Obyvatelia Londýna sa napoludnie zastavili. Známe hodiny Big Ben práve odbili poludnie. FOTO - REUTERS |
V mnohých prípadoch sa prišli prvý raz na miesto výbuchov pozrieť tí, ktorí boli takisto v napadnutých vlakoch, ale so šťastím prežili. Zátišie pri stanici zaplnené kvetinami dostalo prezývku Záhrada mieru.
Bývalý minister vnútra a dnešný minister práce David Blunkett na jednom z odkazov napísal: "Je mi hrozne ľúto, že som nemohol urobiť viac, aby som vás ochránil." Vodič autobusu číslo 30, ktorý prežil výbuch na Námestí Tavistock, si spolu s kolegami pripomenul pamiatku mŕtvych. "Bola medzi nimi, priamo v mojom autobuse, dcéra môjho kolegu," povedal George Psaradakis pohnutým hlasom.
Veľa ľudí opustilo svoje kancelárie a vydali sa na Trafalgarské námestie, kde ešte minulý týždeň v stredu oslavovali víťazstvo v súboji o usporiadanie olympijských hier v roku 2012. Včera sa mlčalo. "Naše mesto prežilo minulý týždeň preto, že sme sa neobrátili proti sebe, čo atentátnici chceli, ale navzájom sa podporili," povedal na námestí starosta Londýna Ken Livingstone.
Stíchol aj Brusel. Poslanci, zamestnanci, novinári v budove Európskeho parlamentu prerušili svoje aktivity. Pred budovou Európskej komisie sa na dve minúty ticha zhromaždili jej pracovníci.
I včerajšie tradičné bombastické oslavy pádu Bastily v Paríži boli načas prerušené. Francúzsky prezident Jacques Chirac vyhlásil, že celé Francúzsko cíti s Britániou a ocenil to, s akým pokojom a hrdosťou Briti útoky prekonávajú.
V Taliansku, ktoré patrí medzi najviac ohrozené ciele teroristov, sa zastavili vládne inštitúcie, televízia prerušila vysielanie zábermi z Londýna. Verejná doprava stála i v Berlíne. Za koniec terorizmu sa modlil pápež Benedikt XVI.
Autor: Brusel