Čečenské ženy držia fotky nezvestných príbuzných na demonštrácii v Groznom. Od polovice 90. rokov zmizli v krajine bez stopy tisícky ľudí. Život v Čečensku sa vracia stále len veľmi pomaly do normálu. FOTO-REUTERS |
MOSKVA, BRATISLAVA - Po viac ako piatich rokoch česká mimovládna humanitárna organizácia Člověk v tísni odchádza zo Severného Kaukazu. Príčinou je stupňujúci sa tlak ruských úradov na humanitárnu organizáciu a nepredĺženie registrácie, bez ktorej v Rusku nemôžu fungovať legálne.
Člověk v tísni znovu požiada o vydanie registrácie, pričom odhaduje, že by ju mohla dostať do troch mesiacov. "Medzitým časť svojich aktivít odovzdávame jednej lokálnej organizácii a uvažujeme aj o spolupráci s ďalšou medzinárodnou organizáciou, tak aby sa naša humanitárna pomoc nezastavila," povedal SME šéf humanitárnej pomoci v organizácii Šimon Pánek. Problémy tam však majú viaceré zahraničné organizácie. "Pozorujeme istú zmes nedôvery, a čiastočne aj snahu o obmedzenie cudzincov v Severnom Kaukaze," dodáva Pánik.
Prvé výraznejšie problémy sa pre nich začali v decembri minulý rok, keď v jednom z ich objektov ruské bezpečnostné zložky urobili kontrolu. Pri akcii zastrelili ozbrojenca, ktorý sa ukrýval v budove. "Potom na nás zvýšili tlak. Za mesiac a pol sme mali jedenásť rôznych kontrol," povedal Pánek.
Dôvod, prečo im nedali registráciu, nepoznajú. "Neexistuje rozumný dôvod, prečo by nám registráciu nemali dať. Neporušujeme ruské zákony a neviem, čím môžeme byť nebezpeční pre Ruskú federáciu," hovorí Pánek.
Člověk v tísni priniesla humanitárnu pomoc do vojnového Čečenska ako jedna z prvých humanitárnych organizácií už v roku 2000. Odvtedy tam presmerovala občianske zbierky, ako aj pomoc OSN, českej vlády v hodnote cez 600 miliónov českých korún. Pomáhala pri vytváraní škôl pre utečencov, distribuovala potraviny asi pre 50-tisíc obyvateľov rozbombardovaného Grozného, znovu otvorila niekoľko škôlok a zdravotníckych zariadení a opravila strechy asi pre 9-tisíc domov rodinám, ktoré sa vrátili do Čečenska. V regióne sa vystriedalo vyše dvadsať mladých ľudí z Česka aj Slovenska.
Posledné roky sa začali venovať aj terapeutickej činnosti a aktivitám pre deti postihnuté vojnou. "Ruským úradom by paradoxne naše aktivity mali vyhovovať, snažíme sa o normalizáciu občianskeho života v Čečensku," tvrdí Pánek.
(rek)