Klaus a Paroubek na oslavách amerického Dňa nezávislosti, aspoň navonok sa ešte zhodujú. FOTO - ČTK |
Pripravované gesto českého premiéra Jiřího Paroubka voči antifašistom z radov sudetských Nemcov znovu vyostrilo vzťahy medzi ním a prezidentom Václavom Klausom.
Klaus v novinách označil pripravované Paroubkovo gesto za "mimoriadne nešťastné a mimoriadne nebezpečné". Premiér na to reagoval tlačovým vyhlásením, podľa ktorého prezident nepochopil podstatu jeho nápadu.
Vyjadril dokonca ľútosť, že sa Klaus odmietnutím iniciatívy dostal do spoločnosti Sudetonemeckého landsmanšaftu v Rakúsku, ktorý ju takisto odsúdil. Horšia urážka v českej politike snáď ani neexistuje.
Klaus kontroval takisto nezvyčajne ostro. "Po prvé tomu rozumiem veľmi dobre. Po druhé jeho slová považujem za mimoriadne drzé. Mám pocit, že už stratil všetok rozum," povedal vo štvrtok pre televíziu Nova.
Paroubek sa v tom čase vracal z návštevy Viedne a novinárom povedal iba toľko, že na tejto úrovni reagovať nebude. Nie je podľa neho dobré ani dôstojné, keď si vysokí štátni predstavitelia týmto spôsobom vymieňajú názory prostredníctvom médií.
Nie je to prvý konflikt vlády a prezidenta pre iné názory na veci týkajúce sa zahraničnej politiky. Na konci mája mali vážny spor týkajúci sa európskej ústavy. Jej schválenie bolo najdôležitejšou prioritou Paroubkovho vládneho programu. Klaus naopak ústavu razantne odmieta a svojím názorom sa doma, ani v zahraničí netají.
Podľa premiéra určuje zahraničnú politiku krajiny vláda a prezident, ktorý ju spochybňuje, tým prekračuje svoje právomoci. Pohrozil mu dokonca, že ak v zahraničí nebude prezentovať názory zhodné s vládnymi, nikam cestovať nebude. Klaus po svojom hovorcovi Paroubkovi odkázal, aby si ústavu preštudoval pozornejšie.
Situácia sa stávala neudržateľnou, a preto sa 31. mája obaja ústavní činitelia stretli na rokovaní. "Dohovorili sme sa na tom, že základné otázky zahraničnej politiky budeme na štátnych návštevách interpretovať zhodne, respektíve sa budeme snažiť, aby táto interpretácia mohla byť zhodná," povedal po stretnutí Paroubek.
Komentátori si však vtedy nerobili veľké ilúzie, že by zmier medzi tvrdohlavými politikmi, najmä rok pred parlamentnými voľbami, vydržal.
"Je to spor o tom, kto bude dominovať v českej politike," hovorí pre SME politológ Bohumil Doležal. Klaus sa snaží hrať prím, ale v otázkach praktickej politiky je podľa ústavy prvoradý premiér.
Samotné Paroubkovo gesto je podľa neho zástupným problémom. To sa totiž nedotýka podstaty sporu o povojnovom vysídlení sudetských Nemcov a má vlastne iba potvrdiť platnosť Benešových dekrétov. Z tohto hľadiska nechápe ani gesto slovenského premiéra Dzurindu, ktorý ho ako spochybnenie dekrétov odmietol.