Najlepší sneh na svete je v Salt Lake City

Majestátne hory a nádherná scenéria predurčujú oblasť okolo Veľkého soľného jazera na zimné olympijské hry. Na východných svahoch Wasatchského pohoria s trojtisícovými vrcholmi je situovaných sedem prvotriednych lyžiarskych stredísk. Nielen miestni ľudia,

ale aj odborníci-fajnšmekri tvrdia, že je tam najlepší sneh na svete.

Aj podnebie je ideálne. Na vlani dokončenom olympijskom ovále už rýchlokorčuliari vytvorili päť svetových rekordov. Znalci hovoria, že za to môže nadmorská výška (1425 metrov), suchý vzduch a vyspelá technika na úpravu ľadu: „Mohli by teda padnúť svetové rekordy prakticky vo všetkých disciplínach,“ hovorí rýchlokorčuliarka Christine Wittyová, dvojnásobná medailistka z Nagana 1998.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na západ od mesta sa tiahne púšť a na severozápade leží Veľké soľné jazero, ktoré má priemernú hĺbku len 4 metre, ale vďaka rozlohe 5100 štvorcových kilometrov je jedným z najväčších slaných jazier na svete.

SkryťVypnúť reklamu

Kúpať sa práve neláka – vznáša sa nad ním hnilobný zápach z garnátov a chalúh, ktorým jediným slaná voda neprekáža. Prví osadníci naň však nedali dopustiť, pretože im zachránilo život.

Čoskoro po tom, ako sa pri ňom usadili, prileteli kobylky a hrozilo, že zničia úrodu. V poslednej chvíli sa však objavili čajky.

Ako neskôr napísal jeden mormónsky biskup, „poslovia nebies“, ktorí sa až sem obyčajne sťahovali z Kalifornie vzdialenej 1200 kilometrov, aby si pochutnali na garnátoch, všetky kobylky poctivo pozobali. Obyvatelia mesta im z vďačnosti postavili na Chrámovom námestí pomník.

Za mestom divočina

Salt Lake City stále nie je vo svete príliš známe, podľa nedávneho prieskumu len každý desiaty Európan vie, že sa nachádza v americkom štáte Utah. Na otvárací ceremoniál olympijských hier sa však budú pozerať milióny ľudí a ďalšie milióny budú potom sedemnásť dní sledovať športové súťaže a o meste ležiacom na západných svahoch Skalnatých vrchov všeličo dozvedia.

SkryťVypnúť reklamu

Hneď za hranicami mesta je divočina, takže v okrajových štvrtiach sa občas objavia losy alebo pumy, ale v Utahskom múzeu krásnych umení vystavujú vzácne pamiatky z antického Grécka.

Salt Lake City je Babylon, jeho 160-tisíc obyvateľov hovorí vyše sto jazykmi. Za mnohonárodnostné zloženie vďačí misijnej činnosti mormónov, príslušníkov Kristovej cirkvi svätých posledných dní, ktorí ho kedysi založili a ktorí dnes majú vo svete stále viac nasledovníkov.

Zasľúbená krajina mormónov

Mormóni boli v prvej polovici 19. storočia malou kresťanskou sektou, ktorá vznikla na východnom pobreží Spojených štátov a od začiatku musela čeliť prenasledovaniu, pretože jej praktiky, najmä mnohoženstvo, vzbudzovali silný odpor. Jej učenie vychádza z Biblie a z Knihy Mormon. Tá rozpráva príbeh Izraelitov, ktorí v predkresťanskej ére osídlili Nový svet. V roku 1844 bol zakladateľ sekty Joseph Smith obvinený z vyvolávania nepokojov a uvrhnutý do väzenia, kde ho rozzúrený dav zavraždil.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho nástupca Brigham Young sa potom vydal s pol druha stovkou ďalších mormónov ďaleko na západ do pustej oblasti pri Veľkom soľnom jazere. Vybrali si ju preto, že bola neúrodná a nehostinná a nehrozilo nebezpečenstvo, že sa o ňu budú musieť deliť s inými osadníkmi. V tejto „krajine zasľúbenej“ chceli založiť nový Sion, žiť nezávisle od okolitého sveta a nerušene vyznávať svoju vieru.

