Tipy SME

Dramaturgia slávneho britského festivalu Glastonbury sa bez takýchto dramaturgických ťahov nezaobíde. Jeden z headlinerov vždy patrí ku starej generácii spevákov alebo hudobníkov. Kým britské publikum obdivovalo na predchádzajúcich ročníkoch starého ...

Dramaturgia slávneho britského festivalu Glastonbury sa bez takýchto dramaturgických ťahov nezaobíde. Jeden z headlinerov vždy patrí ku starej generácii spevákov alebo hudobníkov. Kým britské publikum obdivovalo na predchádzajúcich ročníkoch starého amerického swingového speváka Tonyho Bennetta, slovenský festival ponúkne Milana Lasicu a dobový hot-jazzový orchester Bratislava Hot Serenaders.

"Rozhodol som sa prijať pozvanie na tento festival, pretože sa mi Pohoda páči," povedal Milan Lasica v krátkom rozhovore pre SME. "S Julom Satinským sme vystupovali pre masu ľudí v rôznych amfiteátroch, takže to nie je pre mňa až také nové. Aj keď sme si vtedy hovorili, že to nie je veľmi pre nás," spomína komik, herec a spevák v jednej osobe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Lasica, ktorý bude na festivale zastupovať najstaršie ročníky s malou obavou dodáva: "Sám som zvedavý, ako nás festival prijme, predsa hráme so Serenaders pre iné publikum."

Pred dvoma rokmi sa na Pohode úspešne predviedli českého speváka Ondřej Havelka a jeho Melody Makers. "Áno? Tak to mi odľahlo. Keď mal úspech Havelka, tak by sme mohli mať aj my. Mladí to myslím, zoberú s nadhľadom a aj kúskom irónie, tak to bude v poriadku," hovorí.

Milan Lasica zaspieva repertoár piesní legendárneho slovenského speváka Františka K. Veselého, z ktorého skompiloval dva albumy a jedno DVD. Jaj Zuzka Zužička, Saigon, Skôr než odídeš sa rokmi stali klasikou slovenskej populárnej hudby. Kapitolu s F. K. Veselým považuje za uzavretú. "Stačilo. Myslím, že sme vybrali jeho najlepšie veci. Ak by som chcel nahrať ešte nejaký album, budú to skôr americké a anglické tradicionály."

SkryťVypnúť reklamu

Úlohu speváka si veľmi pochvaľuje a rád by s orchestrom koncertoval oveľa častejšie. "Je to veľmi príjemné. Len si terba dať pozor, aby som nespieval falošne. Hudba ma už ponesie."

Milan Lasica a Bratislava Hot Serenaders , Bažant Stage dnes o 18.20 h.Marián Varga koncertuje väčšinou sporadicky. Na Bažant Pohode ale patrí medzi stálych hudobných hostí. "Pohoda pre mňa vždy znamená dobré obecenstvo a mám pocit, že je tam o mňa lepšie postarané ako na iných festivaloch," hovorí legenda slovenského bigbítu a geniálny skladateľ a klavirista, ktorý tentoraz bude hrať až dvakrát.

V sobotu ráno najprv jeho hudba privíta východ slnka. Tí, ktorí jeho ranný koncert prespia, sa na tohto hudobníka, ktorého vystúpenia sú veľkým a jedinečným zá-

SkryťVypnúť reklamu

žitkom, môžu tešit večer v jednom z intelektuálnych stanov. "Som zvedavý, ako to prežijem, asi vôbec nepôjdem spať," hovorí hudobník, ktorý Michalovi Kaščákovi prisľúbil, že počas východu slnka zahrá aj svoju novú skladbu.

Marián Varga pôsobil koncom šesťdesiatych rokov v skupine Prúdy spolu s Paľom Hammelom. Debutový album Zvoňte Zvonky je kritikmi považovaní za slovenského Sgt. Peppera. Neskôr založil art-rockové zoskupenie Collegium Musicum, s ktorým nahral prelomový album Konvergencie (1971). S Hammelom nahral niekoľko spoločených albumov. Jeho poslednou nahrávkou je záznam z jeho živého sólového koncertu Solo in Concert. V súčasnosti pracuje na svojom ďalšom radovom albume.

Marián Varga, Bažant Stage zajtra o 20.30 h v Aréne TB a Bažant Stage o 5.00 hNa festivale dôjde k neuveriteľnej hudobnej fúzii. Alternatívna skupina Chiki-liki-tua sa na jednom pódiu stretne spolu s Tanečným orchestrom Prešov.

