Cukrová reforma predpokladá radikálne zníženie cien cukru v únii. Cenu cukroviniek to však ovplyvniť nemusí. FOTO - SITA |
BRATISLAVA - Asociácia spracovateľov a spotrebiteľov sladidiel sa stavia k reforme cukrového režimu pozitívne, no požaduje zmeny. Reforma, ktorú v júni predstavila komisárka Európskej únie Mariann Fischer-Boelová spočíva v znížení garantovaných cien cukru a cukrovej repy, to však podľa asociácie nerieši problém monopolného trhu.
Reforma plánuje ponechať do roku 2014/2015 v platnosti národné kvóty, určujúce množstvo cukru, ktoré krajina môže vyrobiť. Asociácia považuje tieto kvóty za príčinu monopolizácie trhu, pretože si ich medzi sebou delia veľkí výrobcovia a zabraňujú tak oživeniu konkurencie.
Ďalšie výhrady majú slovenskí cukrovarníci k výške príspevkov do reštrukturalizačného fondu, určeného na kompenzáciu cukrovarov a farmárov, ktorí po reforme nebudú schopní konkurencie. Producenti by doňho mali prispieť sumou štyri až šesť miliárd eur. Asociácia ju považuje za neprimerane vysokú. Obáva sa tiež, že kompenzácia 750 eur za tonu určenú cukrovarom, ktoré sa rozhodnú prestať s výrobou, je okrem náhrady robotníkom a úpravy výrobných zariadení najmä náhradou ich budúcich znížených ziskov.
Najväčším nedostatkom reformy je podľa asociácie to, že v konečnom dôsledku bude všetky výdavky platiť spotrebiteľ. V sezóne 2006/2007 totiž zostane cena cukru v Európe nezmenená - 631,90 eura za tonu. Z tejto sumy by cukrovary mali odvádzať 126,40 eura za tonu do reštrukturalizačného fondu. Príspevok bude zahrnutý do referenčnej ceny, a to podľa predsedu komunikačného výboru asociácie Juraja Hohoša nie je férové.
"Keby fungoval trhový mechanizmus, tento príspevok by sa premietol na všetky zúčastnené strany - výrobcov, spracovateľov, obchodníkov a spotrebiteľov. Takto bude v konečnom dôsledku hradiť náklady výhradne spotrebiteľ," varuje Hohoš. Reforma predpokladá postupné zníženie garantovaných cien cukru do sezóny 2009/2010 zo 631,90 na 385,50 eura za tonu. Súčasná svetová cena cukru je pritom 213,50 eura za tonu. Príspevok do reštrukturalizačného fondu by mal tiež klesať - najprv na 91 eur za tonu a neskôr na 64,50 eura za tonu.
Asociácia svoje výhrady predložila ministerstvu pôdohospodárstva, ktoré reformu podporuje. O osude reformy sa definitívne rozhodne v novembri, kedy majú krajiny EÚ predniesť svoje stanoviská.
Reforma prinesie pokles produkcie, čo sa dotkne aj Slovenska. Producenti cukru si myslia, že znižovanie cien cukru sa v dôsledku na výrobkoch neprejaví. Asociácia tvrdí, že ak by fungoval trhový mechanizmus, ceny cukru po minuloročnom prebytku by boli nižšie ako vlani, sú však naopak vyššie.
TAMARA LEONTIEVOVÁ