Osadníci vybudovali zavlažovací systém a postavili chrám, ktorý obklopili pravidelnými radmi ulíc. Všetky mali rovnaký počet domov a šírku 43 metrov. Dosť na to, aby sa voz s volským záprahom mohol otočiť a nemusel cúvať. Alebo, ako sa traduje, aby po nich mohol Brigham Young chodiť zavesený do svojich päťdesiatich piatich manželiek a s päťdesiatimi siedmimi deťmi.

SkryťVypnúť reklamu

Šesť priateľov na drink

Okrem intenzívneho záujmu o predkov majú mormóni ešte jednu zvláštnosť. Sú abstinentmi, nefajčia a nepijú čaj ani kávu.

Vo väčšine miestnych reštaurácií je možné objednať si alkohol k jedlu, ale tvrdého alkoholu je povolené iba pol deci. Ak sa chcete napiť viac a ešte si k tomu aj zapáliť, musíte ísť do súkromného baru, kde týmto nerestiam môžete za poplatok päť dolárov holdovať dva týždne a pozvať si k tomu šesť priateľov.

Maskoti ZOH v Salt Lake

Zajac bol rýchlejší, kojot dosiahol na vyššie položené miesta, medveď bol silný a statočný. Zoznámte sa s maskotmi ZOH 2002 v Salt Lake City.

COPPER (meď – kojot) POWDER (prášok – zajac) COAL (uhlie – medveď)

Traja maskoti boli objavení v rámci oslavy 15. mája 2000, keď jeden z pôvodných Američanov Billy Daydodge rozprával príbeh utahskej legendy. Podoby zvierat podnietili interpretáciu moderných maskotov s ich príbehmi, ktoré odrážajú olympijské motto Citius (rýchlejšie), Altius (vyššie), Fortius (silnejšie).

SkryťVypnúť reklamu

Snežný zajac Hare (rýchlejšie): Jedného dňa začalo slnko spaľovať zem. Zajac rýchlo vybehol na vrchol hory.Vystrelil svoj šíp k slnku, aby kleslo nižšie a ochladilo zem.

Kojot Coyote (vyššie): Keď sa svet stal tmavý a všetko zmrzlo, kojot vyliezol na vrchol najvyššej hory a ukradol plameň ohnivým ľuďom. Priniesol teplo späť na zem.

Americký čierny medveď Bear (silnejšie): Pred mnohými rokmi poľovníci opustili svoje dediny, aby našli veľkého medveďa. Ale medveď bol príliš silný a poľovníkov premohol. Dnes synovia poľovníkov pokračujú v hone na medveďa na nočnej oblohe.

„Predstavujeme týchto troch maskotov ako predstaviteľov krajiny a kultúry Utahu a amerického západu,“ povedal Mitt Romney, predseda organizačného výboru hier.

„Ich príbehy sú krásnym pretlmočením pôvodných amerických legiend do symbolov olympijského hnutia. Téma rýchlejšieho, vyššieho a silnejšieho prekonáva hranice času.“

SkryťVypnúť reklamu

Prášok (zajac Powder), meď (kojot Copper) a uhlie (medveď Coal) – to sú mená maskotov. Svoje grafické návrhy zaslalo 42 000 školákov z Utahu a z nich sa vyberalo.

„Maskoti predstavujú pre deti prepojenie s hrami. Sú to milé prítulné postavičky. Výber mien posilňuje osobnosti maskotov. Tieto mená súčasne charakterizujú Utah. Powder sa vzťahuje na najlepší sneh na svete, Copper a Coal charakterizujú našu krajinu,“ dodal M. Romney.

Ilustrátorom maskotov bol Steve Small, ktorý je nezávislým dodávateľom pracujúcim v Londýne a ktorý animoval Disneyho Hercula a Rugratsa od Nickleodeona.

XIX. ZOH SALT LAKE CITY 2002

Mimoriadna príloha denníka SME – samostatne nepredajná. Pripravil: VOJTECH JURKOVIČ. Grafická úprava a zalomenie: PETER JEŽO, MILAN LACKOVIČ. Manažér prílohy: MAREK BUŠTÍK. Fotografie a grafy: REUTERS, ŠTARTFOTO, TASR.

SkryťVypnúť reklamu

Redakčná uzávierka: 25. 1. 2002. Vydalo: Petit Press, a.s. Tlač: Komárňanské tlačiarne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 596
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 326
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 719
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 143
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 352
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 874
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 883
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 369
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu