BANSKÁ BYSTRICA - Vedenie Krajského úradu v Banskej Bystrici sa obáva ďalšieho vývoja vo finančne poddimenzovanom školstve. Len z minulého roka si školy preniesli dlh vo výške 82 miliónov korún. Tohtoročné, vyše 200-miliónové navýšenie, spotrebujú najmä na mzdy a odvody.
Záväzky, ktoré vznikli v tomto a minulom roku pri prenose kompetencií zostávajú štátnej správe, takže neprejdu na obce ani samosprávne kraje. Prednosta Pavol Sečkár v tejto súvislosti pripustil, že školy môžu špekulovať a snažiť sa pred prechodom kompetencií enormne zvýšiť investície do tovarov a služieb. Sečkár preto avizuje kontroly a za nezdôvodniteľné náklady pohrozil odvolávaním riaditeľov a v opodstatnených prípadoch trestným oznámením.
Ani kvázi oddlženie škôl po prechode kompetencií zdá sa školstvo v kraji nezachráni. „Predpokladáme, že objem financií bude aj pre nich nepostačujúci,“ konštatovala na margo rozpočtu vedúca finančného odboru Marta Babjaková.
Vedúci odboru školstva Pavol Sabo potvrdil, že školstvo bude v najbližších rokoch ďalej produkovať dlh. Už teraz financuje havarijné stavy a údržbu z prevádzkových prostriedkov, a tých zostáva po uhradení záväzkov veľmi málo.
Najhoršie sú na tom Stredné odborné účilištia, ktoré majú okrem nízkeho rozpočtu 30-miliónový dlh. Podľa Saba ministerstvo školstva s ich oddlžením nepočíta. V tomto roku nie sú vyčlenené ani peniaze na športovú prípravu pre mládežnícke kluby, ktoré pri účilištiach existujú. Paradoxne, len nedávno ministerstvo schválilo akciu „Vráťme šport do škôl“. Financovaná by mala byť prostriedkami z privatizácie Slovenského plynárenského priemyslu. Na rekonštrukciu a dostavbu telocviční by ročne malo ísť 300 miliónov korún.
DANIEL VRAŽDA