FOTO
BRATISLAVA - Výrub stromov v hodnote takmer 167 miliónov korún, ktoré ustúpili novému investorovi v priemyselnom parku Záhorie, prešetruje Obvodný úrad životného prostredia v Malackách. Jeho rozhodnutie o výrube jelší za 29 miliónov v priľahlom biotope európskeho významu Slatinné jelšové lesy zase dnes skúma Krajský úrad životného prostredia v Bratislave.
Vyrúbať stromy povolilo mesto Malacky a investorovi prikázalo zaplatiť ako náhradu milión korún. Poslancom firma oznámila vopred, že viac nezaplatí.
"Vieme, že je to vysoký nepomer," hovorí zástupca primátora Jozef Bulla. Primátor problém predložil poslancom, ktorí mali rozhodnúť, "či sa uspokojiť so sumou a mať nádej, že sa park bude rozrastať, alebo pýtať viac a tým do neho žiadna firma nevstúpi".
Bulla pripustil, že "tlak investorov je strašný", ale poslanci vraj investora obmedzili uznesením, že nezasiahne do jelšových lesov na hranici pozemku. Mestský poslanec a pracovník Botanického ústavu SAV Milan Valachovič povedal, že nešlo len o "morálne gesto", ale investora navyše žiadali, aby "postavili haly na menej hodnotnej časti pozemku a jelše si trebárs ohradili na pozemku". Viac poslanci podľa neho urobiť nemohli, lebo výrub v európskom biotope už povolil obvodný úrad životného prostredia.
Zákon o ochrane prírody a krajiny hovorí, že mesto mohlo investorovi predpísať "primeranú náhradnú výsadbu", alebo určiť náhradu až do výšky hodnoty drevín.
Obvodný úrad životného prostredia v Malackách dostal podnet od Slovenskej inšpekcie životného prostredia už 2. marca. Rozhodnúť musí najneskôr do troch mesiacov, od mesta však stále nemá spis.
"Posielali sme už dve písomné výzvy, hovorili sme s nimi osobne aj telefonicky," hovorí prednostka úradu Patrícia Hanzová. Pracovníčky mestského úradu v Malackách boli včera mimo úradu.
Malackám príde podľa Bullu viac peňazí za výrub stromov, než len jeden milión. Prídu vraj nepriamo z podnikania na pôde, ktorá bola predtým lesom, napríklad vo forme daní z nehnuteľností a daní z podnikania. "To je pre mesto významný prínos," povedal Bulla a spomenul aj nové pracovné miesta. V Malackách je 6-percentná nezamestnanosť.
Obvodný úrad rozhodol o výrube za dva dni
BRATISLAVA - Slatinné jelšové lesy na Záhorí sú navrhnuté do siete Natura 2000, ale sú vyrúbané.
"Z nášho pohľadu je všetko v poriadku," povedal Peter Štrpka, spoločník firmy Lugo, ktorá chce v parku postaviť najmä sklady a administratívne priestory. Konateľ Erik Križan hovorí, že firma vždy postupovala v súlade s rozhodnutiami orgánov a rešpektovala náhrady.
Obvodný úrad za výrub jelší nariadil vysadiť dreviny za 250-tisíc na sídlisku v Malackách. Slovenská inšpekcia životného prostredia namietla, že ide o neprimeranú náhradu. Obvodný úrad navyše dostal žiadosť v piatok 29. októbra 2004, nasledoval víkend a v pondelok sviatok, no úrad dokázal o žiadosti rozhodnúť hneď v stredu 4. novembra. "Nie je možné za dva pracovné dni odborne posúdiť takú závažnú problematiku," píše v podnete inšpekcia.
Prednostka úradu Patrícia Hanzová hovorí, že rozhodli na základe odborných posudkov, ktoré predložil investor a ktoré neprisudzovali biotopu takú hodnotu, ako nový posudok Štátnej ochrany prírody.
Mária Šavelová z Krajského úradu, ktorá podnet už od 2. marca prešetruje, sa zatiaľ nechcela vyjadriť. Hovorí, že investor má uhradiť náhradu "do" výšky hodnoty drevín, nie v plnej výške. Povedala, že prešetrujú najmä procesné chyby, ktoré mohol obvodný úrad urobiť. (haj)
Európsky biotop ustúpil v Malackách priemyselnému parku. Obvodný úrad životného prostredia v Malackách rozhodol za dva pracovné dni - za stromy v hodnote 29 miliónov určil náhradu 250-tisíc. Takto vyzeralo územie pred a po výrube. FOTO PRE SME - MILAN VALACHOVIČ