David Moncoutie oslávil včerajší štátny sviatok Francúzska - Deň dobytia Bastily - víťazstvom v 12. etape pretekov Tour de France. V žltom tričku vedúceho jazdca naďalej zostáva Američan Lance Armstrong.
FOTO - SITA/AP
DIGNE-LES-BAINS - Prvým francúzskym víťazom na Tour de France sa stal David Moncoutie, ktorý vyhral včerajšiu 187 km dlhú dvanástu etapu z Brianconu do Digne-les-Bains. Na 2. mieste skončil ďalší domáci cyklista Sandy Casar, Francúzi tak úspešne oslávili národný Sviatok dobytia Bastily. Lídrom je aj naďalej Lance Armstrong. Šesťnásobný víťaz pretekov prišiel do cieľa v hlavnom pelotóne, ktorý mal stratu 10:32 min na víťaza.
Moncoutie o svojom víťazstve rozhodol nástupom v predposlednom stúpaní na Col du Corobin (156,5 km), keď ušiel z vedúcej trinásťčlennej skupiny. Záverečných 38 km išiel v úniku a zaznamenal svoje druhé etapové prvenstvo na Tour. "Som šťastný, že som vyhral práve 14. júla. Je to zvláštny pocit, keď triumfujem pred natešenými fanúšikmi v deň štátneho sviatku," povedal Moncoutie.
Na trati poslednej alpskej etapy bolo päť horských prémií, nešlo však o náročné kopce. Od začiatku etapy nebola núdza o úniky a dramatické momenty. V úvodnom stúpaní na Cote des Demoiselles Coiffees spadol Manuel Beltran a pre veľkú oporu Lanca Armstronga v stúpaniach sa preteky skončili. V pretekoch pokračuje 162 pretekárov.
Približne na 70. km sa zrodil rozhodujúci únik. Z pelotónu unikla trinásťčlenná skupina, no žiaden z tých jazdcov neohrozoval vedúcich cyklistov výsledkovej listiny, a preto jazdil pelotón pokojne. V predposlednom stúpaní na Col du Corobin (156,5 km) nastúpil Moncoutie, jeho zrýchlenie nikto nezachytil. Stal sa tak od roku 1947 v poradí pätnástym Francúzom, ktorý vyhral 14. júla, teda v deň národného sviatku. Naposledy sa to podarilo Richardovi Virenqueovi vo vlaňajšej etape do Saint-Flour. (sita)
Výsledky - 12. etapa (Briancon - Digne-les-Bains, 187 km): 1. Moncoutie (Fr.) Cofidis 4:20:06 h, 2. Casar (Fr.) Francaise Des Jeux, 3. Vicioso (Šp.) Liberty Seguros-Würth, 4. Halgand (Fr.) Credit Agricole, 5. Arrieta (Šp.) Illes Balears-Caisse d'Epargne, 6. Pellizotti (Fr.) Liquigas-Bianchi všetci +57,... 41. Armstrong (USA) Discovery Channel +10:33. Celkovo: 1. Armstrong 46:30:36 h, 2. Rasmussen (Dán.) Rabobank +38 s, 3. Moreau (Fr.) Credit Agricole +2:34 min, 4. Basso (Tal.) Team CSC +2:40, 5. Valverde (Šp.) Illes Balears-Caisse d'Epargne +3:16, 6. Botero (Kol.) Phonak Hearing Systems +3:48. Vinokurov útočí na Armstronga
BRIANCON - Jazdec tímu T-Mobile Alexander Vinokurov patril medzi kandidátov, ktorí mali Američanovi Armstrongovi znepríjemniť cestu za siedmym víťazstvom v rade na Tour de France. Po desiatej etape to vyzeralo, že kazašský majster nie je v dostatočnej forme. V nasledujúcej 173 km etape, ktorá mala v profile aj najvyšší bod Tour, sa rýchlo oklepal a zvíťazil. "Ak neútočíte, nemôžete vyhrať. V riedkom vzduchu sa zle dýchalo. Prekážalo mi to dokonca viac, než zranenie nohy," povedal Vinokurov a pokračoval: "Pred nami sú ešte horské etapy v Pyrenejach, chceme zaútočiť aj tam."
Armstrong nebol aktívny ako v predchádzajúcej etape, keď sa vrátil do žltého trička. "Vinokurov nebol v našom hľadáčiku. Veď jeho odstup je šesť minút. Nemôžeme stíhať každého, ktorý stráca na prvú priečku šesť minút. V prvom rade chceme udržať náš tím pokope," povedal Armstrong, pre ktorého je najväčším nebezpečenstvom dánsky vrchár Michael Rasmussen so stratou 38 s. "Máme priority a Vinokurov medzi ne nepatrí," dodal Američan. (sita)
Miláčik žien Boonen to zabalil
Najlepší špurtér tohtoročnej Tour Belgičan Tom Boonen z tímu Quick Step Davitamon neodštartoval pre zranenie do 12. etapy. Víťaz dvoch etáp sa nespamätal zo zranenia spred týždňa a poslednou kvapôčkou bol pád v stredajšej etape. Tú so sebazaprením dokončil.
Boonen, v rokoch 2001 - 2002 jazdec Armstrongovho tímu US Postal, sa dostal v sezóne do skvelej formy. Popri dvoch etapách na terajšej Tour (spolu vyhral štyri razy) získal 11 ďalších etapových vavrínov. Jeden z najcennejších bol z Paríž - Roubaix a kraľoval najmä na Okolo Flámska, ktoré vyhral.
Stal sa miláčikom, začali ho prirovnávať k Merckxovi. V Belgicku sú hladní po hviezdach z cesty, viac ich majú z cyklokrosu. Boonen, 192 cm vysoký mladík, sa stal miláčikom a idolom žien. Veľký bonviván neodoprie fanúšikom pozvanie na krígel piva hoci hneď po dojazde. Tvrdí, že je rodinný typ a ťažko niečo mení. Stále býva s rodičmi a už dlhšie má jedinú priateľku Lore.
Boonen si pri páde poranil koleno. Pre dynamicky jazdiaceho muža to bol už tretí pád v priebehu piatich dní. Vravia, že je drzý a vie nájsť správny čas na nasadenie do špurtu, v ktorom sa ako kamzík pohybuje rýchlosťou aj 70 km/h. Možno na prehnanú drzosť doplatil.
"Tri pády za päť dní je priveľa. Koleno ma veľmi bolí. Chcel som sa vzdať už v stredu. Každý odjazdený kilometer v tej etape bol osobným víťazstvo, morálne som v Alpách dosiahol oveľa viac ako pri výhrach Okolo Flámska či na Paríž - Roubaix," povedal pri rozlúčke. (ja)
Belgičan Tom Boonen po páde v 11. etape. FOTO - REUTERS