V krypte sú pochované pozostatky približne 1600 vojakov, ktorí padli v 1. svetovej vojne. Pravoslávny duchovný Peter Soroka. FOTO PRE SME - ROMAN ROKYTKA |
m archanjela Michala. Ležia v nej Rusi, Maďari, Rakúšania, Nemci, Srbi, Česi i Slováci. Spolu 1600 vojakov.
"Nebyť hrobky, nebol by tu ani chrám," usmieva sa duchovný Peter Soroka, ktorý sa zaslúžil o kompletnú obnovu krypty. "V 20. rokoch minulého storočia bola pravoslávna cirkev postavená mimo zákona. Veriaci z Osadného nedostali povolenie na výstavbu vlastného kostola, a tak sa rozhodli použiť fintu," vysvetľuje. V roku 1926 postavili v Osadnom kryptu, do ktorej pochovali padlých vojakov zo širokého okolia, potom dostali povolenie na výstavbu pamätníka a nad hrobkou vybudovali kostolík.
Opravu takmer zničenej pamiatky zaplatilo ruské veľvyslanectvo. "Nevedel som, na koho sa obrátiť," hovorí Soroka. "Zhodou okolností som sa vo Svidníku počas bohoslužby venovanej obetiam 2. svetovej vojny zoznámil s vtedajším pridelencom obrany Veľvyslanectva Ruskej federácie. Po čase som našiel jeho vizitku. Napísal som mu úprimný list v ruštine. Po návšteve prvého tajomníka amabasády Olega Semenova sme pripravili projekt rekonštrukcie."
Aby zistil, kto je v hrobke pochovaný, chodil po archívoch, múzeách, matrikách: "Na starej tabuli pred kryptou bolo napísané, že sa tu nachádzajú pozostatky 1250 ruských vojakov. Len 23 mien bolo známych. Vo Vojenskom historickom archíve v Trnave som našiel ďalších 64 mien. Žiaľ, ostatní ostanú natrvalo neznámi. Ale aj oni už konečne odpočívajú v dôstojnom prostredí."
Včerajšia posviacka jedinečnej pamiatky bola zároveň pripomienkou 90. výročia bojov o Karpaty v 1. svetovej vojne a 80. výročia obnovenia pravoslávnej cirkevnej obce v Osadnom.
FOTO |