov. Z toho vznikne pavučina prepojení medzi vykonávateľmi útokov a ľuďmi, ktorí ich mohli podporovať.
Bežné vyšetrovanie sa tak môže odrazu začať uberať novým smerom. V poslednom čase sa na britských ostrovoch viackrát podarilo dokázať, že ľudia, ktorí navonok vyzerali ako nedôležité spojky, boli vlastne veľmi významné ciele pre bezpečnostné zložky.
Sledovanie peňazí je dnes v Británii najmä na pleciach Národnej jednotky na vyšetrovanie financovania terorizmu (NTFIU). Toto pracovisko je súčasťou policajného Špeciálneho útvaru, ktorý úzko spolupracuje so spravodajskou službou MI5. Do NTFIU v poslednom čase horúčkovito pribúdali noví finanční vyšetrovatelia - ľudia schopní ponoriť sa do hory výpisov z účtov, kreditiek, bankomatov, firemných záznamov a objaviť v nich "finančné odtlačky" kriminálnikov.
Po stopách londýnskych teroristov sa pustili aj ľudia z Národnej kriminalistickej spravodajskej služby (NCIS). Väčšina ľudí z tohto útvaru sa rutinne zaoberá tým, že sa celé dni vŕta v správach z bánk, účtovníckych firiem, právnických kancelárií či dokonca kasín, a hľadá podozrivé finančné operácie. Po útokoch sa posilnila vyšetrovacia zložka NCIS, ďalší ľudia sa musia pustiť do svojich kartoték a hľadať, či im medzi už identifikovanými podozrivými operáciami z minulosti neušlo niečo podstatné.
"Na začiatku vyšetrovania treba využiť každého pracovníka, aby sme mohli zostaviť celkovú analýzu," hovorí Lormel. Vyšetrovateľov čaká otrocká robota. Mnohé záznamy totiž existujú len na papieri alebo v nevyhovujúcej elektronickej forme. "Všetko treba zaradiť do databázy. Až potom môžme začať kresliť prepojenia," dodáva expert na finančné stopovanie teroristov. (bbc, r)