BRATISLAVA – Najmenej polovica sekcií na ministerstve obrany bude mať rok pred rozhodnutím o pozvaní Slovenska do NATO nových riaditeľov. O uvoľnenie z funkcie požiadali ďalší dvaja riaditelia. Ministerstvo má osem sekcií, podľa ministra Jozefa Stanka by sa ich počet mal časom zmenšiť.
Aj keď personálne zmeny pod vedením nového ministra pokračujú, Stank zatiaľ sám žiadneho šéfa sekcie neodvolal, všetci odišli dobrovoľne. Po šéfovi sekcie obranného plánovania Milanovi Stráňavovi a sekcie integrácie Ľudovítovi Gálovi odchádzajú šéf sekcie legislatívy a práva Vladimír Brenčič a inšpekcie Miroslav Maršálek.
Ich nástupcov zatiaľ Stank nepredstavil, kandidátov už ministerstvo má. Hľadanie kvalitných ľudí je podľa ministra najväčším problémom. O štrukturálnych, personálnych a legislatívnych zmenách na ministerstve odborníci diskutovali na ďalšom zo seminárov NATO – perspektíva Slovenska pre tretie tisícročie.
Prečo ľudia z ministerstva odchádzajú?
Milan Stráňava pri odchode tvrdil, že podaním žiadosti o uvoľnenie predchádza tlakom na svoju osobu zo strany vedenia rezortu. Vedenie mu vyčítalo, že nedokázal obhájiť vlastné materiály na kolégiu ministra. Noví odchádzajúci majú iné dôvody.
„Je to veľmi jednoduché,“ povedal včera pre SME o svojom odchode Maršálek. „Dosiahol som vek 57 rokov, čo je dosť vysoký vek na takúto funkciu. Uniformu nosím od 11 rokov, je toho dosť.“
Maršálek bol pevne rozhodnutý odísť už pred zmenami na ministerstve, len odchádzajúcemu ministrovi Kanisovi nechcel koncom roka komplikovať situáciu. Žiadosť podal pred dvoma mesiacmi, sám hovorí, že nátlak naňho nikto nevyvíjal. Rozhodne vraj neodchádza s ťažkým srdcom. „Odchádzam úplne spokojný, povedal by som, že až plánovite.“
Na otázku, či prijatie Slovenska do NATO preňho nie je zaujímavou výzvou, odpovedal: „Je. Od začiatku som bol prointegračne orientovaný. Môj odchod je otázkou fyzického veku a osobného rozhodnutia.“
Brenčič mal včera dovolenku. Na ministerstve má povesť schopného právnika a pravdepodobne sa vráti k advokátskej praxi. Tá je finančne zaujímavejšia a nezávislejšia než funkcia na ministerstve. Jedným z dôvodov však mohli byť aj rozdielne názory na prípravu novely ústavy, pri ktorej so sekciou nepanovala úplná spokojnosť.
Minister hovoril aj o podpore vstupu Slovenska do NATO u profesionálnych vojakov. Tá sa pohybuje okolo 65 percent, čo je podľa Stanka malé číslo. Vysvetľuje si ho schizofréniou vedenia rezortu, predovšetkým za ministra Jána Siteka, člena SNS, keď sa vyhlásenia vedenia a konkrétne kroky dosť odlišovali. Dnes je postoj vedenia jasný a vojaci majú šancu sa zorientovať. (fw)