"Sú to listy od moslimských dievčat, ktoré snívajú o dovolenke, ktorá by zodpovedala zákonom šariátu," povedala predsedníčka spoločnosti Jasin Ravza Ramazanová.
Svätá kniha moslimov Korán totiž úplne jasne predpisuje, ako sa žena moslimka má obliekať pred cudzími mužmi. Musí mať zahalené celé telo vrátane vlasov, s výnimkou rúk od zápästia a tváre. Odhalená sa smie pravoverná moslimka objaviť iba pred vlastným manželom a mužmi, ktorí sa nikdy nemôžu stať jej manželmi, teda pred otcom, bratmi a synmi. Bratranci však už do tejto kategórie nepatria.
"Zatiaľ je o otvorení takejto pláže dosť predčasné hovoriť," hovorí Ravza Ramazanová. V meste Soči, kde žije 20-tisíc občanov vyznávajúcich islam, totiž dosiaľ nie je ani jedna mešita. "Už desať rokov sa obraciame na radnicu, aby nám vydelila pôdu na stavbu mešity. A že v meste stále žiadna nie je, je vina i samotných moslimov. Sú pasívni a nezaujíma ich rozvoj islamu v našej oblasti," upozornila predsedníčka spoločnosti Jasin.
Ruské moslimky o sebe dávajú stále viac vedieť. Prvýkrát sa preslávili škandálom v roku 2003, keď protestovali proti nariadeniu ministerstva vnútra, podľa ktorého sa každý, kto chcel pas, musel nechať vyfotografovať bez akejkoľvek pokrývky hlavy.
To však Korán zakazuje. Desať žien z Tatárska, ruskej republiky osídlenej prevažne moslimami, vtedy dosiahlo po dlhých súdnych sporoch, že im Najvyšší súd dal za pravdu. Môžu sa teraz nechať fotiť so šatkou na hlave.
V poslednom čase sa ženy moslimky začali aktivizovať i v Moskve, kde ich každý rok pribúda. Pred niekoľkými týždňami otvorili prvý obchod s módnymi odevmi v takzvanej Historickej mešite. Vzápätí dostali i obyvateľky iných miest možnosť obliekať sa podľa poslednej moslimskej módy prostredníctvom internetového obchodu. Kamenný obchod v Moskve sa stáva populárny i medzi nemoslimskými ženami. Tovar sem dodáva známa odevná firma Al-Barakat, ktorá si zakladá na kvalite a módnosti. A tak si tovar často kupujú i Rusky.
Možno, že pláž "len pre ženy" v Soči by bola rovnako ako islamské odevy populárna i medzi ženami vyznávajúcimi iné náboženstvo ako islam.
Autor: agentúra Epicentrum pre SME