Paroubek počas oficiálnej návštevy Viedne potvrdil, že sa zmierovacie gesto bude týkať iba Nemcov, ktorí " aktívne vystupovali proti nacistickému režimu". Odmietol názor, že by takto chcel dosiahnuť ústupky na rakúskej strane, napríklad odstránenie obmedzení pohybu pracovných síl.
Podľa kancelára je dôležité, že sa prvý raz voči nemeckej menšine neuplatňuje princíp kolektívnej viny. "Je to prvý raz, čo rozlišujeme medzi jednotlivcami. V minulosti sa niektorí ľudia stali obeťami bez toho, aby sa niečoho dopustili," povedal Schüssel po rokovaní s Paroubkom.
Schüssel tiež chápe, že jeho gesto sa niekomu v Rakúsku môže zdať ako veľmi málo, v Česku naopak ako príliš veľa. Pripomenul, že rakúsky fond za posledné roky odškodnil 11 271 Čechov, ktorí boli za vojny nútene nasadení v Rakúsku, a vyplatil im 961 miliónov českých korún.
Schüssel si vraj váži Paroubkovu guráž, že túto otázku otvoril bez posvätenia ďalších politických síl. Jeho iniciatívu už odmietli český prezident Václav Klaus, opoziční občianski demokrati aj slovenský premiér Mikuláš Dzurinda. Rakúske politické strany gesto považujú za prvý krok správnym smerom. (čtk)