SkryťVypnúť reklamu

"Po prvýkrát sme spolu vystupovali na 15. narodeninách tohto orchestra. Sme s nimi priatelia. Sú tam ľudia, ktorí nám hrali na platniach ako aj hudobníci, ktorí nahrávali prvý album Ali Ibn Rachid. Nie je to obyčajná dychovka, ale kapela, ktorá vie precítiť rokenrol. Máme spolu nacvičených desať skladieb," hovorí basgitarista súboru Martin Višňovský, ktorého značkou sú bláznivé texty a podivné prevleky.

Koncert bude pre skupinu ešte v niečom výnimočný. Bude to rozlúčkové vystúpenie trombónistu Tomáša Paľa, ktorý sa rozhodol zo skupiny odísť pred tromi mesiacmi. "Najprv zahráme zopár pesničiek v trojici, čiže v podobe v akej hráme dnes. Potom sa k nám pridá Tomáš a nakoniec aj Tanečný orchester: Naša skupina sa počas tej hodiny bude neúmerne rozmnožovať. Skončí to pri dvadsiatich ľuďoch," dodáva hudobník, ktorý vystupuje výhradne v župane, kúpacej čiapke a lyžiarskych okuliaroch. V pesničkách Chiki liki-tua, kde sa ozýva ozýva charakteristický trombón, tak zahučí až pätnásť rôznych nástrojov: "Vznikne tak neuveriteľný tlak, ale bude to dosť zábava."

SkryťVypnúť reklamu

Skupina sa po koncerte na Bažant Pohode chystá nahrať v trojici nový, v poradí už tretí radový album a uvažuje aj o tom, že by aktuálnu spoluprácu s orchestrom zvečnila na nejakom nosiči.

Tanečný orchester Prešov, Bažant Stage, zajtra o 13.30 h Mladšie a hádam i staršie ročníky iste poteší správa, že na tohtoročnom festivale Bažant Pohoda sa predstaví v pôvodnej zostave pre slovenský hip-hop zásadná formácia Trosky. Trosky svojho času tvorili raperi Vec a Midi a ich prvý a jediný album Tozmemi vydali v roku 1997. Midi sa začal viac venovať bookingu a hip-hopovej promotion, Vec sa vydal na úspešnú sólovú kariéru a nedávno sa predstavil s albumom Dobré ráno.

"Zahráme pár starších skladieb, ktoré ľudia môžu poznať, neplánujem takto hrávať. Je to také špeciálne vystúpenie. Ja sa budem naďalej venovať svojim veciam a Midi tiež," prízvukuje Vec. "Midi sa už záležitosťami ako sú jeho vlastné texty nezaoberá. V podstate sa tam iba postaví s mikrofónom a bude ma dopĺňať."

SkryťVypnúť reklamu

Pre každého fanúšika slovenského hip-hopu je toto výnimočné a raritné výstupenie povinnosťou a ostatní si môžu spoločne zaspomínať na časy, keď rebelantské Trosky tvorili špičku domácej hip-hopovej scény.

Vec a Trosky, Orange Stage dnes o 19.10 hNa slovenskom alternatívnom (!) nebi sa blýska na dobré časy. Po blesku prichádzajú poriadne hromy a osvieženie v podobe dua Tucan, ktoré pred dvomi rokmi v Bratislave založili Jonatán Pastirčák (spev, violončelo) a Adam Matej (bice). Chalani, ktorí okrem toho, že si robia domáce úlohy ako žiaci základnej školy, zúčastňujú sa pretekov v skoku do diaľky, či povinných recitačných súťaží, skladajú chytľavé pesničky (In One Forrest, Kamošov vozík, Politika, Športovec, EU-error, Žinčica...), experimentujú s akustickými nástrojmi, mixujú a nahrávajú netradičné zvuky, a ešte k tomu píšu odvážne a prekvapivo trefné texty ("Keď mi krava dodojí umriem celkom v pokoji...").

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore pre časopis 3/4 sami seba zaradili do "ironicko-provokatívnej scény". Majú radi Cure, Limp Bizkit aj Elliotta Sharpa s Bobbym Previtom a chceli by si zahrať s Mariánom Vargom. Majú i niekoľko predsavzatí - zostať sami sebou, nikoho nenapodobňovať a do pätnástich rokov sa určite nerozpadnúť. Dúfajme. Na rozdiel od niektorých starších a omnoho známejších kolegov, má totiž táto dvojčlenná kapela už na začiatku kariéry aj názov, aj názor...

