Albert Marenčin - Vydavateľstvo PT, Bratislava 2005
Autor sa venuje obdobiu najväčšieho národnostného a sociálneho útlaku slovenskej menšiny vo vtedajšom Prešporku. Toto maďarsko-nemecko-slovensko-židovské mesto zaznamenávalo v polovici 19. storočia prudký rozmach priemyselný, ale aj kultúrny. Autor popisuje postupné uvedomovanie si identity slovenského národa - od polovice 20. rokov 19. storočia, revolučné štyridsiate roky, štúrovskú generáciu, vznik spolkového života, zápas o slovenčinu až po prvú svetovú vojnu, rozpad monarchie a účasť Štefánika, Masaryka a Beneša pri vzniku Československej republiky. Všetky tieto dejinné udalosti približuje cez citáty z dobovej tlače, autentické výpovede a najmä množstvom unikátnych dobových fotografií.
Brad Geagley: Rok hyeny
Slovenský spisovateľ, Bratislava 2005
Píše sa rok 1153 pred Kristom. Pyramídy majú už tisícpäťsto rokov a kráľ Tutanchamón je dvesto rokov mŕtvy, keď neznámy páchateľ zavraždí a hodí do Nílu napoly slepú tébsku kňažku Hetefras. Dvor Ramzesa III. rozbieha vyšetrovanie, ktoré má navonok podporu na najvyšších miestach. Hlavný vyšetrovateľ Semerket, poznačený rozchodom s milovanou manželkou, je napriek osobným problémom odhodlaný odhaliť páchateľa za každých okolností, aj keď časom vyjde najavo, že na jeho dolapení nemá nikto záujem. Skôr naopak. Jeho protivníci však nerátajú so Semerketovou neúplatnou a sebazničujúcou láskou k pravde, ktorá má uňho prednosť pred všetkým.
Chris Weston: Digitálna fotografia (500 tipov, rád a techník)
Slovart, Bratislava 2005, preklad Michal Mlynár
Digitálne fotoaparáty spolu s počítačmi vniesli revolúciu do fotografie. Táto kniha prináša praktické poznatky a skúsenosti, ktoré môžu pomôcť amatérom, ale aj profesionálom, čo sa rozhodli ísť touto cestou. Autor v úvode ponúka prehľad základného fotografického výstroja cez rady, ako s ním narábať, až po odhalenie techník a praktík, ako urobiť fotografiu, ktorou sa možno pochváliť aj na verejnosti. 500 tipov, rád a trikov je písaných jasne, jednoducho, zrozumiteľne - prehľadnosť zabezpečuje bohatý ilustračný materiál, ktorý dokumentuje každý krok a dokresľuje postup práce.
Manuel Fernández Álvarez: Jana Šialená (zajatkyňa z Tordesillasu)
Ikar, Bratislava 2005, preklad Martina Slezáková
Jana I. Šialená (1479 - 1555) bola dcérou slávneho španielskeho kráľovského páru Izabely Kastílskej a Ferdinanda Aragónskeho, matkou cisára Karola V. a Ferdinanda I., rakúskeho arcikniežaťa, českého a uhorského kráľa, neskôr aj cisára. Bola vydatá za arcivojvodu Filipa Krásneho, prvorodeného syna cisára Maximiliána I. Po svadbe sa u nej pre žiarlivosť a odlúčenosť v nizozemskom prostredí začali prejavovať depresie. Po nečakanej smrti jej manžela sa ešte prehĺbili a Jana odmietala pochovať jeho telo. Jej nevyrovnaný duševný stav pomohol tomu, že sa stala obeťou politických intríg, hoci to bola veľmi vzdelaná a inteligentná žena. Janu dlhé roky až do smrti násilím držali v izolácii na zámku v meste Tordesillas, čo jej duševný stav ešte zhoršilo. Legendárna Jana Šialená je jednou z najtragickejších postáv v španielskych dejinách. (ba)