Tucan, Aréna TB, dnes o 13.00 hBažant Pohoda bude krstom viacerých nových albumov. V TB Aréne sa uvedie do života druhý album rómskeho zoskupenia Phurikane giľa, ktoré vedie etnologička a muzikologička Jana Belišová. "Bude to album tanečných piesní. Nazvali sme ho Hojna nejna. Nič to v skutočnosti neznamená, je to len citoslovce na vyjadrenie radosti a slobody. Rómske tanečné piesne často nemajú ani slová," vysvetľuje Belišová.

SkryťVypnúť reklamu

Album obsahuje aj jednu pieseň od Bélu Pokutu, osamoteného rómskeho speváka na spôsob Toma Waitsa, ktorý si svojím vystúpením a výkonmi na predchádzajúcej nahrávke upútal mnohých poslucháčov. "Je to jedna z mála veselých piesní, on je totiž veľmi smutným človekom," dodáva etnologička.

Krstným otcom albumu by mal byť Michal Kaščák, ktorý prvýkrát pozval Phurikane giľa na Pohodu pred dvomi rokmi. Pod týmto názvom vystupujú rôznorodé skupiny alebo jednotlivci zo zabudnutých slovenských rómskych osád, ktorých Belišová stretla na svojich zberateľských expedíciách.

"Tentoraz sme pozvali trio olašských žien z Nových Zámkov. Je to rarita. Olašskí Rómovia žijú veľmi uzavreto, je veľmi ťažké sa medzi nich dostať. Z dediny Bystrany napríklad pricestuje desaťčlenný súbor, akýsi prierez generácii, ženy, deti a muži. Chcela som, aby svoje piesne predviedli tak, ako ich spievajú doma," uzatvára Belišová.

SkryťVypnúť reklamu

Phurikane giľa, TB Aréna, dnes o 16:15 hDenník SME bude mať na festivale prvýkrát vlastný stan so samostatným programom. V sobotu v noci ho uzavrie vystúpenie renomovaného slovenského súboru súčasnej hudby VENI ensemble. Jeho súčasťou bude aj unikátna "botanická" skladba slávneho amerického skladateľa Johna Cagea. "Zahráme jeho skladbu Branches pre rastliny a objekty z roku 1976. Každý z interpretov má ako sólový nástroj kaktus ozvučený mikrofónmi, k tomu ešte nejaký súbor nájdených mŕtvych častí prírody a podľa Cageových inštrukcií si pripraví schému, ako na tom bude hrať," vysvetľuje skladateľ a hudobník Daniel Matej, ktorý je dušou súboru. "Je to nielen hudobné, ale aj divadelno-pohybové predstavenie."

Vystúpenie VENI ensemble je koncipované ako hodinový blok hudby, plynúcej bez prerušenia od skladby k skladbe. Na začiatku zaznie starší Matejov kus In the End, potom uletená skladba Johna Zorna Roadrunner pre akordeón a dve diela od klasikov súčasnej hudby Scelsiho a Skemptona. "A v pauzách bude ešte znieť záznam z mojej elektronickej skladby, ktorý to celé prepojí," dodáva Daniel Matej.

SkryťVypnúť reklamu

VENI ensemble, SME aréna, zajtra o 1:30 hNeodmysliteľná šiltovka na hlave a dvojzmyselný úsmev - to je Larry, jeden z najtalentovanejších dídžejov a producentov na Slovensku, pôsobiaci i pod skratkami ako LPlus, či L+. Tento vysoký drum'n'bassový špecialista, víťaz Jim Beam DJ Champ a člen zoskupenia Signall, ktorý na Slovenskej scéne funguje od roku 1998, má za sebou mnoho účastí na prestížnych akciách doma či v zahraničí. Priaznivcom polámaných beatov sa predstavil napríklad v Poľsku, Chorvátsku, či Nórsku. Husársky kúsok sa mu ale podaril na poli hudobnej produkcie. Ako jeden z mála slovenských producentov elektronickej hudby vydal svoje skladby i mimo nášho štátu a podpísal zmluvu s kultovým d'n'b labelom Moving Shadow, na ktorom vydávajú alebo v minulosti vydali svoje skladby ľudia ako DJ Teebee, Calyx či Technical Itch. Za zmienku ešte stojí zaujímavý projekt NBA (Nasty Beat Addicted), ktorý svojho času vytvoril spolu s iným talentovaným slovenským producentom pôsobiacim ako B-Complex. DJ Larry, Dots Stage, sobota o 0:30 h

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 538
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 224
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 952
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 954
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 952
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 818
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 457
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu